5 zaujímavostí o komároch: Dôvod prečo nám pijú krv je len jeden

2433

Komáre sú jedným z najznámejších hmyzích druhov a ich prítomnosť môže byť nepríjemná. Avšak, okrem toho, že nám pijú krv, majú aj niekoľko zaujímavých vlastností. V tomto článku sa pozrieme na niektoré fascinujúce fakty o komároch.

Krv pijú iba samičky komára

Chrániť sa pred hmyzom v prírode je niekedy nevyhnutné, no niektoré druhy sú ešte nebezpečnejšie než iné. Napríklad také samice komára, ktoré nám pijú krv. Dôvodom toho je, že potrebujú živiny z krvi pre vývoj svojich vajíčok. Samec komára sa živí nektárom a rastlinnou šťavou a nepotrebuje krv.

brown mosquito
Photo by Егор Камелев on Unsplash

Mnohí sa obávajú komárov viac počas splnu mesiaca

Vedecké štúdie ukázali, že komáre sú aktívnejšie, keď je mesiac v splne. Aj keď presný dôvod tohto javu nie je úplne známy, predpokladá sa, že svetlo z mesiaca a jeho odraz od vodných plôch ich láka a pritiahne k potenciálnym obetiam.

moon
Photo by Pedro Lastra on Unsplash

Samičky dokážu vypiť toľko krvi, koľko sami vážia

Mohutné množstvo krvi, ktoré dokážu samičky komára vypiť, je pôsobivé. Samica komára dokáže vypiť množstvo krvi, ktoré sa rovná jej vlastnej hmotnosti. To znamená, že ak váži napríklad 2 gramy, dokáže vypiť až 2 gramy krvi. Je to zaujímavá a šokujúca schopnosť, ktorú tieto malé tvory majú.

black and yellow bug on red flower
Photo by Mike Norris on Unsplash

Komáre naozaj môžu uprednostniť iných ľudí

Výber obete môže byť pre komára vecou osobného vkusu. Niektorí ľudia sú náchylnejší na bodnutie komára než iní, a to má viacero dôvodov. Komáre majú preferencie pri výbere svojej obete a môžu uprednostniť jednotlivcov s určitými krvnými skupinami, genetickými zloženiami alebo dokonca ľuďmi, ktorí majú na sebe určité chemikálie alebo parfumy.

persons right hand on black background
Photo by engin akyurt on Unsplash

Komárom na farbe záleží

Farba oblečenia môže tiež ovplyvniť pravdepodobnosť bodnutia komára. Komáre majú schopnosť vidieť rôzne farby a tieto farby ovplyvňujú ich správanie. Štúdie ukázali, že komáre majú tendenciu sa viac sústrediť na tmavé farby, najmä na čierne a tmavomodré oblečenie. Preto je možné, že keď si oblečieme svetlejšie farby, môžeme sa stať menej príťažlivými pre komáre.

man wearing black crew-neck t-shirt
Photo by Luis Quintero on Unsplash

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre