Ako vidia zvieratá? My ľudia na ne nemáme!

12787

Zvieratá vidia svet inak ako ľudia. Niektoré vidia lepšie v tme, iné vidia farby, ktoré my nevidíme. Ako funguje zvieracia vízia a aké sú jej rôzne podoby?

Základné princípy

Základné princípy zvieracej vízie sú podobné ako ľudskej. Svetlo dopadá na oko a je zachytené fotoreceptormi, ktoré sa nachádzajú v sietnici. Fotoreceptory premieňajú svetlo na elektrické signály, ktoré sú vyslané do mozgu. Mozog potom interpretuje tieto signály a vytvára obraz.

Rozdiely medzi zvieratami

Existujú však aj významné rozdiely medzi zvieracou víziou a ľudskou. Tieto rozdiely sú spôsobené rôznymi faktormi, ako je štruktúra oka, typy fotoreceptorov a ich umiestnenie v sietnici.

green and brown lizard on brown wood
Autor tejto fotografie je Santiago Andrés Chagueza Acevedo

Rozdiely v štruktúre oka

Oči zvierat majú rôznu štruktúru ako ľudské oči. Napríklad oči rýb majú okrem sietnice aj reflexnú vrstvu nazývanú tapetum lucidum. Tapetum lucidum odráža svetlo späť na fotoreceptory, čo umožňuje rybám vidieť lepšie v tme.

Typy fotoreceptorov

Existujú dva hlavné typy fotoreceptorov: tyčinky a čapíky. Tyčinky sú citlivejšie na svetlo ako čapíky, ale nedokážu rozlišovať farby. Čapíky sú citlivejšie na farby ako tyčinky, ale sú menej citlivé na svetlo.

Umiestnenie fotoreceptorov

Fotoreceptory sú v sietnici umiestnené v rôznych vrstvách. V ľudskom oku sú čapíky umiestnené v strede sietnice, zatiaľ čo tyčinky sú umiestnené v jej okrajoch. To znamená, že ľudia vidia farby lepšie v strede zorného poľa a v tme lepšie na okrajoch zorného poľa.

Rozdiely v schopnosti vidieť farby

Ľudia majú tri typy čapíkov, ktoré sú citlivé na tri základné farby: červenú, zelenú a modrú. To nám umožňuje vidieť širokú škálu farieb.

Niektoré zvieratá majú len dva typy čapíkov, čo znamená, že vidia menej farieb ako ľudia. Napríklad psy majú dva typy čapíkov, ktoré sú citlivé na modrú a zelenú farbu. To znamená, že psy vidia svet v odtieňoch modrej a zelenej.

Niektoré zvieratá majú dokonca len jeden typ čapíkov, čo znamená, že sú farebne slepé. Napríklad niektoré druhy netopiera sú farebné slepé.

Ďalšie schopnosti zvieracej vízie

Okrem schopnosti vidieť farby majú zvieratá aj ďalšie schopnosti, ktoré sú pre ľudí neznáme. Napríklad niektoré zvieratá, ako sú vtáky, majú schopnosť vidieť ultrafialové svetlo.

Niektoré zvieratá, ako sú netopiere, majú schopnosť echolokácie. Echolokácia je schopnosť vytvárať zvuky a vnímať ich odrazy od okolitých predmetov. Netopiere používajú echolokáciu na navigáciu a lov v tme.

Zvieracia vízia je fascinujúci svet, ktorý je ešte stále plný tajomstiev. Výskum zvieracej vízie nám môže pomôcť pochopiť lepšie svet okolo nás a spôsob, akým ho zvieratá vnímajú.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre