10 faktov o Angkor Wat – najväčšom náboženskom chráme na svete

355

Angkor Wat, najväčší náboženský komplex na svete, má bohatú históriu spojenú so vzostupom a pádom Khmerskej ríše. Postavený bol v 12. storočí a v 15. bol už opustený. Dnes UNESCO považuje Angkor Wat za jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk v juhovýchodnej Ázii.

Zdroj George Bakos

Angkor Wat má viac ako 1000 budov

Angkor Wat je rozsiahly komplex s viac ako 1000 budovami, zahŕňajúci vodné systémy a chodníky na území približne 162 hektárov. Jeho názov „chrámové mesto“ odkazuje na obrovskú rozlohu a historický význam ako súčasť mesta Angkor, centra Khmérskej ríše. Na stavbu bolo použité obdivuhodné množstvo kameňa, aj preto je Angkor Wat jedným z najimpresívnejších náboženských komplexov na svete.

Architektúra je inšpirovaná mytologickou horou Meru

Podľa hinduistickej mytológie je hora Meru domovom bohov. Angkor Wat symbolizuje toto posvätné miesto prostredníctvom piatich centrálnych veží. Verí sa, že hora Meru je stredom vesmíru a podporuje planéty a nebesia. Podľa budhistického učenia je Meru obklopená veľkou vodnou plochou, čo inšpirovalo vytvorenie priekopy okolo Angkor Wat.

Na výstavbu bolo potrebných 6000 slonov

Kráľ Suryavarman II. dal postaviť Angkor Wat ako symbol svojej moci a vplyvu. Na stavebných prácach sa podieľalo 300 000 robotníkov a 6000 slonov, ktorí prenášali na pltiach kamene z rieky. Stavba trvala približne 30 rokov, ale nikdy nebola úplne dokončená.

Zdroj James Wheeler

Zasvätený bol hinduistickému bohu, ktorý symbolizoval ochranu a zachovanie

Suryavarman II dal postaviť Angkor Wat na počesť hinduistického boha Višnu, čo bolo nezvyčajné, pretože väčšina hinduistických chrámov bola zasvätená bohovi Šivovi. Po vyplienení mesta Angkor v roku 1177 sa chrám stal budhistickým miestom. Hinduistické rezbárske diela boli zachované, ale do chrámu bolo pridaných mnoho nových sôch a rezbárskych prác zameraných na Budhu.

Do stien Angkor Watu sú vytesané príbehy z ôsmich hinduistických eposov

Najúžasnejším prvkom Angkor Wat sú jeho krásne kamenné rezby a basreliéfy, ktoré zdobia steny. Tieto rezby pokrývajú viac ako 1200 metrov štvorcových a zobrazujú viac ako 2000 apsaras, pričom žiadne dve nie sú rovnaké. Apsary sú nebeské nymfy alebo tanečnice v hinduistickej a budhistickej mytológii.

V 15. storočí zostal Angkor Wat opustený

Príčiny úpadku Khmérskej ríše v 15. storočí sú nejasné, ale mohli byť spôsobené konfliktmi s inými mocnosťami, zmenami klímy vrátane dlhého sucha a ničivých búrok a náboženskými rozdielmi medzi hinduistami a budhistami. Thajské sily naposledy vyplienili Angkor v roku 1431, čo prerušilo obchodné cesty a poškodilo poľnohospodársku pôdu. Mesto zostalo opustené, ale chrám Angkor Wat sa stal dôležitým miestom budhizmu, ktoré udržiavali mnísi.

Zdroj James Dickson

Bol údajne znovuobjavený v roku 1863

V roku 1863 francúzsky prírodovedec Henri Mouhot vo svojej správe o cestách po Kambodži uviedol, že objavil „stratené mesto Angkor“. Historici teraz tvrdia, že Angkor nebol nikdy naozaj stratený, pretože Kambodžania o ňom vedeli.

Angkor Wat je orientovaný na západ

Angkor Wat je orientovaný na západ, čo je pre hinduistické chrámy neobvyklé. Takmer všetky smerujú na východ. Basreliéfy v chráme sú taktiež obrátené proti smeru hodinových ručičiek, čo je iné ako u bežných hinduistických chrámov. Niektorí si myslia, že to môže súvisieť s brahminskými pohrebmi, hoci v chráme sa nenašlo žiadne pohrebisko. Takže účel západnej orientácie zostáva záhadou.

Slnko vychádza nad Angkor Wat na jarnú rovnodennosť

Podobne ako mnoho iných starovekých chrámov aj Angkor Wat bol navrhnutý tak, aby slnko počas jarnej rovnodennosti vychádzalo nad jeho centrálnou vežou, čo vytvára zlatú žiaru. Tento dizajn ukazuje, že stavitelia mali dobré znalosti o astronómii a inžinierske zručnosti. Dnes mnoho turistov putuje do Angkor Wat, aby zažili východ slnka počas tohto špeciálneho obdobia.

Zdroj Sasha Kaunas

Angkor Wat patrí medzi svetové dedičstvo UNESCO

Angkor Wat je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO od roku 1992. Na jeho ochranu bolo vyvinuté nemalé úsilie, pretože každoročne ho navštívia milióny turistov. Angkor Wat sa tiež od roku 1863 objavuje na národnej vlajke Kambodže.

Budhistický chrám je nielen fascinujúcim príkladom starovekej architektúry, ale aj dôležitým symbolom kultúrneho dedičstva Kambodže.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre