12 zvierat, ktoré mohli inšpirovať mýtické bytosti – niektoré z nich sú stále nažive

624

História je plná príbehov o mýtických tvoroch. Mnohé z nich boli odhalené, ale ich pôvod musel niekde začať. Napríklad u druhov, ktoré obývali a obývajú našu planétu.

Zdroj Lex Melony

Okapi

Okapi sú cicavce žijúce v afrických dažďových pralesoch. Vyzerajú ako kombinácia žirafy, zebry a antilopy. Samce majú na hlave rohy, ktoré môžu z diaľky pripomínať roh, za čo si vyslúžili prezývku „africký jednorožec“.

Zdroj Joanna Huang

Gigantopithecus

Všetky informácie o Gigantopithecus pochádzajú z fosílií, vrátane veľkých zubov a čeľustných kostí. Tento tvor bol najväčšou opicou v histórii, s odhadovanou výškou 3 metre a hmotnosťou okolo 500 kíl. Žil pred 300 000 rokmi v ázijských lesoch. Niektorí antropológovia predpokladajú, že chodil na dvoch nohách, podobne ako Bigfoot alebo Yeti.

Zdroj Gerg1967

Veslica obrovská

Veslica obrovská, tiež známa ako kráľ sleďov, je najväčšou kostnatou rybou na svete. Dosahuje dĺžku takmer 11 metrov a žije v hĺbkach oceánu medzi 200 a 1000 metrov. Je zriedka viditeľná na hladine, čo prispieva k jej tajomnému charakteru a výskytu v mýtoch o moriach. V roku 2001 sa americkému námorníctvu podarilo zachytiť tohto neobyčajného tvora na film.

Zdroj Tim Evanson

Lamantín

Počas svojej plavby blízko Haiti si Krištof Kolumbus myslel, že vidí morské panny. Neskôr zistil, že sú to lamanatíny. Morské panny sú hlboko zakorenené v kultúre od starovekých čias. Napríklad v príbehoch o sirénach lákajúcich námorníkov na smrť.

Zdroj Maegan Luckiesh

Theropod

Theropody boli skupinou dinosaurov s dutými kosťami a trojprstými končatinami. Jedným z najznámejších theropodov bol Tyrannosaurus rex. Niektorí vedci si myslia, že ich nálezy pozostatkov mohli viesť k viere o existencii drakov, keďže sa staroveké kultúry snažili vysvetliť fosílie neznámych tvorov. Preto má mnoho theropodov mená spojené s drakmi, ako napríklad Balaur bondoc a Smok.

Zdroj James St. John

Obrovská chobotnica

V pirátskych príbehoch je veľmi obľúbený mýtus o Krakenovi, veľkej morskej príšere, ktorá ich mohla vtiahnuť pod hladinu. Tento fantazijný tvor pravdepodobne vznikol zo skutočných pozorovaní obrovských chobotníc. Architeuthis, ktorý má chápadlá s ostrými prísavkami, môže dorásť až do dĺžky 13 metrov.

Zdroj Zach Bonnell

Protoceratops

Protoceratops bol dinosaurus o veľkosti ovce, ktorý žil v dnešnom Mongolsku. Mal obrovskú hlavu a zobák podobný papagájovi. Preto si ho lovci fosílií mohli pomýliť s pozostatkami gryfona mýtickej bytosti s hlavou orla a telom leva. Aj dnes sa fosílie protoceratopsa nachádzajú po celej púšti Gobi, čo vysvetľuje, ako sa mohol tento dinosaurus zameniť s gryfonom.

Zdroj Karen

Plameniak

Plameniaky majú nápadné ružovo-červené perie, čo mnohých inšpirovalo k myšlienke, že by mohli byť spojené s legendou o fénixovi. Tá hovorí o posvätnom vtákovi, ktorý sa obnovuje z popola. Je zaujímavé, že slovo „plameniak“ pochádza z latinského slova „flamma“, čo vo vzťahu k ich pestrofarebnému periu znamená „oheň“.

Zdroj Gislane Dijkstra

Trpasličí slon

Trpasličí slon sa vyskytoval na stredomorských ostrovoch počas doby ľadovej. Jeho prítomnosť je príkladom fenoménu známeho ako ostrovný trpaslík, kde sa veľké zvieratá stali menšími, aby sa prispôsobili menšiemu prostrediu.

Hoci z kostry trpasličieho slona nie je jasné, ako by mohol inšpirovať príbehy o Cyclopsoch, jeho lebka hovorí iný príbeh. Centrálna nosová dutina týchto tvorov mohla byť považovaná za očnú jamku, čo mohlo inšpirovať mýty o jednookom tvorovi.

Zdroj Alphacentauri2007

Diprotodon

Diprotodon bol najväčším vačkovcom, ktorý kedy žil. Tento obrovský tvor dosahoval dĺžku3,8 metra a výšku 1,7 metra, pričom vážil viac ako 2 700 kg. Vyhynul pred približne 25 000 rokmi, čo bol čas, keď ľudia migrovali do Austrálie.

Niektorí vedci predpokladajú, že diprotodon mohol byť základom pre mýtus o austrálskom monštre známom ako bunyip. Obe bytosti mali podobné správanie, ako napríklad častý pobyt v močiaroch a billabongoch, hoci nie je známe, že by diprotodon lovil ľudí, ako to robí bunyip.

Diprotodon dodnes zostáva dôležitou súčasťou kultúrnej pamäti domorodých kmeňov – niektoré z nich identifikujú fosílie diprotodona ako „Bunyipove kosti“.

Zdroj goosmurf

Plesiosaurus

Lochnessská príšera je slávna mýtická bytosť so známym dlhým krkom vyčnievajúcim z vody. Táto legenda má korene v škótskom folklóre a mohla sa začať s plesiosaurom, plazom s podobnými fyzickými vlastnosťami, ktorý žil v období jury.

Napriek nárokovaniam na pozorovania, väčšina vedcov verí, že Lochnessská príšera je len súčasťou legendy a plesiosaurus vyhynul spolu s dinosauromi.

Zdroj ★Kumiko★ from Tokyo, Japan

Hobbit

„Hobit“ je prezývka pre Homo floresiensis, ktorého objavili v roku 2003 na ostrove Flores. Meral asi 1 meter a vyvolal diskusie o ich mieste v ľudskej evolúcii.

Mnohí veria, že „hobiti“ mohli inšpirovať miestne legendy o Ebu Gogo, tvoroch podobných ľuďom, žijúcich v jaskyniach. Ich nízka postava mohla vytvoriť spojenie medzi nimi a hobitmi z Tolkienovej literárnej série „Pán prsteňov“.

Zdroj karen_neoh

Medzi mýtmi a skutočnosťou existuje často úzke prepojenie, keďže realita slúžila ako inšpirácia pre mnohé legendárne tvory.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre