Čo ste nevedeli o elektromobiloch – Sú naozaj také výhodné?

507

Elektromobily zažívajú posledné roky veľký rozmach. Vlády sa snažia obmedzovať klasické motory a nasledujúce roky pravdepodobne stúpne počet elektromobilov na cestách. Čo ale o týchto autách ešte neviete? Skutočne sú lepšie ako obyčajné naftové či benzínové motory? 

Zdroj: Pexels

1. Prvý elektromobil bol vyrobený v roku 1884

Radi uvažujeme o elektrických autách ako o novom koncepte, ale toto je bežný omyl. Naozaj prvé elektrické auto bolo navrhnuté v roku 1884 anglickým vynálezcom Thomasom Parkerom, ktorý je zodpovedný za mnoho ďalších inovácií v celom Spojenom kráľovstve.

2. Predaj elektromobilov vzrástol v roku 2021 o 160 %

Elektromobily sú opäť na vzostupe. Celkový globálny predaj elektrických vozidiel vzrástol v roku 2021 o 160 % v porovnaní s predajom v rovnakom čase ako v predchádzajúcom roku.

Zdroj: Pexels

3. Elektrické a hybridné autá sú odlišné

Elektromobil nemá palivovú nádrž ani spaľovací motor. Namiesto toho má elektromotor a batériu, ktorá môže fungovať len na elektrinu. Hybridné auto má okrem malého elektromotora a batérie buď benzínový alebo naftový motor. Fakty o hybridných a elektrických autách odhaľujú, že hybridy recyklujú kinetickú energiu a premieňajú ju na elektrickú energiu, ktorá sa potom využíva pri jazde v elektrickom režime. Plug-iny je možné nabíjať aj na nabíjacích staniciach.

4. Tesla je najpopulárnejším výrobcom elektrických vozidiel

Mnoho výrobcov automobilov začalo vyrábať elektrické vozidlá, ale v súčasnosti je Tesla najobľúbenejším výrobcom elektromobilov, najmä ich Model 3 a Model X. Medzi ďalších populárnych výrobcov elektrických áut patria Toyota, Chevrolet a Nissan.

Zdroj: Pexels

5. Elektromobil nabijete na 80 % za 30 minút

Elektromobily majú tri režimy nabíjania: pomalé, rýchle a zrýchlené. Ak sa rozhodnete pre zrýchlený režim – s úrovňami výkonu 43 kW – môžete nabiť batériu vozidla až na 80 % len za 30 minút. Takže nemusíte dlho čakať pokiaľ chcete niekam vyraziť.

6. Elektromobily sú rýchlejšie ako autá poháňané benzínom

Jedným zo skvelých faktov o elektromobiloch je, že sú rýchlejšie ako autá na benzín. Elektromotor okamžite generuje 100 % dostupného krútiaceho momentu na prechod zo stacionárnej na okamžitú rýchlosť.

Zdroj: Pexels

7. Elektromobily nepotrebujú výmenu oleja

Autá, ktoré jazdia výlučne na elektrinu, nevyžadujú výmenu oleja, prevodovky a brzdovej kvapaliny ani chladiacej kvapaliny. V dôsledku toho sa tieto autá ľahšie udržiavajú a náklady na údržbu sú výrazne nižšie.

8. Elektromobily vydávajú hluk cez falošný zvukový reproduktor

Elektromobily sú v porovnaní s tradičnými autami oveľa tichšie, dokonca bez zvuku. Mnohé krajiny – ako niektoré v EÚ – však vyžadujú, aby všetky novovyrobené elektrické autá mali falošné reproduktory, aby zneli ako autá poháňané benzínom či naftou, a varovali tak chodcov a cyklistov, že sa blíži vozidlo.

Zdroj: Tomáš Hanták 

 

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre