Zoznam najpomalších zvierat na svete? Viete si tipnúť, ktoré to sú?

1172

Každého zaujímajú rýchle autá, motorky, formule a potom možno aj najrýchlejší zvieratá, ale pozrime sa na to z opačného konca. Aké je najpomalšie zviera na svete? Napadol vám leňochod a ste si istý, že je to naozaj tak? Možno, aj áno – odpoveď nájdete v našom článku, no aké by boli podľa vás ďalšie zvieratá na pomyselnom zozname? Nájdite si chvíľu času a zamyslite sa.

Aj my ľudia sa neustále niekam ponáhľame, no to nie je záruka, že niekde budeme skôr. Ani život nie je závod, nejde o to, kto príde do cieľa prvý. Berme si teda príklad z týchto zvierat a naučme sa, zastaviť sa.

Leňoch trojprstý

Zdroj Jack Charles

Väčšinu z dňa strávia leňochody v korune stromov zavesený na konári, takmer bez pohnutia. Môžete si myslieť, že sú takí leniví, no oni majú len pomalý metabolizmus, to znamená, že nepotrebujú prijať veľké množstvo potravy a ešte aj to, čo skonzumujú, trávia enormne dlho (napríklad v porovnaní s mäsožravcami). Rýchlosť ich pohybu je stanovená na 30 centimetrov za minútu (18 metrov za hodinu) – niet sa predsa kam ponáhľať, no nie?

Záhradný slimák

Zdroj Zdeněk Macháček

Vtipne by sme mohli poukázať na to, že ani človek by sa s jednou nohou len ťažkou pohyboval rýchlo, tak čo má potom robiť slimák? Slimák sa pohybuje pomocou svalnatej nohy, no potrebuje vylučovať sliz, aby znížil trenie a ľahšie aa kĺzal po povrchu. Rýchlosť slimáka záhradného je stanovená na 7 centimetrov za minútu. Nemusíte sa teda báť, že by vám niekam ušiel.

Hviezdica

Zdroj Clara Cordero

Morské hviezdy, bežne nazývané hviezdice, sú na prvý pohľad len ťažko uveriteľne živočíchmi. Ich povrch je z jednej strany zvláštne tvrdý a na tej druhej strane sa nachádzajú drobné nožičky, pomocou ktorých sa hviezdica dokáže pohybovať po povrchu celkom rýchlo. Nepredstavujte si ale rýchlosť stíhačky. V skutočnosti sa dospelá morská hviezdica môže pohybovať rýchlosťou asi jeden meter za minútu.

Korytnačka obrovská

Zdroj Dan Maisey

Korytnačka obrovská má viac poddruhov, no najväčšia žije práve na Galapágskych ostrovov. Dožívať sa môže 150 rokov, ale nie zriedka sa nájdu jedince, ktoré prekročia túto pomyselnú hranicu. Uznajte teda, že sú to tvory, ktoré majú na všetko času dosť. Napriek tomu sa dokážu pohybovať rýchlosťou 2 kilometre za hodinu, čo nie je vôbec pomalé tempo.

Útloň váhavý

Zdroj: wikimedia common

Počuli ste už niekedy o tomto zvieratku? Je drobné, roztomilé (niekomu sa môže zdať, že vyzerá ako človek po prehýrenej noci) a tiež je veľmi pomalé. Ako to ale býva, zdanie občas klame a v prípade, že loví korisť, dokáže byť rýchly aj obratný. Ďalším faktom je aj to, že jeho sekréty sú extrémne jedovaté a dokonca si nimi potierajú srsť, aby odradili predátora. V pokojnom stave však prejde len 2 metre za minútu (120 metrov za hodinu).

Lamantin

Zdroj NOAA

Keď vezmeme ohľad na jeho hmotnosť, najpomalším zvieraťom by predsa len byť nemohol. Aj napriek tomu, že môže merať až 4 metre a vážiť 1,5 tony pohybovať sa môže rýchlosťou aj 8 kilometrov za hodinu a maximálne dokáže zrýchliť na 30 kilometrov za hodinu a to už je pekné číslo, nemyslíte?

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre