Elektromobily zažívajú posledné roky veľký rozmach. Vlády sa snažia obmedzovať klasické motory a nasledujúce roky pravdepodobne stúpne počet elektromobilov na cestách. Čo ale o týchto autách ešte neviete? Skutočne sú lepšie ako obyčajné naftové či benzínové motory? 

Zdroj: Pexels

1. Prvý elektromobil bol vyrobený v roku 1884

Radi uvažujeme o elektrických autách ako o novom koncepte, ale toto je bežný omyl. Naozaj prvé elektrické auto bolo navrhnuté v roku 1884 anglickým vynálezcom Thomasom Parkerom, ktorý je zodpovedný za mnoho ďalších inovácií v celom Spojenom kráľovstve.

2. Predaj elektromobilov vzrástol v roku 2021 o 160 %

Elektromobily sú opäť na vzostupe. Celkový globálny predaj elektrických vozidiel vzrástol v roku 2021 o 160 % v porovnaní s predajom v rovnakom čase ako v predchádzajúcom roku.

Zdroj: Pexels

3. Elektrické a hybridné autá sú odlišné

Elektromobil nemá palivovú nádrž ani spaľovací motor. Namiesto toho má elektromotor a batériu, ktorá môže fungovať len na elektrinu. Hybridné auto má okrem malého elektromotora a batérie buď benzínový alebo naftový motor. Fakty o hybridných a elektrických autách odhaľujú, že hybridy recyklujú kinetickú energiu a premieňajú ju na elektrickú energiu, ktorá sa potom využíva pri jazde v elektrickom režime. Plug-iny je možné nabíjať aj na nabíjacích staniciach.

4. Tesla je najpopulárnejším výrobcom elektrických vozidiel

Mnoho výrobcov automobilov začalo vyrábať elektrické vozidlá, ale v súčasnosti je Tesla najobľúbenejším výrobcom elektromobilov, najmä ich Model 3 a Model X. Medzi ďalších populárnych výrobcov elektrických áut patria Toyota, Chevrolet a Nissan.

Zdroj: Pexels

5. Elektromobil nabijete na 80 % za 30 minút

Elektromobily majú tri režimy nabíjania: pomalé, rýchle a zrýchlené. Ak sa rozhodnete pre zrýchlený režim – s úrovňami výkonu 43 kW – môžete nabiť batériu vozidla až na 80 % len za 30 minút. Takže nemusíte dlho čakať pokiaľ chcete niekam vyraziť.

6. Elektromobily sú rýchlejšie ako autá poháňané benzínom

Jedným zo skvelých faktov o elektromobiloch je, že sú rýchlejšie ako autá na benzín. Elektromotor okamžite generuje 100 % dostupného krútiaceho momentu na prechod zo stacionárnej na okamžitú rýchlosť.

Zdroj: Pexels

7. Elektromobily nepotrebujú výmenu oleja

Autá, ktoré jazdia výlučne na elektrinu, nevyžadujú výmenu oleja, prevodovky a brzdovej kvapaliny ani chladiacej kvapaliny. V dôsledku toho sa tieto autá ľahšie udržiavajú a náklady na údržbu sú výrazne nižšie.

8. Elektromobily vydávajú hluk cez falošný zvukový reproduktor

Elektromobily sú v porovnaní s tradičnými autami oveľa tichšie, dokonca bez zvuku. Mnohé krajiny – ako niektoré v EÚ – však vyžadujú, aby všetky novovyrobené elektrické autá mali falošné reproduktory, aby zneli ako autá poháňané benzínom či naftou, a varovali tak chodcov a cyklistov, že sa blíži vozidlo.

Zdroj: Tomáš Hanták 

 

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.