Škótsko je nádherná krajina – objavte jej čaro prostredníctvom pútavých faktov!

1141

Čo sa vám najviac spája so Škótskom? Nechajte nás hádať – pravdepodobne to bude ikonický kilt a gajdy alebo škótske vysočiny, prípadne škótski horali!

Škótsko je však oveľa viac ako len to, čo sme si vymenovali vyššie. Ide o jedinečne silnú a úchvatnú krajinu, ktorá si zaslúži byť predstavená. Prečítajte si viac o krajine bohatej na históriu, mýty a zaujímavé fakty!

V blízkosti Škótska sa nachádza približne 790 ostrovov

Zdroj: sykescottages

Len málokto má predstavu o tom ako vyzerá škótske pobrežie, avšak my sme zistili, že sa tam nachádza približne 790 ostrovov len s minimom obyvateľov. Počet sa môže pohybovať od niekoľkých desiatok po maximálne pár stoviek ľudí. Medzi najkrajšie škótske ostrovy patria Isle of Lewis Harris, Mainland Shetland a Mainland Orkney, ako aj Isle of Arran a Isle of Skye.

Od roku 2020 sa môžu návštevníci dostať aj na ostrov Rockall, ktorý navštívia len skutočný odvážlivci. Je totiž možné, aby ste aspoň 15 minút svojho života strávili na vrchu samotnej sopky a kochali sa výhľadom na more. Predstavte si to vzrušenie a exkluzívny zážitok!

V Škótsku môžete nájsť najstarší strom v Európe

Zdroj: sykescottages

Najstarší strom Európy sa nachádza v takzvanom srdci Škótska (jeho geografickom strede) na území skromného cintorína Fortingall.

Vek stromu je ťažké odhadnúť, preto sa aj tipy odborníkov podstatne líšia – od 3 až do 8 tisíc rokov. Priemerom je teda 5 tisíc rokov, čo by znamenalo, že je tento strom rovnako starý ako Stonehenge. Zároveň sa v roku 1769 rozhodli zmerať jeho obvod – ten dosiahol dĺžku 52 metrov!

Edinburgh bolo prvé mesto na svete, ktoré malo vlastný hasičský zbor

Autor fotografie je Maxime Doré

Stalo sa tak v roku 1824 pod vedením Jamesa Braidwooda. Hasiči mali v tom čase namiesto klasického žlto čierneho pruhovaného kostýmu oblečené tmavomodré tuniky s mosadznými gombíkmi a biele plátené nohavice. Súčasťou ich výbavy bola sekera, hadica, univerzálny kľúč a lano.

Oficiálnym zvieraťom Škótska je jednorožec

Zdroj: wikimedia common

Jednorožec v keltskej mytológii symbolizuje čistotu, nevinnosť, ale zároveň aj mužnosť a silu. A keďže Škótsko je krajina plná mýtov a legiend, je úplne logické, že symbolom krajiny bude mystické zviera, akým jednorožec nepochybne je. Nachádza sa aj v škótskom erbe, kde je vidieť zlatú reťaz, ktorá sa tiahne okolo jeho krku i tela.

A aká legenda sa viaže k tomuto nádhernému zvieraťu? Ľudia verili, že jednorožec je najmocnejšie a najdivokejšie takmer neskrotné zviera, ktoré si dokáže získať iba mladá žena, ktorá sa nikdy nevydala. Zlatá reťaz predstavuje silu škótskych kráľov, ktorí boli dostatočne silní na to, aby skrotili aj jednorožca.

Najvyšší podiel ryšavých ľudí je v Škótsku

Autor fotografie je Tengyart

Udáva sa, že v rámci svetovej populácie má ryšavé vlasy menej ako 2 % ľudí. Na území Škótska je to ale až 6-13%.

A čo je na týchto ľuďoch také úžasné? Napríklad to, že si dokážu oveľa efektívnejšie “vyrobiť” vitamín D (je to vďaka ich genetickej výbave). Vitamín je potrebný napríklad pre zdravé kosti, zuby, nervový a imunitný systém.

Pršiplášť bola vynájdená v Škótsku

Ak ste niekedy navštívili Anglicko alebo jeho súčasti ako je Írsko, či Škótsko stopercentne ste sa stretli s typickým upršaným počasím. Vtedy je ideálne zaobstarať si pršiplášť, za vynález ktorej môžeme vďačiť Charlesovi Macintoshovi!

V roku 1818 Macintosh pri analýze odpadu z továrne vyrábajúcej uhoľný plyn našiel indiakaučuk. Po použití tejto zmesi na zlepenie dvoch kusov látky postupom času prišiel na to, že výsledný materiál je odolný voči vode a teda sa môže použiť na výrobu odevov, ktoré by chránili proti dažďu. Ďakujeme za geniálnu pomôcku.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre