Ludwig Van Beethoven – neľahký život slávneho skladateľa.

1859

Ludwig Van Beethoven bol rozhodne jedným z najslávnejších klasických skladateľov všetkých čias. Jeho život bol pretkaný úspechom, no v rovnováhe s tým bol aj plný depresie a osamelosti. Už len fakt, že v pomerne skorom veku začal strácať sluch poukazuje na to, že jeho život naozaj nebol jednoduchým. Nepredstavujte si žiadnu prechádzku ružovou záhradou. Musel totiž čeliť mnohým ako fyzickým, tak aj emocionálnym výzvam.

Aj napriek tomu, že zomrel celkom mladý ( vo veku 57 rokov) jeho skladby sa stali nesmrteľnou klasikou, ktorá sa hráva po svete ešte aj dnes. Bol fenoménom svojej doby, a tak si vyslúžil aj našu pozornosť. Poďme sa pozrieť na zopár faktov o jeho živote, ktoré vás ohromia prinajmenšom tak ako jeho nadanie na komponovanie hudby. 

Jeho otec bol alkoholikom, ktorý ho týral 

ludvig van beethoven dieta cca1783
Zdroj: wikimedia common

Beethoven to už od narodenia nemal jednoduché. Dalo sa predpokladať, že na neho budú veľmi skoro kladené vysoké nároky. Už jeho starý otec bol totiž  uznávaným dirigentom. Veľká škoda bola, že jeho otec, Johann, bol len obyčajným alkoholikom, ktorý chcel vo svojej bláhovej predstave, stoj čo stoj, urobiť z Beethovena ďalšieho Mozarta. 

Otec ho nútil učiť sa hrať už v čase, kedy sám nedokázal ani len vysadnúť na stoličku. Musel na nej stáť, ak chcel dosiahnuť na klávesy. Testy za chyby alebo nedostatočné sústredenie boli absolútne bežnou súčasťou Beethovenových tréningov. 

Jeho učiteľ, Tobias Pfeiffer, bol čudák, ktorý ho nútil cvičiť aj v noci

music note on brown piano
Autor tejto fotografie je Lorenzo Spoleti

Beethoven mal len deväť rokov, keď do ich domácnosti prišiel Tobias Friedrich Pfeiffer. 

Pfeiffer učil Beethovena jeden rok, počas ktorého bol schopný rozpoznať Ludwigov talent a výrazne mu pomôcť k zlepšeniu. Čo za tým bolo? Dlhé hodiny hrania aj počas noci. Nezáležalo na tom, či bol Beethoven unavený alebo nie – zakaždým musel poslúchnuť. Aj napriek tomu, že na jeho psychický rozvoj to pozitívne nevplývalo, hudobne sa naozaj enormne zdokonalil.  

Bol dyslektik, nikdy sa nenaučil násobiť ani deliť a mal ťažkosti s hudobnou teóriou

score 0
Zdroj: wikimedia common

Málokto vie, že Beethoven mal naozaj vážne poruchy učenia. Vôbec sa nenaučil násobiť ani deliť. Ako 10-ročný odišiel z tradičnej školy, preto sa nikto nemôže čudovať, že neovládal ani základy matematiky. Na jeho obranu, hudba mu išla oveľa lepšie. 

Napriek obmedzeniam a problémom, ktoré ho sprevádzali sa nikdy nevzdal nijakej úlohy, ktorú chcel splniť alebo mal potrebu jej porozumieť. Bol považovaný za “pomalého” mysliteľa, ale ak už raz niečomu porozumel, potom si to osvojil do konca života a nikto a nič ho nemohlo spochybniť (žiaľ, aj samotné skladanie pre neho bolo ťažké, no nevzdal sa). 

O vzhľad sa príliš nestaral a bolo ťažké s ním vychádzať 

Ako to už tak s géniami býva, je ťažké im porozumieť a vychádzať s nimi. Ani Beethoven nebol výnimkou – jeho osobnosť, správanie a hygiena neboli ani zďaleka dokonalými. Vyznačoval sa až prílišnou úprimnosťou hraničiacou s hrubosťou. Bol hrdý a len málokedy sa prispôsoboval okoliu. 

Postupne strácal sluch, no zároveň sa stával nesmierne populárnym

Ludwig van Beethoven
Zdroj: wikimedia common

Beethoven sa presťahoval do Viedne a to bolo jedno z najlepších rozhodnutí v jeho živote. Dostal sa pod krídla najuznávanejšieho skladateľa tej doby, Josepha Haydna a získal dostatočnú podporu viedenských mecenášov. Na svojom prvom verejnom vystúpení v roku 1795 zožal obrovský úspech. 

Tu však začal zápasiť so slabnúcim sluchom, čo sa snažil pred všetkými utajiť. Zhoršovalo sa to však prirýchlo a už ako 30 ročný mal problém počuť bežnú reč. 

Aj napriek tomuto hendikepu jeho kariéra rástla a on si tak mohol užívať svoje najproduktívnejšie obdobie (ktoré trvalo od roku 1803 do roku 1812) – počas tohto obdobia skomponoval operu, šesť symfónií, štyri sólové koncerty, päť sláčikových kvartet, šesť sláčikových sonát, sedem klavírnych sonát, päť sád klavírnych variácií, štyri predohry a mnoho ďalšieho.

To, že to dokázal prakticky hluchý, je nesmierne obdivuhodné. 

Prepadol alkoholu a zomrel v agónii

clear drinking glass with red liquid
Autor tejto fotografie je Anna Bratiychuk

Bohužiaľ, zdá sa, že išiel v šľapajách svojho otca (na základe pitvy, kde mu zistili cirhózu pečene, lekári predpokladali, že takisto holdoval alkoholu). V posledných dňoch života trpel ascitom, nahromadením tekutiny v brušnej dutine v dôsledku cirhózy, ktorá spôsobuje veľké opuchy. Cirhóza ale môže mať viaceré príčiny vzniku.

Nedalo sa však uprieť, že si Beethoven rád zašiel do krčmy, kde si doprial vínko. Jeho chronické pitie alkoholu by mohlo vysvetliť jeho zmeny nálad, nevrlosť a depresie. Zhodou okolností aj jeho synovec Karl zomrel v mladom veku na komplikácie súvisiace s pečeňou.

Samozrejme, presná príčina smrti nie je známa. Nájdu sa aj ľudia, ktorí neveria, že by za jeho smrťou stála nadmerná konzumácia alkoholu a komplikácie s tým spojené. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.