Nádherné veľkolepé a tak trochu desivé stvorenia – čo je dobré vedieť o žralokoch?

3209

Žraloky sú práve tie živočíchy, ktoré buď milujete alebo ich príliš nemusíte. Niekto z nich má strach a niekomu prídu ohavné a nebezpečné. 

No skrývajú toľko kvalít, že ich musíte aspoň v skrytosti obdivovať. Majú geniálny potenciál a u každého milovníka zvierat vyvolávajú pocit zvedavosti a fascinácie. Sú zvláštne, silné, krásne a špeciálne. Žraloky žijú na našej planéte už milióny rokov, ovládajú more a sú z nich dokonale vycibrení predátori. Čím viac sa človek venuje ich štúdiu, tým viac zostáva prekvapený. Poďme si aj my povedať niekoľko ohromných faktov o týchto morských kráľoch.

Embryá žraloka tigrieho sa navzájom požierajú

Tiger shark
Zdroj: flickr

Mláďatá žraloka tigrieho nie sú v bezpečí ani v pohlavnom ústrojenstve vlastnej matky, už tam sa medzi nimi vytvára konkurencia. Väčšinou na svet prídu dve mláďatá, no v rannom štádiu gravidity ich je o niečo viac. Čo sa teda stane? 

Prvé žraločie embryá rastú rýchlejšie a sú väčšie ako ich súrodenci, takže ich v pokoji zlikvidujú (beztak nie je pravdepodobné, žeby všetky prežili až do pôrodu). Bolo by to na úkor súrodencov, pretože by sa výživa delila medzi viaceré mláďatá. Takto je isté, že sa narodenia životaschopné silné jedince. 

Žraloky biele dokážu vydržať bez jedla aj niekoľko týždňov 

great white shark biely zralok clanokW
Zdroj: flickr

Ide o žraloka prispôsobeného k lovu pomerne veľkej koristi, napriek tomu ale dokáže stráviť bez jedla údajne až tri mesiace a to vďaka ich pečeni, kde majú uložené vysoko energetické molekuly tuky (laicky povedané, majú ztukovatenú pečeň, čo ich paradoxne zachraňuje). 

Žraloky sa môžu dostať do “tranzu”

NINTCHDBPICT000430962080
Zdroj: youtube

Málokto vie, že žraloky sú schopné dostať sa do stavu, ktorý je známy ako „tonická nehybnosť“ – ide o dočasný stav. A kedy k nemu dochádza? Keď je žralok pretočený na chrbát, a preto sa stáva dezorientovaným. Zvláštny orgán, ktorý majú žraloky lokalizovaný na hlave spôsobí, že dôjde k uvoľneniu a stavu znehybnenia (takmer akoby bol žralok zhypnotizovaný). 

Túto ich netradičnú vlastnosť potom využívajú najmä výskumníci, keďže v čase jej trvania môžu žraloka skúmať. Aký je ale pôvod tejto vlastnosti? Možno je to akási forma sebaobrany (v zmysle “hra na mŕtveho”). 

Žraloky sa nezabíjajú len preto, aby sme ochránili ľudí kúpajúcich sa v mori

sharks finning paul hilton photo
Zdroj: wikimedia common

Nie nadarmo sa hovorí, že ľudia predstavujú pre žralokov oveľa väčšie riziko a nebezpečenstvo ako by tomu bolo naopak. Je len minimum prípadov napadnutia alebo usmrtenia človeka žralokom, zato žralokov je v súčasnosti usmrtených každým rokov viac ako sa ich narodí. Za väčšinu strát je zodpovedný nadmerný rybolov – najmä krutá prax odrezávania plutiev (z ktorých sa následne pripravuje typická polievka), toto však žralokov neusmrtí, oni sú následne vypustený späť do mora, kde sa ale utopia, keďže im chýbajú plávacie orgány. V dôsledne týchto praktík bol žralok veľrybí v roku 2016 zaradený medzi ohrozené druhy. 

Žraločie embryá dokážu vycítiť predátorov

Okrem toho, že žraloky využívajú elektrické pole na zachytenie koristi, používajú ich aj na lokalizáciu predátorov. Čo je však neuveriteľné, je fakt, že túto schopnosť majú už žraločie embryá. V jednej štúdií z roku 2013 sa preukázalo, že žraločie embryá zachytili na pomerne veľkú vzdialenosť prítomnosť dravca na čo reagovali tak, že ich žiabre prestali filtrovať vodu, aby dravec nezachytil ani najmenší pohyb. 

Zdroj 1

Zdroj 2

 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.