Kedy sa začalo s estetickými zákrokmi, odkiaľ pochádzala prvá žena s prsnými implantátmi – čítajte a dozviete sa oveľa viac.

370

Ak ste už niekedy čo i len okrajovo uvažovali o estetickom zákroku, rozhodne vám vieme povedať, že by ste neboli prvý ani posledný. Počet zákrokov nie každým rokom ale každým dňom enormne stúpa a z pôvodne tak trochu tabu témy sa stala bežná súčasť života mnohých ľudí. Predsa nejde len o invazívne zákroky, ale i o rôzne drobné úpravy, ktoré dokážu byť nadmieru prospešné. 

Dnes už má človek na výber z mnohých lukratívnych miest, postupov či procedúr, a teda sa nemusíte báť, že by to dopadlo katastrofálne. 

Predtým než sa pozrieme na niekoľko štatistických údajov, ktoré pôsobia skutočne zaujímavo, poďme sa pozriem na prierez históriou, čo sa týka estetických zákrokov, niektoré míľniky totiž prekvapili i nás. 

Historická časová os

person holding white heart shaped ornament
Autor tejto fotografie je philippe spitalier
  • 2000 p.n.l..: už tu bol zaznamenaný prvý písomný dôkaz o tom, že ľudia začali používať liečebné postupy na liečbu poranení tváre a kože.
  • 800 pred Kristom: V starovekej Indii sa objavili prvé dôkazy o úspešných “opravách” niektorých nedokonalostí. 
  • 1460 (A.D.): Bol vytvorený prvý známy lekársky text o postupoch plastickej chirurgie, predchodca „operácie nosa.“
  • 1700: Lekári zo západu navštevujú východné krajiny, aby sa naučili niečo nové a danú prax priviezli aj do Európy, kde by ju mohli rozvíjať do podoby, ako ju poznáme dnes. 
  • 1794: Prvý postup transplantácie kože je publikovaný a začína sa vo veľkom používať.
  • 1827: Prvá operácia rázštepu podnebia. 
  • 1800-1900: Vojna v rôznych oblastiach sveta sa stala hnacou silou rozvoja plastickej chirurgie, aby bolo možné liečiť traumatické zranenia. V tomto období vzniká prvá učebnica plastickej chirurgie. 
  • 1942: Plastická chirurgia sa dostáva do povedomia verejnosti, zatiaľ čo chirurgovia pracujú s plnou silou na rekonštrukcii popálenín a zranení obetí vojny. V tomto období sa v japonských nevestincoch uskutočňujú prvé experimenty so zväčšením pŕs.
  • 1962: Žena v Texase sa stala prvou osobou, ktorá dostala silikónové prsné implantáty. 

Najviac plastických operácií podstupujú belosi 

Je dokázané, že až 81 % kozmetických operácií sa vykonáva na belochoch. Hispánski pacienti tvoria 8 % zákrokov, Afroameričania 6 %, Ázijci 4 %, a ostatný 1 %.

Týka sa to najmä ľudí vo veku 35 až 50 rokov 

smiling woman in shallow focus photography
Autor tejto fotografie je Edward Cisneros

Ľudia nachádzajúcu sa v tejto vekovej skupine predstavujú 44 % všetkých vykonaných plastických zákrokov. Predstavitelia mladšej skupiny, t.j. vo veku 19 – 34 rokov zabrali 20 %, kým ľudia vo veku 51 – 64 rokov tvorili 28 %. Tí, ktorí mali 65 a viac rokov tvorili 7 %. 

Ženy podstupujú viac procedúr ako muži

Táto štatistika pravdepodobne nikoho neprekvapí, no to, že je to tak v súčasnosti, ale neznamená, že sa to nemôže kedykoľvek zmeniť. Ženy tvorili 92% z celkového počtu vykonaných zákrokov (čo je napríklad oproti roku 1997 nárast o neuveriteľných 164%!)

Počet mužov rastie 

man's grey and black shirt
Autor tejto fotografie je Albert Dera

Ako sme spomínali vyššie, aj tieto čísla neustále rastú, aj napriek tomu, že muži zatiaľ tvoria len asi 8%, podobne ako u žien aj tu došlo od roku 1997 k výraznému zvýšeniu až o 88%.

Procedúry nie sú vždy vykonávané v nemocniciach

Áno, viac ako 50% zákrokov sa vykonáva v ambulancii u špecializovaného lekára, zvyšné percento sa vykonáva buď v samostatnom centre alebo v nemocnici. 

Zdroj 1

Zdroj 2

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.