Zvieratá so šiestym zmyslom, ktoré to sú a čím sú výnimočné? Tak trochu im môžeme závidieť.

6030

Už na základnej škole nás učili, že existuje 5 základných zmyslov – zrak, sluch, čuch, chuť a hmat. Ale medzi ľuďmi sa občas hovorí aj o takzvanom šiestom zmysle. V prípade zvierat je to ale tak trochu inak. Naozaj môžu mať vyvinuté také orgány, ktoré dokážu vnímať aj nad rámec bežného. 

Sú tým zvláštne a typické. Ktoré zvieratá majú niečo, čím v zvieracej ríši vynikajú a na akom princípe to funguje? Rozhodne im môžeme závidieť a uznať, že ak príroda niekde “uberie” na inom mieste zase “pridá”. 

Predstavujeme vám zoznam zvierat s ich “superchopnosťmi”. Rozhodne sa oplatí o nich vedieť. 

Holuby používajú magnetorecepciu

grey pigeon on flight above the lake
Autor tejto fotografie je Tim Mossholder

Väčšina z nás pozná tieto vtáky z námestí, ulíc či staníc veľkých miest, kde ich je viac než by nám bolo príjemné a milé. Mnohým sú dokonca na obtiaž a považujú ich za absolútne zbytočné. Je tu ale niečo čo na nich môžeme obdivovať – štruktúru, ktorá sa nachádza na ich zobáku a dokáže detekovať magnetické pole Zeme – vďaka tomu dokážu pomerne presne určiť, kde sa nachádzajú alebo kadiaľ majú letieť, aby prišli do cieľa. 

To je aj vysvetlenie toho, prečo sa kedysi používali holuby na poštové účely (začiatok ich služby ľuďom sa datuje až 3000 rokov dozadu). 

Delfíny využívajú echolokáciu

dolphin
Autor tejto fotografie je Ádám Berkecz

Čo sa týka inteligencie, delfíny naozaj v porovnaní s mnohými inými zvieratami vynikajú. Pomocou echolokácie dokážu vo vode určiť predátora, ale i tvory od ktorých im nič nehrozí. Vďaka tejto schopnosti môžu delfíny vidieť svet okolo seba v trojrozmernom zobrazení bez použitia očí. Toto je obzvlášť dôležité pre tie delfíny, ktoré žijú v tmavých a kalných vodách. 

A na čom je vlastne echolokácia založená? Na vysielaní vysokofrekvenčných zvukov v pravidelných intervaloch, pričom delfíny vnímajú ich ozvenu odrážajúcu sa od okolitých predmetov. Takto dokážu určiť polohu aj vzdialenosť. 

Hady a infračervené žiarenie 

green snake on brown branch close-up photo
Autor tejto fotografie je David Clode

Hady vďaka svojim geniálnym inštinktom patria k veľmi dobrým lovcom. Zmija žijúca v Amerike to ale povýšila na novú úroveň. Na hlave má totiž štruktúry, ktoré dokážu zachytiť zdroj tepla, napríklad uprostred noci. Ide o tak citlivú a presnú štruktúru, že len vďaka nej dokážu odhadnúť (a pomerne dobre) veľkosť a vzdialenosť svojej koristi. 

Vtákopysk dokáže cítiť tlkot srdca iných zvierat 

black and brown animal on water
Autor tejto fotografie je David Clode

Vtákopysk je považovaný za jedného z najzáhadnejších tvorov vo svete živočíchov. Patrí totiž k cicavcom, no i tak sa rozmnožuje kladením vajíčok. Okrem toho je jedinečný tým, že na svojom typickom zobáku má mechanoreceptory, ktoré dokážu vnímať aj tie najdrobnejšie podnety, kam by sa dal zaradiť aj tlkot srdca vyvolaný elektrickými impulzmi. Využívajú to predovšetkým v čase lovu vo vode, kde sa snažia zachytiť vibrácie. 

Čík európsky dokáže predpovedať počasie 

Ide o druh ryby pochádzajúci z Európy a Ázie a medzi zasvätenými je známy práve tým, že má neuveriteľnú schopnosť detekovať zmeny atmosférického tlaku. Túto svoju vymoženosť využíva predovšetkým na to, aby monitoroval tlak pod vodou a mohol sa akýmkoľvek zmenám prispôsobovať pomocou plynového mechúra (ich typického hydrostatického orgánu). 

A ako to funguje? V prípade, že sa blíži búrka, tieto ryby sa stávajú oveľa aktívnejšími, čo signalizuje rybárom, aby sa ukryli.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre