Niekto sa spýtal chovateľov v zoologických záhradách „Aké sú tajomstvá zoologických záhrad, o ktorých ľudia nevedia?“

1664

Na internete je množstvo príspevkov, množstvo videí o každodennom živote zvierat v zoologických záhradách a ľudí, ktorí sa o ne starajú. Vždy nás zaujmú podobné témy s ošetrovateľmi zoologických záhrad, ktorí odhaľujú nové tajomstvá a delia sa o neuveriteľné príbehy o svojej práci. Preto neváhajte a prejdite širokými bránami vyzdobenými obrázkami zvierat a ocitnite sa v tomto čarovnom svete divokej prírody priamo uprostred mesta…

1

Nie zoologická záhrada, ale veľké verejné akvárium. Zvieratá sú krmené rovnakými morskými plodmi v reštauračnej kvalite, aké jete vy. Chov morských vydier je z tohto dôvodu mimoriadne nákladný. Rovnako ako žraloky, delfíny a veľryby beluga.

people standing in front of fish tank
Autor tejto fotografie je Pengxiao Xu

2

Ak nejaké zviera uhynie z prirodzených príčin, niekedy ho dáme iným zvieratám. Zomrela nám zebra a nakŕmili sme ňou naše levy. Miestny farmár mal mláďa, ktoré jeho mama kopla do hlavy, a my sme celým mŕtvym kusom nakŕmili naše africké divé psy. V oboch prípadoch to bolo počas návštevných hodín pre verejnosť, takže si myslím, že to nie je tajomstvo, len to nie je dobre známe.

zebra in Savanna
Autor tejto fotografie je Ron Dauphin

3

Mnohé „vegetariánske“ zvieratá sa tiež kŕmia malým množstvom mäsa. Pretože v prírode rastliny, zelenina a ovocie, ktoré jedia, majú v sebe často chrobáky, ktoré tiež jedia. V skutočnosti to nie je tajomstvo a ak sa na stravu zvieraťa opýtate chovateľa, povie vám to, ale mnohí ľudia majú predstavu, že bylinožravce jedia len rastliny a mäsožravce len mäso. V skutočnosti je v prírode len veľmi málo čisto bylinožravých alebo mäsožravých zvierat. Jednou z prvých vecí, ktoré mnohé predátory z veľkej koristi zjedia, je žalúdok a hrubé črevo, aby získali tú čiastočne strávenú rastlinnú hmotu.

adult lion walking beside tree
Autor tejto fotografie je Francesco

4

V skutočnosti je táto práca z 90 % upratovanie. Väčšinu času strávite zbieraním s**čiek alebo umývaním okien. V závislosti od zoologickej záhrady sa možno nikdy nedostanete k takým veciam, ako je ručný odchov osirotených zvierat – šéfovia majú tendenciu nárokovať si takéto „zábavné“ veci pre seba. Vy ste tam len na každodennú údržbu.

a white tiger laying on top of a cement wall
Autor tejto fotografie je Angel Luciano

5

Je to fyzicky veľmi ťažká práca a je slabo platená. Ste vonku v každom ročnom období a za každého počasia. Málokedy máte voľné víkendy alebo dokonca dva dni po sebe. Žiadne voľno na Vianoce ani iné sviatky. Musíte byť naozaj odhodlaní!

two giraffe and three zebra on green grass field under trees at daytime
Autor tejto fotografie je Nikolay Tchaouchev

6

Niekedy sa stáva aj to, že zvieratá nie sú vo svojich expozíciách preto, lebo sú to parchanti a museli ich z hlavnej expozície odstrániť. Mali sme tam chovnú kolóniu tuleňov. Ale nášho samca sme nemohli pustiť k jeho samiciam, pretože na vrchole obdobia rozmnožovania tento hlúpy frajer jednu z nich zabil a druhú ťažko zranil. Tak žil vzadu, sám.

brown monkey on brown rope during daytime
Autor tejto fotografie je JavyGo

7

Africké divoké psy už nedostávajú mrazené mäso, pretože sa po ňom váľajú a všade ho rozťahujú namiesto toho, aby ho zjedli.

black and brown short coated dog
Autor tejto fotografie je Catherine Merlin

8

Pracujem ako dobrovoľník v akváriu a ľudia sa vždy pýtajú, či žraloky, ktoré sú v akváriu spolu s rybami, niekedy jedia ryby, oficiálne hovoríme, že „ich dostatočne kŕmime, aby to nerobili“, ale viac ako jedno ráno som pri svojej úvodnej prechádzke našiel zvyšky rýb. Pri obzvlášť pamätnej príležitosti som našiel hlavu veľkého morského prasiatka, ktorá len tak ležala na dne. Potápač sa po ňu vydal ešte pred príchodom hostí.

underwater tube
Autor tejto fotografie je Sladjana Karvounis

9

Moja priateľka pracovala v zoologickej záhrade vo svojom rodnom meste a keď sme minulý rok navštívili jej rodinu, rozhodli sme sa, že si urobíme výlet aj do zoologickej záhrady. Takmer hneď po vstupe do jednej z prvých budov, do ktorej môžete vojsť, je pri dverách veľký ohradený priestor plný super roztomilých králikov a morčiat, okolo ktorých je len malá zábrana, aby ich deti dobre videli. Táto časť je zrejme vždy veľmi obľúbená u rodín, pretože deti milujú pohľad na zvieratká, ktoré tu poskakujú, chrumkajú zeleninu a celkovo sú veľmi roztomilé. Niekoľko metrov od tejto ohrady bola do steny zabudovaná veľké sklenené akvárium, v ktorej sa nachádzal veľmi veľký, zákerne vyzerajúci had. Keď som sa naňho pozeral, poznamenal som niečo o jeho veľkosti – na čo moja priateľka reagovala: „Hádaj, čím ho kŕmia? Spoiler: Každých pár dní idú do ohrady, zoberú jedného z tých istých roztomilých zajačikov, nad ktorými sa deti rozplývali a hodia ho do akvária, aby ho had schrúmal. Brutálne.

green snake on brown branch close-up photo
Autor tejto fotografie je David Clode

10

Mnohé zo zvierat môžu byť na nejakej forme antikoncepcie. V prípade ľudoopov je to pravdepodobne tá istá, ktorú užíva väčšina ľudí.

black gorilla sitting on brown rock during daytime
Autor tejto fotografie je Anthony Yin

11

Chovatelia trávia v priamom kontakte so zvieratami oveľa menej času, ako si myslíte.

three animals on sand during daytime
Autor tejto fotografie je Dušan veverkolog

12

V prípade väčšiny veľkých zoologických záhrad (vrátane zoologickej záhrady v San Diegu a parku Wild Safari, ktorý je ako sesterská zoologická záhrada) sú peniaze vynaložené na údržbu a starostlivosť o rastliny mnohonásobne vyššie ako peniaze vynaložené na údržbu a starostlivosť o zvieratá. Aj počet zamestnancov, ktorí sa starajú o rastliny, je mnohonásobne vyšší ako počet zamestnancov, ktorí sa starajú o zvieratá.

croton plant
Autor tejto fotografie je Leopold Stenger

13

Bol som na firemnom výlete vo veľkej západnej zoologickej záhrade v USA. Dvaja zamestnanci nás previedli po neviditeľnej strane výbehu slonov. Brána z kovových tyčí vysoká ako veľký slon. Zamestnanci opakovane hovorili: „Držte sa 3 metre od mreží“. Slon nedávno niekoho chytil chobotom. Usmrtil ho, keď ho opakovane vrážal do brány.

elephant on river during daytime
Autor tejto fotografie je B NW

14

V knihe, ktorú som čítal od veterinára zo zoologickej záhrady, sa píše, že za starých dobrých čias, ak uhynulo exotické zviera, a smrť nebola infekčná, usporiadali pre zamestnancov grilovačku na zadnom pozemku. Napríklad grilovanú impalu.

burger patty being cooked
Autor tejto fotografie je Joshua Kantarges

15

Raz som sa stretol s chlapíkom, ktorý pracoval v zoo, a ten povedal, že takmer každé zviera by mohlo utiecť/dostať sa von, keby naozaj chcelo. Ale väčšina to nerobí.

white rhinoceros on brown sand during daytime
Autor tejto fotografie je Stanley Chang

16

Niekedy, ak je prebytok určitého druhu zvierat, povedzme žirafy, ktoré nemôže prijať žiadna z okolitých zoologických záhrad, dostanú ich mäsožravé zvieratá v zoo, napríklad levy, tigre atď (aspoň v Európe).

brown lion lying on gray concrete wall during daytime
Autor tejto fotografie je Dmitry Chernyshov

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre