10 vecí, ktoré ničia vašu elektroniku a robí ich takmer každý

4182

Životnosť smartfónov sa pohybuje medzi 2 – 10 rokmi, v závislosti od typu, ale najmä od toho, ako sa o ne staráte. Ak ich chránite, aby sa nepoškodili, batériu využívate efektívne a aktualizujete aplikácie, vydržia vám dlhšie. Nie je to však len o tom, čo máte robiť, ale aj čomu sa máte vyhýbať.

1. Nikdy nečistite úzke priestory kovovými špendlíkmi

Kovové predmety ako špendlíky, ihly a spinky vám môžu poškriabať port na nabíjanie a spôsobiť nemalé problémy. Najlepšie je na to použiť špáradlo, ktoré je dostatočne malé na to, aby priestor vyčistilo, alebo vysávač ktorý vytiahne prach a špinu. Takisto to neriešte fúkaním, pretože vzduch, ktorý do telefónu fúknete, obsahuje častice vody a môže ho poškodiť.

2. Nenechávajte telefón na slnku

Niektorí si možno myslia, že sa telefón rýchlejšie nabije, ak ho nechajú pri okne. Pravda je však taká, že sa bude nabíjať ešte pomalšie, keďže slnečné žiarenie spomaľuje tento proces. Okrem toho obrazovka veľmi rýchlo absorbuje teplo, čo môže viesť k jej porušeniu.

3. Nikdy s nabíjaním nečakajte až do úplného vybitia

Batéria vydrží najdlhšie, ak sa pohybuje medzi 20 – 80 %, preto by ste nikdy nemali s nabíjaním čakať až do úplného vybitia ani ho nabíjať na 100 %. Najlepší scenár by bol, keby ste telefón nabíjali na 50 %, je to však veľmi nepraktické, preto je dobré sa držať hranice 80 %.

4. Aj keď máte vodotesný telefón, nemali by ste ho často dávať pod vodu

Niektorí výrobcovia tvrdia, že ich telefóny nemajú s vodou žiadny problém, je tam však niekoľko výnimiek. Neodporúča sa dávať ho bezdôvodne pod vodu.

5. Nesťahujte aplikácie z neoverených stránok

Množstvo ľudí sťahuje aplikácie z neoverených zdrojov, len aby sa vyhlo plateniu za ne. Väčšina z nich si však neuvedomuje, že okrem aplikácie si sťahuje aj malvér.

6. Pravidelne si čistite klávesnicu na počítači

Ak máte notebook alebo počítač, určite ste medzi klávesami zahliadli prach, vlasy alebo omrvinky. Nehovoriac o tom, čo tam máte, ak máte domáce zvieratko. Problém to však nespôsobuje len klávesnici, ale aj ventilátorom, ktoré musia podávať väčší výkon, aby boli schopné poriadne fungovať.
Preto je dôležité si pravidelne čistiť klávesnicu a miesto okolo počítača.

7. Do kúpeľne choďte bez elektroniky

Nielenže je to nezdravé, ale aj nebezpečné. Pri vstávaní z toalety sa vám môže telefón vyšmyknúť a spadnúť do vody. Takisto by ste ho nemali nabíjať v blízkosti vane, pretože pri malej chybe to môže skončiť fatálnym elektrickým šokom.

8. Telefón nikdy nenabíjajte v noci

Výrobcovia telefónov, ako napríklad Apple, varujú, že je nebezpečné nechávať telefón nabíjať počas noci. Je to preto, že sa nabije na 100 % (čomu by sme sa mali snažiť vyhnúť, ako je spomenuté v bode č. 3) a pri 99 % bude musieť telefón vydať dvojnásobné úsiliena to, aby sa nabil na 100 %.

9. Nedvíhajte notebook za obrazovku

Dvíhanie notebooku za obrazovku nie je dobrý nápad, pretože ho môžete poškodiť natoľko, že vám nezostane nič iné, len si kúpiť nový. Najlepší spôsob, ako ho zdvihnúť, je chytiť ho oboma rukami zo strán.

10. Na čistenie obrazoviek nepoužívajte prostriedky na čistenie okien

Ak rozmýšľate, či môžete vyčistiť obrazovku prostriedkom na okná, odpoveď znie nie. Chemikálie, ktoré obsahuje, sú pre obrazovky príliš agresívne. Preto potrebujete prípravok špeciálne na obrazovky alebo čistú vodu. Najlepšie je ho aplikovať najprv na handričku a jemne ňou utierať obrazovku.
Zbytočne však pri čistení netlačte a v žiadnom prípade nepoužívajte papierové obrúsky, pretože obrazovku poškriabu.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre