Ľudský mozog je jedným z najdôležitejších orgánov v našom tele. Riadi celý systém tela dokonca aj keď spíme. Vedci a vedkyne na celom svete stále robia nové výskumy. To vedia stále k novým poznatkom. O niektorých z nich si povieme aj v dnešnom článku.

1. Mozog váži asi tri kilá a môže sa zmenšiť

Približne 60 % suchej hmotnosti mozgu tvorí tuk, hoci 73 % celkového mozgu tvorí voda. Váš mozog je potrebné neustále hydratovať, rovnako ako vaše svaly a iné orgány, a 90 minút neustáleho potenia môže spôsobiť zmenšenie mozgu, ktoré sa rovná ročnému starnutiu.

2. Vyžaduje stály prísun kyslíka

Keď je reč o dôležitosti kyslíka, môžete si myslieť, že ide o pľúca alebo svaly. Mozog ale tiež vyžaduje neustály prísun kyslíka. Nedostatok kyslíka už na päť minút môže spôsobiť smrť viacerých mozgových buniek, čo môže viesť k veľkému poškodeniu mozgu.

Zdroj: Pexels

3. Informácie z mozgu putujú rýchlosťou viac ako 400 kilometrov za hodinu

S miliardami neurónov môžu informácie cestovať v mozgu neuveriteľnou rýchlosťou. Informácie sa pohybujú rýchlosťou viac ako 400 kilometrov za hodinu. Sú teda rýchlejšie ako ktorékoľvek pretekárske auto. Pretekári Formuly 1 dosiahli rýchlosť 386 kilometrov za hodinu.

4. Mozog obsahuje miliardy mozgových buniek

Hoci presný počet mozgových buniek nie je známy, vedci vedia, že mozog obsahuje miliardy buniek. Všetky tieto bunky tvrdo pracujú, prenášajú signály do rôznych častí tela a spracovávajú zmyslové vstupy.

Zdroj: Pexels

5. Počas prvého roku života sa mozog zdvojnásobí

Keď sa dieťa narodí, veľkosť jeho mozgu je približne o niečo menšia ako štvrtina veľkosti priemerného mozgu dospelého človeka. V prvom roku sa však zdvojnásobí a pokračuje v raste rýchlym tempom.

Vo veku piatich rokov dosiahne mozog dieťaťa asi 90 % veľkosti, ktorú bude mať v dospelosti. Podľa štúdie uskutočnenej výskumníkmi z Washingtonskej univerzity v St. Louis bude mať dieťa, ktoré dostane rodičovskú lásku a uistenie v ťažkých časoch vývoja, fyzicky väčší hipokampus, čo je časť mozgu zodpovedná za moduláciu stresu a pamäť.

Takže rodičia, doprajte svojim deťom veľa lásky a istoty, najmä v stresujúcich obdobiach, aby ste pomohli lepšiemu vývoju mozgu.

6. Využívame len 10% svojej mozgovej kapacity?

Počuli ste už fámu, že ľudia využívajú len 10 % svojej mozgovej kapacity? Vedci zistili, že ide o mýtus – väčšinu kapacity svojho mozgu využívate, aj keď spíte.

Zdroj: Pexels

7. Spomienky sa môžu časom meniť

Napriek neuveriteľným schopnostiam mozgu môžu byť spomienky vytvorené v ňom prekvapivo nespoľahlivé a časom sa menia. Kontext, emócie, motivácia, podnety a frekvencia zapamätania môžu ovplyvniť, či sú vaše spomienky presné. Je možné, že ak si spomínate na niečo z vášho detstva, pravdepodobne to nebolo presne tak, ako si vaša myseľ vybavuje.

Zdroj: Pexels

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.