Zvieratá, ktoré boli a sú neodmysliteľnou súčasťou histórie ľudstva! Ktoré to sú?

340

Našťastie ľudia nie sú jediné tvory, ktoré sa nachádzajú na tejto planéte a inak to nebolo ani pred tisíckami rokov. Odjakživa sme sa s nimi snažili žiť v symbióze a naučili sme sa z nich mať aj úžitok, pričom na oplátku sme im ponúkali pomerne dobrý život. Medzi prvé domestikované zvieratá patrili ovce, kozy, ale aj psy nielen ako domáci miláčikovia. Využívali sme ich ako zdroj potravy, oblečenia, práce ale aj na liečebné účely.

Zvieratá sú neoddeliteľnou súčasťou našej histórie a zaslúžia si, aby sme s nimi zaobchádzali s úctou a rešpektom. Avšak, nie všetky nám prinášali úžitok, napríklad potkany boli známy prenášači ochorení. Takže, ktoré zvieratá a ako ovplyvnili smerovanie ľudstva? Dozviete sa v našom článku.

Potkany prenášali najsmrteľnejšie ochorenia histórie

Zdroj slyfox photography

Hlodavce vo všeobecnosti prenášajú extrémne množstvo chorôb. Čím viac druhov, tým viac rôznych ochorení (neverili by ste, no údajne môžu prenášať až 60 známych ochorení). Problém však nebol len v potkanov, ale aj v podmienkach, v akých ľudia žili – nedostatočná hygiena viedla k premnoženiu hlodavcov. Najznámejšie prenášané ochorenie, ktoré poznačilo vývoj ľudstva bol mor. Ten viedol k dramatickým sociálno-ekonomickým zmenám.

Kravy a voly pomáhali ľuďom pri pestovaní plodín

Zdroj: wikimedia common

Relatívne ľahko domestikovateľné zvieratá uľahčovali ľuďom prácu na poli a takisto poskytovali ľuďom produkty v podobe mäsa a mlieka.

Larvy múch pomáhali pri hojení rán

Zdroj: wikimedia common

Táto metóda bola používaná predovšetkým v niekdajších domorodých národoch. Týkalo sa to najmä barmských a mayských liečiteľov, ako aj iných žijúcich v stredoveku alebo dokonca počas viktoriánskej éry. Vedelo sa, že larvy odstraňujú odumreté tkanivo, baktérie, ktoré sa môžu nachádzať v rane a údajne ich sekrét mal aj antimikrobiálny účinok, čím chránil ranu pred infekciou.

Kone umožnili ľuďom cestovať a prepravovať tovar

Zdroj: wikimedia common

Spočiatku ľudia lovili kone pre mäso, až neskôr ich domestikovali a zistili, že majú oveľa širšie využitie. Použili ich na osobnú prepravu ako aj na prepravu rôzneho tovaru. Tým sa vyvíjali a rozširovali obchodné siete a ľudia mohli prísť do kontaktu s rôznymi kultúrami.

Priadka morušová pomohla vybudovať obchodný systém, ktorý spojil celý známy svet

Zdroj David Clode

Larvy priadky morušovej poznali a cenili si už veľmi dávno. Práve vďaka nim totiž existoval hodváb, ktorý sa vyvážal z Číny do celého sveta. Vznikla takzvaná Hodvábna cesta, ktorá spájala Európu, Áziu aj Afriku.

Domestikované ovce mali pre ľudí mnoho využití

Zdroj Tanner Yould

Ľudia začali domestikovať ovce asi pred 11 000 rokmi. Ovce im totiž okrem mäsa, z ktorého sa najedli, poskytovali aj mlieko a vlnu, z ktorej si vyrábali oblečenie vhodné na leto aj na zimu. Dalo by sa povedať, že ovce boli také multifunkčné zvieratá, preto sa stali neodmysliteľnou súčasťou mnohých kultúr.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre