Živočíchy, ktoré sa využívajú v medicíne či farmácií. Morská hubka ako súčasť lieku proti rakovine!

352

Od prvých primitívnych liečivých látok až po modernú prax, kde sa už nie zriedka využíva príprava liekov špeciálne vytvorených pre konkrétneho človeka, prešla oblasť farmácie obrovským pokrokom. Vedci neustále skúmajú, testujú a zisťujú a preto nie je pre nich novinkou ani využitie rôznych druhov živočíchov v rámci terapie ľudí. Že ste o tom ešte nepočuli? Potom budete mať v našom článku možnosť dočítať sa viac. 

Ak sa zaujímate o výdobytky modernej medicíny, potom vás čaká mnoho zaujímavých informácií. 

Žralok 

black shark underwater photo
Autor tejto fotografie je Gerald Schömbs

Pravdou je, že žraloky nemajú medzi ľuďmi príliš dobrú povesť a vždy, keď sa o nich niekde hovorí väčšinou je to v spojitosti, že život niekomu vzali a nie ho zachránili. 

No nie je to tak celkom pravda, pretože žraloky ľuďom naozaj pomáhajú. A väčšina z nás o tom nemá ani len štipku povedomia. Ich pečeň totiž obsahuje olej nazývaný skvalén, ktorý žralokom pomáha prežiť a pohybovať sa v hlbokých vodách. Zároveň ale ide o veľmi prínosnú látku, ktorá sa používať ako súčasť vakcín a antivírusových liekov. Tento dopyt po skvaléne ale ohrozuje populáciu žralokov, ktorých počet rapídne klesol, najmä pri zvyšnej produkcii vakcín proti COVID-19. 

Zmija

a close up of a bug on the ground
Autor tejto fotografie je David Clode

Možno ste si mysleli, že po uhryznutí hadom – zmijou – sa vám krvný tlak zvýši, no opak je pravdou. Molekula nachádzajúca sa v jede tejto zmije, batroxobín, spôsobuje, že krvný tlak koristi klesá a tá sa stáva malátnou až nehybnou. 

V medicíne sa batroxobín extrahuje a je súčasťou viacerých liečiv, vrátane Captroprilu, ktorý je jedným z prvých prohibítorov enzýmu konvertujúceho angiotenzínu (ACE), ktoré boli kedy vytvorené, a tiež prvým liekom, ktorý bol kedy získaný zo zvieraťa. Captropril sa najčastejšie predpisuje na liečbu hypertenzie.

Pijavice 

Zdroj: flickr

Pijavice sú známe tým, že sa živia krvou – pomocou stoviek malých ostrých zubov sa prichytia na kožu hostiteľa, vypustia do krvi látku hirudín, ktorý zabraňuje zrážaniu krvi a krv následne vysávajú. 

Jeden druh pijavice – Hirudo medicinalis – je dokonca schválený Úradom pre potraviny a liečivá ako vhodný na lekárske použitie. V prípade závažnej traumy sa prikladajú na ranu, pretože ju pomáhajú uzavrieť a zároveň udržujú prietok krvi v danej oblasti, čo napomáha procesu hojenia. 

Larvy múch 

Zdroj: ranker.com

Áno, presne tieto na prvý pohľad nechutné červy majú legitímne využitie v lekárskej praxi. Sú súčasťou novej techniky zameranej na liečbu infekcií kostí a mäkkých tkanív. S nástupom moderných antibiotík sa ale od ich využívania postupne upúšťa. 

Ojedinele sa ale môžu využívať, napríklad pri diabetických nehojacich sa vredoch na končatinách. Aplikácia sterilných červov do rany ju pomôže vyčistiť od baktérií a nekrotického tkaniva už za 48-72 hodín. Vďaka tomu sa rana hojí rýchlejšie a čistejšie. 

Morská hubka

Zdroj: wikimedia common

Možno poznáte obyčajnú špongiu, ktorá sa používala napríklad v školských triedach alebo sa stále využíva pri kúpaní v kúpeľni. Málokto však vie, že je vyrobená z pôvodne živej morskej hubky. Okrem tohto využitia sa ale objavujú aj v medicíne – majú totiž bohaté antibakteriálne, antivírusové a imunosupresívne vlastnosti. Niektoré z prvých protirakovinových činidiel boli syntetizované z morských hubiek (napríklad ara-C, ktorý sa v súčasnosti používa pri liečbe lymfómu a leukémie). 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre