Zdá sa, že v blízkej budúcnosti budú naše smartfóny nabíjať nabíjačky vyrobené z plastového odpadu

657

Keď sa podarí zrealizovať tento smelý plán, bude to obrovská výhra pre nás ľudí, no najmä pre životné prostredie. Namiesto toho, aby skončil plast na skládke, sa môže čoskoro využívať úplne inak a oveľa rozumnejšie. Podľa nového výskumu by dokonca dokázal nabíjať naše smartfóny.

power smartphones fotografia
Foto od Takashi(aes256) Ilustračný obrázok

Vedci z Purdue University vyvinuli úplne nový postup, ktorým by dokázali premeniť plasty na uhlíkové čipy, ktoré sa nachádzajú v lítiových batériách. Tie dnes slúžia na nabitie elektroniky, hračiek aj rôznych zdravotníckych pomôcok. Táto technika by mohla výrazným spôsobom pomôcť pri riešení krízy tykajúcej sa recyklácie plastov a súčasne zvýšiť výrobu lítiových batérií. Tieto baterky sa totiž využívajú už takmer naozaj vo všetkom – od reťazových motorových píl až po elektrické autá, ktorých výroba neustále stúpa.

Odborníci predpokladajú, že polyetylén nachádzajúci sa v plastových vreckách môže byť lacným zdrojom uhlíka, no ich predchádzajúce pokusy o konverziu buď zlyhali, alebo si vyžadovali procesy, ktoré boli príliš drahé či zložité. No tento problém bol podľa Dr. Vilasa Pola vyriešený jednoduchým a účinnejším postupom. Pol a jeho kolegovia tvrdia, že vyvinuli metódu, ktorá vytvára uhlíkové čipy a tie sa môžu využiť ako anódy. Zvyčajne, resp. doteraz sa vyrábali z grafitu a slúžia ako negatívne elektródy používané v dobíjateľných batériách.

„Mnoho plastových vrecúšok sa používa iba jednorázovo a potom sa zlikviduje. Tento odpad končí na skládkach, v oceánoch a v okolitej prírode, kde sa rozkladá aj stovky rokov,“ povedal Pol. „Celosvetovo bolo v roku 2013 vyrobených približne neuveriteľných 300 miliónov ton plastu, a to kvôli rastúcemu dopytu. Tento nový prístup pomôže zbaviť sa plastových vrecúšok a redukovať tak odpad tým, že ich premeníme na funkčné materiály.“

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre