Žena z USA sa nikdy nedozvedela, čo sa stalo s jej manželom počas vojny, to, že je oslavovaný hrdina v inej krajine zistila až v starobe

3549

 

Peggy Harris
Foto: Youtube.com

Bol rok 2011 a pri spomienke na vylodenie v Normandií na miestnom cintoríne v Texase bola jedna žena, ktorá tajne dúfala, že jej manžel je pochovaný na tomto mieste, netušila však, či to je pravda.

Stará pani Peggy Harris z Texasu, ktorá tak ako mnoho žien v mladom veku poslednykrát pobozkala svojho manžela pred odchodom do vojny. Neuveriteľných 60 rokov sa Peggy pokúšala zistiť, čo sa s jej manželom stalo . Nikdy nedostala žiaden list, ktorý by potvrdil smrť jej manžela Billieho. Ako predpokladala zahynul, čo však netušila bolo, že Billie je oslavovaný hrdina v mestečku Las Ventes.

Peggy sa nikdy nedokázala preniesť cez nezvestného manžela. To, že zahynul bolo vysoko pravdepodobné ale kým človek nedrží v ruke dôkaz je zložité sa pohnúť ďalej. Po 60 rokov pátrania a s pomocou priateľov sa jej to konečne podarilo.

Billie bol pilot, ktorý bol zostrelený v júli 1944 počas nacistickej okupácie severného Francúzska. Odvtedy si každý rok dedina pripomenie jeho pamiatku pochodom až 3x ročne po ceste, ktorú pomenovali po ňom . Ide o hlavnú cestu s názvom „Billie D. Harris“.

A prečo je Billie hrdinom? Počas zostrelenia totiž až do poslednej chvíle myslel na ľudí v mestečku. A v kritickej kondícií namieril lietadlo tak aby nespadlo na dedinu ale do neďalekého lesa. Svedkom hrdinského činu bol v tom čase už len Guy Surleau 91 ročný vojnový veterán.

Peggy tak každý rok navštevovala manžela na miestnom citoríne v Las Ventes v doprovode tohto vojnového veterána .

Pozn. Článok pochádza z roku 2012

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre