Ženy po potrate, nacisti či pedofili – kto by mal byť exkomunikovaný z cirkvi?

3836

Exkomunikácia je jedným z najväčších trestov, aké môže udeliť katolícka cirkev. Potrestaná osoba nesmie prijímať sviatosť, pomáhať pri omši alebo zastávať akýkoľvek cirkevný úrad. Najrozšírenejšia je automatická exkomunikácia, ktorá nastáva napríklad po podstúpení interupcie, porušení spovedného tajomstva či útoku na pápeža.

V niektorých prípadoch je exkomunikácia opodstatnená, ale sú prípady, ktoré si právom vyslúžili ostrú kritiku.

Znásilnenie a exkomunikácia

V roku 2009 sa dostala katolícka cirkev pod ostrú vlnu kritiky potom, ako potrestali neplnoleté dievča z Brazílie, ktoré po znásilnení podstúpilo potrat. Cirkev nemohla exkomunikovať neplnoletého, ale cestu si našli. Exkomunikovali jej matku. Rovnako vylúčili z cirkvi aj všetkých lekárov, ktorí boli prítomní pri vykonaní operatívneho zákroku. Jediný, koho neexkomunikovali, bol útočník.

pixabay.com, CC0 Public Domain

Téma potratov je jedna z najdiskutovanejších a najkontroverznejších tém v katolíckej cirkvi. Cirkev bojuje proti potratom za každú cenu. Dokonca aj v prípade, ak tehotenstvo priamo ohrozuje život matky, nepovoľujú potrat. Radšej by mala žena zomrieť.

Škandál z Brazílie priniesol na svetlo sveta ďalšie a navyše ešte zložitejšie problémy. Prvý bolo tvrdenie, že cirkev podľa svojho učenia nepovažuje znásilnenie za trestný čin, ktorý by mal mať za následok exkomunikovanie z cirkvi. Zato potrat, aj keď po znásilnení, je adekvátnym dôvodom na vylúčenie z cirkvi. Rovnaký problém je aj v oblasti pedofílilie medzi kňazmi.

Nacistov sa exkomunikácia netýkala

Samostatnou kapitolou sú vojnoví zločinci z Druhej svetovej vojny. Mnohí boli silne veriaci a boli členmi katolíckej cirkvi. Za zločiny proti ľudskosti cirkev nikoho z nich neexkomunikovala. Jediným, ktorého postihol tento trest, bol Joseph Goebbels. Z cirkvi ho ale nevylúčili za to, že rozpútal vojnu a šíril myšlienky holokaustu, ale za to, že si zobral za manželku rozvedenú protestantku.

pixabay.com, CC0 Public Domain

Nový vietor od pápeža Františka

Kňazi, ktorí boli obvinení z pedofílie ešte donedávna boli stále členmi cirkvi. Až s príchodom pápeža Františka bol prvýkrát exkomunikovaný kňaž z cirkvi za detskú pedofíliu. Pápež František je veľmi pokrokový pápež a po celom svete si získal uznanie za svoj moderný prístup. Napriek tomu politika exkomunikácie je stále konzervatívna. Príkladom je nedávna exkomunikácia kňaza za šírenie názorov, ktoré boli v rozpore s učením cirkvi. Kňaz hlásal, že aj ženy by mali mať povolené stať sa duchovnými a podporoval manželstvá osôb rovnakého pohlavia.

pixabay.com, CC0 Public Domain

zdroj

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Líza
29. marca 2017 17:15

„Cirkev bojuje proti potratom za každú cenu. Dokonca aj v prípade, ak tehotenstvo priamo ohrozuje život matky, nepovoľujú potrat. Radšej by mala žena zomrieť.“
neviem z akého zdroja čerpáte túto informáciu, ale KC potrat, keď je ohrozený život matky NEzakazuje.