Ťavy – čo ste nevedeli o jedných z najpodivnejších zvierat žijúcich na súši

317

Zo všetkých cicavcov na planéte sú ťavy rozhodne jedny z najnezvyčajnejších. Stačí sa na ne pozrieť a spomenúť si v akých nehostinných podmienkach dokážu prežiť. Sú príbuzné dnes veľmi obľúbeným lamám, no dokážete ich rozlíšiť behom jednej sekundy. Ťavy totiž majú na chrbte hrb – jeden alebo dva. 

V čom tkvie ich úžasnosť, no práve v ich vlastnostiach, ktoré im pomáhajú prežiť sucho v púšti (nedostatok vody) v kombinácii s extrémnymi horúčavami cez deň a zimou v noci. Ťavy sa však vyvinuli tak, aby toto všetko dokázali zvládať a možno aj preto sa k nim viažu mnohé i bláznivé fakty. My sa pozrieme na to, čo je skutočne pravda. 

Ich hrb je tvorený tvorený tukovým tkanivom

brown camel at field
Autor tejto fotografie je Wolfgang Hasselmann

Ako deti sme si mnohí mysleli, že si ťavy vo svojich hrboch nosia zásoby vody. To je však veľmi obrazné pomenovanie reality. V skutočnosti nejde o vodu, ale o zásoby tukového tkaniva, pri premene ktorého jednak vzniká energia potrebná pre ťavy v čase núdze o jedlo, ale i voda. Veľkosť hrbu ťavy teda môže byť rôzna v závislosti od toho ako je nakŕmená. 

Majú vysoko efektívne obličky

brown camel on brown sand during daytime
Autor tejto fotografie je Julius Yls

V púšti je vo všeobecnosti problém s nedostatkom vody, čomu musia byť prispôsobené aj jednotlivé orgány týchto zvierat. Ich obličky sú napríklad považované za jedny z najvýkonnejších na planéte. Sú totiž dôležité pre správne hospodárenie s vodou, ale zároveň ťavám umožňujú piť aj slanú vodu bez toho, aby im škodila. Konečný produkt, moč, je extrémne hustý a skôr sa podobá sirupu, než tradičnému moču (koncentrácia soli je vyššia ako v slanej vode). 

Ich červené krvinky majú špeciálny tvar 

brown camel on brown sand during daytime
Autor tejto fotografie je Mads Severinsen

Aj napriek tomu, že sú červené krvinky mikroskopickej veľkosti ich funkcia je nenahraditeľná. Preto sa u tiav museli prispôsobiť tak, aby mohli fungovať čo najefektívnejšie a pokryť všetky potreby ich tela. Ich tvar je oválnejších ako u iných cicavcov, čo im umožňuje ľahšie prenášať kyslík aj keď je krv pre nedostatok vody hustejšia. 

Ďalším ich vylepšením je, že dokážu zväčšiť svoj objem až o 270% bez toho, aby praskli. To je dôležité vzhľadom k tomu, že smädná ťava je schopná vypiť až 100 litrov vody len za 10 minút. 

Ťavie mlieko sa najviac podobá ľudskému mlieku a môžu ho piť osoby s intoleranciou na laktózu

Zdroj: ranker.com

Ľudia na západe s obľubou pijú kravské mlieko, sú však časti sveta, kde to majú trochu inak. Sú kultúry, kde prevažuje mlieko od kôz, somárov, ale aj tiav. 

Ťavie mlieko je však považované za jedno z najvýživnejších. Obsahuje až 10-krát viac železa ako kravské mlieko a trikrát viac vitamínu C. Tým sa najviac podobá ľudskému mlieku. Ďalšou jeho skvelou vlastnosťou je nízky obsah laktózy. Takže ho môžu piť aj ľudia s intoleranciou na laktózu. 

V niektorých krajinách sa na ťavách preteká 

Zdroj: ranker.com

Keď sa povedia preteky zvierat, väčšina ľudí si predstaví kone alebo chrty. Sú však krajiny v Ázií, Afrike alebo na Strednom východe, kde sa organizujú profesionálne ťavie preteky. Oficiálne súťaže organizujú spoločnosti ako Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia, Egypt a Bahrajn.

Ťavy sú schopné dosiahnuť maximálnu rýchlosť 60 kilometrov za hodinu v krátkom šprinte, vďaka čomu sú ideálne na preteky. Bohužiaľ častokrát sa ako džokeji využívajú deti (pre ich veľkosť a nízku hmotnosť). Isté krajiny na to vydali zákaz pre zneužívanie. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre