Prezidentka Zuzana Čaputová dala Naďovi zelenú na podpis obrannej dohody s USA

591

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) by mali vo štvrtok 3. februára v Spojených štátoch amerických (USA) podpísať obrannú dohodu. Ako v tlačovej správe informovala hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková, slovenská delegácia podpíše Dohodu o spolupráci v oblasti obrany medzi Slovenskou republikou a USA na základe poverenia prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

soldier usa photo
Photo by The U.S. Army

„Sme veľmi vďační všetkým zodpovedným ľuďom a politikom, ktorí si uvedomujú opodstatnenie a potrebu tejto dohody pre užšiu spoluprácu s naším strategickým partnerom v oblasti obrany a bezpečnosti. Je to zodpovedný krok a silný odkaz o smerovaní Slovenska,“ uviedol Naď.

Zároveň odmietol spájanie procesu rokovaní a schvaľovania dohody s aktuálnou situáciou na hraniciach Ukrajiny a Ruskej federácie. „Súčasné znenie dohody o spolupráci v oblasti obrany je výsledkom niekoľkoročných expertných rokovaní oboch strán, ktorý pripravovali odborníci z viacerých rezortov viac ako štyri roky,“ vysvetlil.

Ako priblížil šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok, „podpis dohody je vyjadrením záujmu USA a SR spolupracovať v oblasti obrany za obojstranne dohodnutých podmienok. Zapadá to do úsilia našich ozbrojených síl zvýšiť obranyschopnosť SR a NATO”.

Obaja ministri deklarujú, že dohoda plne rešpektuje suverenitu SR, Ústavu SR a právny poriadok SR. Odmietajú, že by vytvárala predpoklad stálej prítomnosti USA alebo umiestnenie jadrových zbraní na území Slovenska. „Dezinformačná kampaň, ktorá sprevádza dohodu, je intenzívna a smeruje na tie najsilnejšie ľudské emócie. Toto strašenie je úplne zbytočné,“ dodal Naď

Dohodu o obrannej spolupráci medzi SR a USA schválila vláda SR a Bezpečnostná rada SR. Po jej podpise bude nasledovať schvaľovanie v Národnej rade SR, potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou SR.

zdroj: SITA

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre