10 zaujímavostí o počasí, ktoré ťa prekvapia

1816

Počasie má obrovský vplyv na ľudí a ekosystémy na Zemi. Počasie, ktoré zažívame na Zemi, sa vyskytuje v troposfére, kde žijeme. A dnes vám ukážeme niektoré z najneuveriteľnejších faktov o počasí na Zemi. Poďme na to.

1. Každú minútu spadne jedna miliarda ton vody

Mraky sú ako plávajúce nádrže vody. Ako keď stlačíte špongiu, a vytečie z nej voda, v tomto prípade dážď, dážď so snehom a sneh. Každú minútu spadne miliarda ton vody na zem.

V priemere najviac zrážok spadne na rovníku a v tropických oblastiach. Je to preto, že zažíva najviac tepla zo slnka a má veľa oceánov. Na druhej strane, polárne oblasti nemajú toľko dažďa, pretože vzduch je suchý. Napríklad Antarktída je najväčšia púšť na svete. Je tam voda, ale zrážky sú veľmi nízke.

Zdroj: Pexels

2. Nepriaznivé počasie spôsobuje škody za miliardy dolárov

Nepriaznivé počasie ako tornáda, hurikány a záplavy vyhnali ľudí z domovov. Tiež poveternostné udalosti stoja miliardy škôd ročne.

Napríklad hurikány stoja odhadom 28 miliárd dolárov ročne len v Spojených štátoch. V roku 2017 náklady na katastrofy súvisiace s počasím eskalovali na rekordných 306 miliárd dolárov.

Na celom svete je v priemere 100 000 úmrtí súvisiacich s počasím ročne. Najviac úmrtí má na svedomí sucho, silné dažde, záplavy a vlny horúčav.

Zdroj: Pexels

3. Podnebie ovplyvňuje vegetáciu

Klíma zohráva veľkú úlohu v raste vegetácie na celom svete. Napríklad púštne rastliny sú husté, pichľavé a bez listov. Darí sa im v suchých podmienkach, pretože dokážu efektívnejšie zadržiavať vodu v stonkách.

Na druhej strane, listnaté stromy rastú lepšie vo vlhkých podmienkach. Je známe, že v lete im narastú listy, v zime ich potom zhadzujú. Táto funkcia slúži na ich ochranu pred chladom a prefúknutím.

Klíma prispieva k výške stromu. Napríklad stromy sú vyššie a bližšie k rovníku. Zatiaľ čo niektoré stromy rastú na rovníku vyššie ako 40 metrov, v polárnych oblastiach bývajú stromy oveľa kratšie (v priemere asi 20 metrov).

Zdroj: Pexels

4. Jupiterov večný hurikán je väčší ako Zem

Jupiter sa točí neuveriteľným tempom. Ak by ste stáli na rovníku na Jupiteri, rýchlosť by bola asi 45 000 kilometrov za hodinu.

Vďaka svojej rýchlej rotácii a veľkosti zosilňuje Coriolisov efekt a vzory počasia. Počasie na Jupiteri je také extrémne, že ho môžeme vidieť aj z vesmíru.

Astronómovia napríklad pozorovali večný hurikán viac ako 340 rokov (od vynálezu ďalekohľadu). Tento cyklón vidíme ako obrovskú červenú škvrnu na Jupiteri kvôli Coriolisovmu efektu.

Zdroj: Pexels

5. Blesk udrie 8,6 milióna krát za deň

Blesk je elektrostatický výboj, ktorý je prebitý z ionizovaného vzduchu. Uvoľnením mohutného elektrického výboja blesk vždy nájde najrýchlejšiu cestu na Zem.

Každý deň udrie blesk v priemere 8,6 milióna krát. Najviac bleskov udiera na jazere Maracaibo vo Venezuele. Ak sa tam niekedy rozhodnete ísť, je 80% šanca, že zažijete nočnú búrku.

Keď blesk udrie, je teplejší ako slnko. A bežne sa vyskytujú v synchronizácii so sopečnými erupciami. Keď popol zo sopky stúpa, interaguje s poveternostným systémom, ktorý prináša hromy a blesky.

Zdroj: Pexels

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre