Japonsko – krajina vychádzajúceho Slnka, ku ktorej sa viaže mnoho zaujímavých skutočností. Tu sú!

408

Japonsko sa nachádza pozdĺž východného pobrežia Ázie a vďaka svojej nádhernej architektúre, kultúre aj prírode je obľúbenou turistickou destináciou. Nájdete tu dobré jedlo, ale i príjemný ruch v centrách mesta. Či už by ste sa rozhodli vyjsť na slávnu horu Fuji, preskúmať mesto Tokio (obzvlášť magické je počas noci, keď je osvetlené) alebo sa prejsť tajomným bambusovým lesom, každý si príde na svoje. 

Poďme si spoločne predstaviť ďalšie úchvatné fakty viažuce sa k tejto nesmierne pokrokovej krajine. 

80% plochy Japonska tvoria hory 

Mt. Fuji
Autor tejto fotografie je Manuel Cosentino

Nájdete tu naozaj veľa rôzne vysokých hôr, pričom niektoré merajú aj niečo cez 3 tisíc metrov! Tento hornatý terén je domovom pre viac ako 100 aktívnych sopiek, pričom medzi tie najpopulárnejšie patrí Mount Fuji, Mount Aso a Sakurajima. Aktívne sopky Japonska pritom tvoria 10% všetkých aktívnych sopiek sveta! 

Vianočná tradícia spojená s KFC

KFC fries and chicken lot
Autor tejto fotografie je Aleks Dorohovich

Vianoce nie sú v Japonsku vnímané ako kresťanské sviatky (pretože len mizivé percento populácie sa považuje za kresťanov), ale sú ustanovené ako oficiálne sviatky. Napriek tomu ich ale oslavujú a majú svoje vlastné tradície – jednou z nich je návšteva KFC, konkrétne v čase štedrej večere. Postáť si môžete v rade ľudí aj niekoľko hodín, preto sa ľudia nie zriedka poistia a zajednajú si miesto aj týždeň vopred. Odhaduje sa, že každoročne túto tradíciu dodržiava asi 3,6 milióna Japoncov.

Japonci sú jedny z tých, ktorí sa dožívajú najvyššieho priemerného veku

Zdroj: flickr

Japonsko má jednu z najvyšších priemerných dĺžok života na svete – je na druhom mieste za Hongkongom. Zaujíma vás teda, kde sa táto priemerná výška veku pohybuje? Je to neuveriteľných 84 rokov! Viac ako 28 % japonskej populácie má 65 a viac rokov. Takisto platí, že v krajine žije viac ako tisíc ľudí, ktorí majú viac ako 100 rokov. 

K Japonsku patrí aj králičí ostrov 

brown and black rabbit on green grass during daytime
Autor tejto fotografie je Aswathy N

Pred nedávnom sme vám predstavili mačací ostrov, k Japonsku ale náleží malý ostrov s názvom Okunoshima, ktorý je známy tým, že na ňom žije veľké množstvo malých roztomilých zajačikov, ktoré si môžete pomaznať (ich počet sa odhaduje aj na tisíc kusov). Niet preto divu, že sa v priebehu rokov stal obľúbenou turistickou atrakciou. Môžete si tu kúpiť jedlo a králiky nakŕmiť. Navyše sú nesmierne priateľské. 

Tento ostrov má však pomerne temnú minulosť – počas druhej svetovej vojny sa používal ako miesto testovania chemických zbraní.

Číslo štyri je v Japonsku považované za nešťastné 

white and red number 4 signage in shallow focus photography
Autor tejto fotografie je Erica Nilsson

Číslo štyri alebo „shi“, ako je známe v japončine, sa považuje za číslo, ktoré prináša smolu a nešťastie. Celá krajina sa mu snaží vyhýbať, pretože pre týchto ľudí znamená niečo ako smrť. 

Budovy v Japonsku nemajú štvrté poschodie a položky sa často predávajú v súpravách po troch alebo piatich. 

Krajina zaznamená každý rok okolo 1500 zemetrasení 

Zdroj: wikimedia common

Pravdepodobne to má podstatný súvis s lokalitou Japonska a výskytom sopiek na tomto území. Ročne tu dochádza k až 1500 zemetraseniam, čo je naozaj otrasne vysoké číslo. Najsmrteľnejšie zemetrasenie v Japonsku nastalo 1. septembra v roku 1923. Malo magnitúdu 7,9 a predpokladá sa, že trvalo 4 až 10 minút, pričom odhadom prišlo o život okolo 140 000 ľudí.

Populárny Pokémon má pôvod v Japonsku 

red and white ladybug toy on white and yellow book
Autor tejto fotografie je Thimo Pedersen

Nielen na prelome minulého a súčasného storočia boli Pokémoni populárni, ale ich popularita trvá dodnes. Prvé videohry boli vydané v roku 1997 a verte či nie vychádzajú dodnes. Hlavným cieľom hry je chytiť všetkých 151 pokémonov, aby ste dokončili pokedex. S Pokémonmi sa stretávame nielen vo videohre, ale i v televízii či na kartičkách, ktoré zbieral snáď každý z nás. 

Bizarný festival nahých ľudí 

Zdroj: wikimedia common

Japonsko je tiež známe svojimi veľmi netypickými festivalmi, kam patrí aj festival Hadaka Matsuri, ktorý patrí k tým najbizarnejším. Jeho súčasťou je totiž akt, pri ktorom sa tisíce mužov vyzlečie na verejnosti takmer donaha, aby si na nasledujúci rok zabezpečili šťastie! 

Zdroj 1, Zdroj 2

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre