Ohromné fakty o zvieratách, o ktorých ste ani len netušili! Ponorte sa do tajov ríše zvierat.

343

Zvieracia ríša je tak obrovská, že obsahuje veľké množstvo neprebádaných tajomných oblastí, ktoré by rozhodne zaujímali nejedného bádatela a milovníka zvierat. Ponúka toľko príležitosti naučiť sa niečo nové, obdivovať a dokonca i brať si príklad, pretože nech si človek vo svojej hrdosti myslí, aký je dokonalý, opak je pravdou. Sami pochádzame z prírody a nie je to tak dávno, čo by nás svojou inteligenciou prekonalo nejedno zvierat.

Zvieratá sú magické a fascinujúce tvory, ktoré majú vždy čím prekvapiť. Preto sme sa rozhodli zozbierať niekoľko krátkych, no o to zaujímavejších faktov. Sami sme zvedaví, koľko z nich vám bolo známych. Dajte nám vedieť.

Najhlasnejší zvuk

Zdroj: wikimedia common

Zviera, ktoré dokáže vydať najhlasnejší zvuk paradoxne meria sotva 2 centimetre – ide o pištoľovú krevetu – zvláštne tiež je, že zvuk nevznikne, keď sa jej klepietka dotknú, ale zostáva medzi nimi priestor, kde sa vytvorí vzduchová bublina, ktorá praskne – vtedy vznikne zvuk o 200 decibeloch. Údajne tiež dochádza k tomu, že implodujúca bublina na zlomok sekundy generuje teplo okolo 4 400°C!

Sfarbenie plameniakov

Autor fotografie je Lachlan Gowen

Plameniaky nie sú od narodenia ružové. V skutočnosti prídu na svet sivé a sfarbia sa na ružovo až vďaka potrave, ktorú prijímajú – žiabronôžky a modrozelené riasy, ktoré obsahuje prírodné ružové farbivo nazývané kantaxantín, vďaka ktorému sa perá plameniakov sfarbia na ružovo (stávalo sa, že plameniaky v zoologických záhradách strácali svoju ružovú farbu, až kým im nedoplnili stravu o prirodzené zložky).

Kolibríky

Autor fotografie je James Wainscoat

Kolibríky sú jediné známe vtáky, ktoré vedia lietať aj dozadu. Často takýto let vzad využívajú, keď sa chcú vzdialiť od kvetu, ktorý opelovali.

Hmyz

Podľa najnovších odhadov pripadá na každého človeka na planéte viac ako 1,4 miliardy hmyzu.

Mravce

Autor fotografie je MD_JERRY

Mravce kolonizovali takmer každú pevnú časť Zeme. Len ich populácia sa odhaduje na 10 miliárd v porovnaní s cca siedmimi miliardami ľudí na planéte.

Podenka

Najkratšie žijúce zviera na svete je Podenka. Život dospelého jedinca totiž trvá len 24 hodín. Za túto krátku chvíľu sa musí stihnúť rozmnožiť, aby jej druh nevyhynul a následne sama zomiera. Niektoré druhy žijú iba 8-10 hodín.

Kohúti

Autor fotografie je Arib Neko

Kohúti sa chránia pred svojím vlastným hlasným kikiríkaním tak, že pri kikiríkaní nakláňajú hlavu dozadu, kedy majú zvukovod uzavretý a tak nehrozí poškodenie sluchu. Štúdie totiž ukázali, že hlasitosť ich kikiríkania dosahuje aj 100 decibelov, čo sa rovná približne zvuku motorovej píly.

Šupinavce

Šupinavce sa dokážu zrolovať do pancierovej gule, takže levy, ich prirodzený predátori, ich nemôžu zožrať.

Koaly môžu spať až 22 hodín denne

Autor fotografie je Jordan Whitt

Koala potrebuje viac spánku ako väčšina iných zvierat, pretože ich strava pozostávajúca z eukalyptových listov obsahujúcich toxíny, zároveň má veľmi nízky obsah živín a vysoký obsah vlákniny, takže aby ju strávili, potrebujú veľa času v pokoji.

Dažďovníky

Dažďovníky trávia väčšinu svojho života vo vzduchu. Je to neuveriteľné, ale vydržia lietať bez prestávky hoci i celý rok. V rámci jednej štúdie sa ukázalo, že sa dažďovník za 10 mesiacov zastavil len na 2 hodiny.

Šváby

Ak švábovi odrežete telo, môže prežiť ešte niekoľko týždňov (aj samotná hlava môže prežiť zopár hodín).

Sloníčatá

Autor fotografie je Glen Carrie

Sloníčatá cmúľajú svoje choboty, aby sa cítili pokojne a v bezpečí, rovnako ako je to u malých detí.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre