Máte radi lienky? Týchto 5 vecí o nich možno ani neviete

1167

Lienky, milované pre svoju roztomilosť a prínos v záhradách, skrývajú viac, než by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Odhaľme spolu niektoré z ich najzaujímavejších tajomstiev.

f5ace209 6aea 479b 9223 b4126407e3bb
Autor tejto fotografie je Andres Bertens

Obranný mechanizmus lienky

Keď je lienka ohrozená, vylučuje z kĺbov na nohách páchnuci alkaloid, ktorý môže odradiť potenciálnych predátorov. Tento mechanizmus pomáha chrániť lienku pred nepriateľmi.

Varovné zafarbenie

Výrazné červeno-čierne zafarbenie lienky slúži ako varovanie pre jej predátorov. Je to príklad aposematického zafarbenia, ktoré signalizuje možnú toxicitu alebo nechutnosť.

closeup photography of ladybug on leaf
Autor tejto fotografie je Vincent van Zalinge

Lienky: Neúnavní lovci škodcov

Počas svojho života môže lienka skonzumovať až 5 000 vošiek. Sú teda významnými predátormi škodcov v záhradách. Podľa legendy bola v stredoveku v Európe napadnutá úroda škodcami. Roľníci sa začali modliť a prišli lienky, ktoré škodcov zničili.

Kanibalizmus medzi lienkami

V prípade nedostatku potravy môžu lienky prejsť na kanibalizmus, pričom konzumujú svojich súrodencov. Tento jav je príkladom ich adaptability a schopnosti prežitia za extrémnych podmienok.

599bcd76 37b3 4e62 8297 df645b1b8cbd
Autor tejto fotografie je Anderson Mancini

Neplodné vajíčka ako stratégia prežitia

Lienky občas kladú neplodné vajíčka, ktoré poskytujú potravu mladým larvám vyliahnutým zo zdravých vajíčok. Tento neobvyklý jav pomáha zabezpečiť prežitie ich potomstva.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.