Závraty sú nepríjemné a toto sú niektoré príčiny, ktoré ich spôsobujú + kedy je potrebné vyhľadať pomoc

6030

Závraty a točenie hlavy nie je to isté, aj keď si ich veľa ľudí mýli pri popisovaní príznakov lekárovi. Obe tieto nepríjemnosti však môžu byť výsledkom bežných zvykov, ktoré môžete ľahko zmeniť. Závraty však môžu naznačovať nejaké ďalšie faktory toho, že niečo s vami nie je v poriadku. Poďte sa teraz s nami pozrieť na niekoľko dôvodov závratov a ako to riešiť.

Migrax - Výživový doplnok pre uvoľnenie a relaxáciu hlavy

migraxMigrax je výživový doplnok na prírodnej báze . Podporuje uvoľnenie a relaxáciu hlavy, znižuje únavu a vyčerpanie, prispieva k správnej funkcií nervovej sústavy. Užíva sa 1-2x denne pri problémoch súvisiacich s hlavou

15168083 92468260 5e051ea817b009017c302d62c82ab19831802aab 2000 1 1573820853 728 32e9147584 1575371694
Foto od Brightside

Príčiny točenia hlavy

Aké sú najčastejšie príčiny závratov či točenia hlavy?

Dehydratácia

Na vyriešenie zdanlivo najväčších problémov niekedy stačí napiť sa jedného pohára vody. Dehydratácia alebo prehrievanie môžu znížiť objem krvi, čo sťažuje cirkuláciu a znamená to, že váš mozog dostáva menej kyslíka. Pite dostatok vody, najmä ak ste chorí. Avšak je potrebné vedieť, že ak problémy neustávajú ani po 2 vypitých litroch vody, tak je dobré navštíviť lekára.

Úzkosť

Úzkosť je veľmi častý stav, bez ohľadu na to, či si to uvedomujeme alebo nie. Jedným zo symptómov môže byť točenie hlavy alebo dokonca závraty. Naše telo reaguje hyperventiláciou a ak tento pocit nezmizne, malý nával adrenalínu môže spôsobiť problémy. Skúste v takýchto situáciách normálne dýchať a aspoň na chvíľu si niekam sadnúť. Ak sa vaša úzkosť stane nezvládnuteľnou, môže to vyústiť až do záchvatu paniky. Vtedy okamžite vyhľadajte odbornú pomoc.

Alergie

Vaše vnútorné ucho je zodpovedné za kontrolu rovnováhy. Keď do ušného systému vnikne prach, peľ alebo iné alergény, môžu spôsobiť upchatie alebo zápal stredného ucha, na ktoré môže telo reagovať reguláciou krvného tlaku, čo dokáže ľahko spôsobiť závrat. Zvážte preto napr. zmenu stravovania, ak ste alergický na určité potraviny, alebo ak sa neliečite vyvarujte sa určitých druhov kvetov a zvierat. Je dobré navštíviť alergológa, aby zistil či nie ste na niečo alergickí.

Starnutie

Ľudia po 50. roku života začínajú pociťovať zmeny vo vnútornom uchu. Táto normálna fyziologická zmena môže viesť k točeniu hlavy pri vstávaní z postele potom, čo ste spali v nesprávnej polohe. Skúste preto radšej vstávať pomaly. Ak sa vám točí hlava aj po niekoľkých minútach alebo ak k tomu dochádza pravidelne, je čas navštíviť lekára.

Nedostatok magnézia

Ak máte málo horčíka (magnézia) môže sa to prejaviť točením hlavy.  Nedostatok magnézia môže spôsobovať srdcovú arytmiu a tá následne to, že sa vám točí hlava.  Akútne stavy sa liečia priamo vpichovaním magnézia do tela človeka. Ak však trpíte arytmiou neodporúčame vám liečbu len obyčajnou suplementáciou magnézia ale navštívte čo najskôr odborníka.

Nízka hladina cukru v krvi

Ak nejete pravidelne alebo trpíte cukrovkou, možno nemáte dostatok cukru v krvi. Vaše telo potom využije svoje rezervy a mozog dostane menej energie, vďaka čomu sa vám bude točiť hlava, pretože zvyšná energia sa distribuuje medzi všetky potrebné orgány. Cukrovka môže tiež spôsobiť problémy s vnútorným uchom, čo taktiež môže viesť k točeniu hlavy. Riešením môže byť aj pitie pomarančového džúsu, ktorý dokáže lepšie regulovať inzulín. Ak aj po jedle príznaky pretrvávajú, tak vždy je lepšie vyhľadať odborníka. Zisite viac o hladine cukru v krvi.

Šport

Športy, ktoré zahŕňajú kardiovaskulárne cvičenie časom spomalia srdcovú pumpu, čo je dobré, ale niekedy môže viesť k zatočeniu hlavy pri náhlej zmene polohy. Vyskúšajte dlhšiu schladzovaciu rutinu a po športových aktivitách kráčajte pomaly, najmä ak sa cítite zle. Avšak, keď pocit pretrváva bez úľavy aj po sedení alebo ak k nemu náhle dôjde aj keď nehráte šport, choďte k lekárovi.

Vedľajšie účinky tabletiek

Každý liek má nejaký vedľajší účinok, ako jeden z nich sa často spomína práve točenie hlavy. Spôsobujú to zvyčajne diuretiká. Vždy si prečítajte informačný leták o lieku, pite dostatok vody a počas liečby sa dobre najedzte. Lekára navštívte vždy. Urobte si skrátka zoznam svojich príznakov a informujte o nich svojho lekára, možno bude potrebné napr. upraviť dávkovanie.

Nízky krvný tlak

Väčšina prípadov točenia hlavy je spôsobená nízkym krvným tlakom. Zhoršenie časti nášho nervového systému, ktoré reguluje krvný tlak, môže spôsobiť náhly pokles, ktorý môže následne spôsobiť točenie hlavy. Ak s tým máte často problémy, je lepšie to pravidelne kontrolovať. A možno budete potrebovať lieky.

Infarkt a mozgová príhoda

Ak je točenie hlavy sprevádzané bolesťou na hrudníku, dýchavičnosťou, nevoľnosťou a bolesťou rúk, môže to naznačovať mozgovú príhodu. U starších ľudí sa to vyskytuje oveľa častejšie. V takom prípade si vezmite aspirín alebo akékoľvek iné riedidlo krvi a zavolajte pohotovostnú službu.

Točenie hlavy vs Vertigo

Točenie hlavy je pocit, ktorý prichádza napríklad vtedy, keď vstanete z postele príliš rýchlo po prebudení. Je to iné ako vertigo, pri ktorom sa cítite skôr akoby sa miestnosť točila, alebo ste sa pohybovali. Vertigo vždy potrebuje lekársku starostlivosť, pretože by to mohlo naznačovať anémiu, Ménierovu chorobu, Parkinsonovu chorobu alebo tiež tvorbu kryštálov vo vnútornom uchu.

 

Zdroj

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.