Niekoľko veľmi ženských predmetov, ktoré boli pôvodne vyrobené pre mužov

781

Kabelky a vysoké podpätky sú dnes považované za ženské predmety. Čo keby sme vám povedali, že tieto veci boli pôvodne vyrobené pre mužov? Je to pravda. Tieto predmety a niekoľko ďalších boli vytvorené pre mužov, ale nakoniec sa nejakým spôsobom preorientovali na iné pohlavie. Niekedy to bolo z praktických dôvodov – napríklad po tom, čo niekto zistil, že nejaký predmet je užitočnejší pre ženy ako pre mužov. Inokedy išlo o peniaze. Výrobcovia zmenili svoj cieľový trh z mužov na ženy len preto, aby dosiahli vyšší predaj.

Vysoké podpätky

Vysoké podpätky sa považujú za jeden z najženskejších predmetov. Sú tak úzko spojené so ženami, že by si človek myslel, že boli vynájdené pre ženy. To je omyl. Vysoké podpätky boli vytvorené pre mužov. Ženy sa k vysokým podpätkom pridali až v 17. storočí. Prvé vysoké podpätky boli vyrobené pre mužských perzských vojakov už v 10. storočí. Podpätok im umožňoval, aby si pri jazde na koni zafixovali nohy v strmeňoch. To zlepšilo ich rovnováhu a presnosť, keď chceli strieľať šípy alebo zaútočiť na protivníka inou zbraňou počas pohybu. Vysoké podpätky sa dostali do Európy až v 17. storočí, kde si ich okamžite osvojili mužskí aristokrati, pretože vďaka nim vyzerali vyšší a hrozivejší.

Ženy začali nosiť vysoké podpätky, pretože vďaka nim vyzerali ich nohy menšie. V tom čase väčšina žien nosila dlhé sukne, ktoré im siahali po členky. Viditeľná bola len predná časť ich nôh, čo v ľuďoch vyvolávalo dojem, že majú malé nohy. Ženy si zužovali podpätky a tiež zefektívnili prednú časť svojich topánok, takže vyzerala menšia a špicatá. Muži si medzitým zachovali pôvodné topánky so širokými podpätkami a plochými prednými časťami. V 18. storočí muži vysoké podpätky zavrhli, pretože sa už považovali za ženský prvok.

woman in pink patent leather stilettos
Autor tejto fotografie je Simona Todorova

Zapínanie podprsenky

Slávny spisovateľ Mark Twain (rodným menom Samuel Clemens) nikdy nebol fanúšikom podväzkov. Twain považoval podväzky za nepohodlné a vymyslel nový výrobok, ktorý ich mal nahradiť. Týmto výrobkom je háčik a očko. Háčik a očko je malé kovové zapínanie, ktoré bezpečne držalo nohavice v páse.

Ženy ho poznajú celkom dobre, pretože je to ten istý materiál, ktorý drží pohromade ich podprsenky. Áno, tie malé kovové háčiky na zadnej (a niekedy aj prednej) strane podprsenky boli vynájdené pre mužov. 19. decembra 1871 získal Mark Twain patent na háčiky a očká. Ako napísal vo svojej patentovej prihláške, materiál bol „vylepšením nastaviteľných a odnímateľných ramienok na odevy“. Používal sa na košele, spodnú bielizeň a korzety, kým našiel trvalé využitie v podprsenkách.

black bra and watch
Autor tejto fotografie je Danijela Prijovic

Kabelky

Kabelka vznikla z voľných malých tašiek alebo vrecúšok, ktoré ľudia nosili pred stáročiami. Oblečenie vtedy nemalo vrecká a ľudia si ich vytvárali, aby mali peniaze a všetko ostatné, čo mali pri sebe, v bezpečí. Vrecká sa často pripevňovali k opasku, ktorý sa nosil okolo pása. V 16. storočí ženy vymenili vrecká za malé kúsky kovu nazývané chatelaines. Na ne si zavesili kľúče a šijacie materiály a zavesili si ich pod sukňu.

V 18. storočí sa však ženy zbavili chatelaines a nahradili ich retikulou. Reticules (nazývané aj indispensibles) boli malé vrecká, ktoré sa držali na šnúrke. Moderná kabelka sa objavila začiatkom 20. storočia. Názov vznikol podľa príručných tašiek, ktoré muži nosili v ruke. Vtedajší módni návrhári použili mužské kabelky na vytvorenie kabeliek pre ženy. Tieto ženské kabelky mali zapínanie a boli rozdelené na priehradky, aby boli praktickejšie. Mužská kabelka čoskoro ustúpila ženskej kabelke.

brown and white polka dot tote bag
Autor tejto fotografie je Aylin Çobanoğlu

Všetko ružové

Pred sto rokmi nosili chlapci ružovú a dievčatá modrú. Dnes je to naopak. Ako došlo k výmene farieb? Celé sa to začalo v roku 1900, keď sa objavilo prvé farebné detské oblečenie. Dovtedy bolo takmer nemožné určiť pohlavie dieťaťa na prvý pohľad, pretože každé dieťa nosilo biele šaty. Biela farba bola preferovaná, pretože sa dala vybieliť, aby sa odstránili akékoľvek škvrny. Chlapci tiež nosili šaty, pretože boli praktickejšie ako tričká a šortky. Farebné šaty sa stali populárnymi až na prelome storočí. Žiadna farba sa však nespájala so žiadnym pohlavím. V čase, keď prišla prvá svetová vojna, bolo všeobecne dohodnuté, že chlapci nosia ružovú a dievčatá modrú.

Modrá bola preferovaná u dievčat, pretože sa považovala za krajšiu. Chlapci vymenili šaty za košele a šortky na konci druhej svetovej vojny. Chlapci však stále nosili ružovú a dievčatá modrú. Skutočná zmena nastala v 60. rokoch 20. storočia, keď zástancovia hnutí za oslobodenie žien začali obliekať svoje dcéry do ružovej farby kvôli obavám, že dievčatá sú podmienené zženštilým správaním podľa druhu oblečenia, ktoré nosia. Medzitým chlapci pomaly prešli od ružovej k modrej. Odevný priemysel zasadil posledný úder okolo roku 1985, keď začal predávať ružové oblečenie dievčatám a modré chlapcom. Chceli len prinútiť rodičov, aby kupovali nové oblečenie namiesto toho, aby sa o oblečenie delili deti rôzneho pohlavia.

woman in pink scarf and white long sleeve shirt
Autor tejto fotografie je Aline Kircchinbauer

Pančuchy

Pančuchy. V súčasnosti ich nosia výlučne ženy, hoci prvé pančuchy boli vyrobené pre mužov. Ženy začali nosiť pančuchy až v 18. storočí. Muži ich nosili od 9. storočia. Muži z vyšších vrstiev nosili spravidla biele alebo farebné pančuchy, zatiaľ čo chudobnejší muži nosili len čierne. Situácia sa pomaly menila medzi 16. a 20. storočím, keď sa pančuchy zmenili z mužského na ženský tovar. Do 19. storočia sa pančuchy začali tak úzko spájať so ženami, že ich muži prestali nosiť úplne.

person holding brown sunglasses
Autor tejto fotografie je Apostolos Vamvouras

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.