Zručnosť tohto forenzného umelca vás dostane. Vďaka nemu vieme, ako vyzerali ľudia spred tisícov rokov

3987

Zručnosť niektorých forenzných umelcov, čiže profesionálov, ktorí sa venujú rekonštrukcii tváre zosnulého, je skutočne viac než pôsobivá. Tentoraz vám však predstavíme jedného odborníka, ktorý sa na rozdiel od väčšiny nezaoberá prácou s počítačom, ale namiesto toho využíva svoje ruky.

Pre švédskeho archeológa a sochára Oscara Nilssona, ktorý sa špecializuje na rekonštrukciu ľudských tvárí, sa počet hodín strávených každou rekonštrukciou špĺha veľmi vysoko. Nilsson samozrejme využíva pri svojej práci aj technológiu, ktorou je 3D tlačiareň, a to preto, aby zachoval pôvodné kostrové rysy, ale tie ostatné sú vyrezávané ručne. V roku 1996 založil spoločnosť s názvom O.D. Nilssons. Spoločnosť spolupracuje s múzeami po celom svete a pomáha im obnovovať tváre ľudí z čias dávno minulých. „Ľudská tvár je motív, ktorý ma nikdy neprestáva fascinovať: variácie základnej štruktúry a rozmanitosť detailov sa zdajú nekonečné. A všetky tváre, ktoré rekonštruujem, sú jedinečné,“ povedal umelec.

Huarmey Queen

V roku 2012 bola na severozápade Peru objavená hrobka plná tiel 58 šľachtičiek rôzneho veku. Tie boli pochované s obrovským bohatstvom. Táto hrobka týkajúca sa indickej kultúry Wari (neskôr ríše Inkov) bola pre vedcov veľkým nálezom, pretože nebola vyplienený.

Jedna žena, známa ako Huarmey Queen, bola však pochovaná ešte extravagantnejšie ako ostatné. Okolo seba mala množstvo šperkov a iných luxusných výrobkov, vrátane zlatých náušníc, strieborného pohára, medenej ceremoniálnej sekery a okrem iného aj drahých textílií. V tých časoch boli totiž textilné výrobky považované za cennejšie ako zlato a striebro z dôvodu množstva úsilia potrebného na ich pletenie. Tkanie niekedy trvalo aj dve až tri generácie. A práve táto žena bola v tejto práci jedna z najlepších.

Mladá žena, ktorá žila v dobe kamennej (približne pred 5 500 rokmi):

Toto dievča zomrelo vo veku iba 20 rokov. Bola pochovaná s dieťaťom na hrudi. Jej smrť bola pravdepodobne spôsobená ťažkým pôrodom. DNA nie je tak dobre zachovaná, ale z ďalších objavených hrobov toho obdobia možno povedať, že ľudia, ktorí žili v Brightone (Spojené kráľovstvo), neboli bielej pleti. Ich farba pleti bola podobná ľuďom zo severnej Afriky.

Neandertálska žena:

Táto dáma žila asi pred 45 – 50 000 rokmi. Jej pozostatky boli objavené počas vykopávok v roku 1848 v Gibraltári. Ako ukazuje nedávny výskum, Európania zdieľajú s neandertálcami okolo 2-4% DNA. Je zaujímavé vidieť, ako sa obraz neandertálcov v priebehu rokov zmenil: od divocha až po vysoko kvalifikovaného konkurenta.

Tvár tínedžerky, ktorá žila pred 9 000 rokmi:

Toto 18-ročné dievča žilo na území dnešného Grécka. A to v dobe, kedy spoločnosť začala s poľnohospodárskou revolúciou a objavovaním technických vynálezov.
Viking:
Je to švédsky Viking, ktorý žil na začiatku 11. storočia. Muž mal ryšavé vlasy, modré oči a svetlú pokožku. Zomrel vo veku 45 rokov.
Muž, ktorý žil v dobe železnej:
Jeho kosti naznačujú, že žil asi pred 2 400 rokmi. Muž bol silný, dobre stavaný a zdravý, ale rovnako, ako mnoho ľudí tej doby, zomrel pomerne skoro – vo veku 24 – 31 rokov. Mal jedinečnú štruktúru zubov – diastémiu alebo shcherbinku.
Tento muž zas žil v dobe bronzovej pred cca 3 700 rokmi:
Bol podvýživený a trpel anémiou z nedostatku železa. Zomrel vo veku 25-35 rokov.
Foto: Boredpanda
Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre