Zvieratá, ktoré zabíjajú pre potešenie alebo sa jedná len o inštinkt?

2154

Hovorí sa, že človek je jediný tvor, ktorý zabíja pre potešenie alebo výhody z toho plynúce, to ale nie je tak celkom pravda. Takéto správanie sa totiž vyskytuje aj u zvierat, len sa o ňom menej hovorí. Väčšinou sa jedná o cicavce – od tých najmenších, ako sú napríklad lasice, až po tie najväčšie – slony.

Čo si predstaviť pod tým, že zvieratá zabíjajú aj pre “zábavu” – že ich motívom nie je sebaobrana ani snaha nutne si uloviť jedlo potrebné k prežitiu. 

Rozhodne ide o pomerne zaujímavú a fascinujúcu tému, o ktorej si teraz povieme viac – predstavíme vám zvieratá, ktorých sa to týka. 

Delfíny si užívajú zabíjanie iných zvierat 

dolphin
Autor fotografie je Ádám Berkecz

Veľké množstvo ľudí považuje delfíny za nesmierne inteligentné a priateľské zvieratá. Neuvedomujú si ale, že dokážu byť poriadnymi zabijakmi. Je známe, že samce zabíjajú mláďatá, aby sa mohli opäť páriť s ich matkami alebo zdanlivo bezdôvodne zabíjajú aj sviňuchy. 

Jeden prípad sa vyskytol ešte v roku 1997, keď na pobrežie Škótska vyplavilo obrovské množstvo mŕtvych tiel sviňuch. Biológovia sa pustili do štúdia ich tiel, pričom zistili, že zomreli v dôsledku poranenej pečene, pľúc, zlomených rebier. Ma ich tele sa našli stopy po uhryznutí, čo sedelo na delfíny. 

Najzarážajúcejšie na tom je, že sviňuchy neútočia na delfíny a nepredstavujú pre ne ani korisť. Takže si to vedci nevedia vysvetliť. 

Hra mačky a myši

black and white cat lying on brown bamboo chair inside room
Autor fotografie je Manja Vitolic

Vidieť mačku hrať sa s myšou môže byť na prvý pohľad rozkošné. No je treba si uvedomiť, že aj myši sú živé tvory, ktoré mačka zabíja pre radosť, potešenie. Je prirodzené, že mačky pomáhajú regulovať ich populácii, no fakt, že mnohokrát ich smrť predlžujú, je zarážajúco desivý a smutný. 

Navyše, každý rok sú mačky zodpovedné za smrť miliardy hlodavcov či vtákov, ktoré nakoniec ani nezjedia, pretože majú doma plnú misku, nelovia teda kvôli hladu. Prečo to teda robia? Pretože v love a zabíjaní nachádzajú potešenie. A to môže byť napríklad pre populáciu voľne žijúcich vtákov aj zničujúce (napríklad na Novom Zélande kvôli tomu chceli chceli zakázať domáci chov mačiek).

Líšky zabíjajú aj keď nemusia

brown fox in close up photography
Autor fotografie je Karen

Nie nadarmo sa o líškach hovorí, že sú nesmierne inteligentné, ale aj prefíkané. Patria k agilným lovcom, ktorí ale majú počas zimy mierne problémy. Ale napríklad v Austrálii zimy nie sú chladné zimy a líšky sú tu považované za jedny z najinvazívnejších druhov.

Napríklad pri jednom incidentu počas noci usmrtili pomerne veľké množstvo klokanov, ale bez toho, aby čo i len jedného zjedli. Napádajú kurníky, kde usmrcujú sliepky, no ako korisť si odnesú len jednu či dve. Líšky sa teda nie ojedinele podieľajú na takzvanom nadbytočnom zabíjaní – pri ktorom ulovia omnoho viac ako by dokázali zjesť. Keď uvidia ľahko uloviteľnú korisť, skrátka ju ulovia, aj keď nepotrebujú potravu.

Leopardy zabíjajú pravidelne 

brown and black leopard
Autor fotografie je Uriel Soberanes

Leopardy sú vážnym problémom, hlavne pre farmárov v Južnej Afrike. Podobne ako líšky usmrcujú obrovské množstvo zvierat, pričom skonzumujú len časť z nich – jedná sa o hospodárske zvieratá, čo spôsobuje farmárom enormné škody. Jedného večera zabili leopardy 51 oviec počas jediného lovu.

Lasice nachádzajú potešenie v zabíjaní väčších zvierat 

white and brown ferret on brown tree bark
Autor fotografie je Zdeněk Macháček

Lasice sú síce malé stvorenia, ale dokážu byť poriadne agresívne. Sú schopné zabiť zviera, ktoré je oveľa väčšie ako sú oni sami. Opäť bolo zaznamenaných viacero prípadov, kedy sa dostali do kurníka a usmrtili všetky sliepky. Jednoducho, len pre ich inštinkt. A hladom rozhodne netrpeli.

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre