Rozličné zaujímavosti týkajúce sa jedla, stolovania a prípravy. Nechajte sa vtiahnuť do víru histórie a faktov z „kuchyne“

1159

Dalo by sa povedať, že jedlo je centrom všetkého, nemôžeme bez neho žiť a veľká časť populácie naň myslí častejšie, než by priznalo. A niet sa čo čudovať, je toľko možností, kombinácii a chutí, že človek zabudne na všetky problémy a starosti.

S jedlom sa spájajú mnohé zaujímavé i bizarné fakty, ktorých nie je nikdy dosť a keď si už myslíte, že vás nič neprekvapí. Bum! Rozmanitosť sveta, ľudí a života nemá hraníc. 

V Amerike došlo k takému premnoženiu homárov, že ich začali používať ako hnojivo

red and blue dragon on roof
Autor tejto fotografie je Meritt Thomas

Stačilo prísť na pláž na Novom Anglicku a pomaly všade, kam by vaše oko dovidelo by boli homáre, celé pobrežie nimi bolo pokryté. Domorodí Američania si s obľubou pripravovali pečených homárov zabalených do morských rias. Keďže ale domorodcov ubúdali, homárov bolo stále viac a viac, preto vymysleli spôsob, že ich použijú ako hnojivo pre plodiny. 

Cieľom vytvorenia PEZ cukríkov bola alternatíva za cigarety 

pez u1
Zdroj: wikimedia common

Dnes ich poznáme ako malé farebné cukríky tvaru rakvičky s rôznymi ovocnými príchuťami. Avšak pôvodne, v roku 1927, ich rakúšan Eduard Haas III vytvoril ako alternatívu fajčenia.

Spočiatku boli okrúhle bielej farby s jedinou príchuťou – mäta prieporná. Tak dostali cukríky svoj názov: Pfefferminz, nemecké slovo pre pepermint, bolo skrátené na PEZ. 

Starovekí Gréci používali na výrobu vafiel žehličky

1002289526 photo u1
Zdroj: wikimedia common

Ak ste si doposiaľ mysleli, že vafle sú jedlom modernej doby, mýlili ste sa. V skutočnosti pochádzajú z čias starých Grékov. 

Tie prirodzene vyzerali trochu inak ako tie súčasné, nepochybne nemali taky krásny tvar a aj ich spôsob prípravy musel byť iný. 

Skôr sa podobali tenkým oblátkam, keďže Gréci na ich výrobu používali staré žehličky. Plochy sa museli nahrievať nad ohňom, no inak bola príprava pomerne jednoduchá. Postupne sa táto prax zdokonaľovala až do dnešnej podoby, ktorá sa vykryštalizovala v Belgicku. 

Prezident Richard Nixon zakázal na štátnych večerách jesť polievku

1002289519 photo u1
Zdroj: ranker.com

Určite vás prekvapí, aký dôvod na to mal. Údajne to malo byť kvôli tomu, že večere trvajú príliš dlho a väčšina mužov polievky ani neobľubuje a konzumuje ich len preto aby prezidenta neurazili. Skutočný dôvod poznal len Nixonov komorník – ten na veste prezidenta zbadal niekoľko fľakov od polievky, ktoré pravdepodobne prezident musel po zvyšok večere skrývať. A práve tejto nepríjemnosti sa chcel vyhnúť, takže po zvyšok jeho pôsobenia bolo podávanie polievok v Bielom dome zakázané. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.