Zvláštne zvyky zvierat pri párení. Nahliadnite do rozmanitosti živočíšnej ríše.

2467

Potreba intímneho spojenia v snahe zachovať druh a rozšíriť potomstvo je prirodzená pre každý živočíšny druh. Pre živočíchy to ale väčšinou nie je taký intímny zážitok ako pre ľudí. Mnoho tvorov žijúcich na našej planéte má rozličné spôsoby ako prísť na to, či je druhé pohlavie ochotné sa páriť, existujú rôzne snahy o získanie partnera aj netradičný priebeh samotného aktu.

Nám ľuďom nemusí ich správanie dávať zmysel, no pre nich je to dobre známa rutina, dá sa povedať, zakódovaná v ich genetickej informácií.

Predstavme si niekoľko živočíchov, ktoré vynikajú v netradičnom párení alebo v okolitých súvislostiach. Nahliadnime do rozmanitosti biológie.

Trúdy sa spária so včelou kráľovnou, potom ich čaká smrť

Zdroj Damien TUPINIER

Hierarchia včelstva je nasledovná – kráľovná, robotnice a trúdy. Plne vyvinuté reprodukčné orgány ale majú len trúdy a včelia kráľovná. Zo samíc je teda kráľovná jediná schopná reprodukcie.

Trúdy sa vyvíjajú z neoplodnených vajíčok a namiesto žihadla majú takzvaný endofalus na párenie s kráľovnou. Po akte však dôjde k jeho vytrhnutiu a trúd zomiera. S kráľovnou sa pária viaceré trúdy, no zvyšok sa do úľa vrátiť nemôže, pretože už viac nie sú potrební. Včely robotnice ich dnu nepustia a tak zostávajú vo “vyhnanstve”, kde ich čaká smrť.

Samce žirafy ochutnávajú moč samíc, aby zistili, či sú pripravené na párenie

Zdroj Sian Cooper

Samice žirafy (podobne ako iné samice a aj ženy) prechádzajú estrálnym cyklom. V ich prípade sú schopné reprodukcie iba 2 týždne v roku a z toho sú plodné iba niekoľko dní. Aby samec zistil, kedy je samica ochotná k páreniu, pristúpi k nej a pyskom jej zatlačí na slabiny, na čo samica začne močiť. Samec moč ochutná a podľa toho dokáže určiť v akom štádiu cyklu samice je.

Kalmáre žijú osamelým životom

Zdroj: google images

Kalmáre žijú v obrovských hĺbkach, kde len zriedka narazia na jedinca opačného pohlavia, keď sa tak stane, nevyberajú si a okamžite dôjde k páreniu. Nezáleží na žiadnom cykle, ani “vhodnom” čase. Samec uvoľní takzvané hektokotylové rameno so spermiami, ktoré dopláva k samici a oplodnení ju.

Samec Parmovca kardinálskeho drží oplodnené vajíčka v ústach, až kým sa nevyliahnu

Zdroj: wikimedia common

Samica začína proces párenia tancom, aby prilákala samca, následne znesie znášku asi 40 vajíčok, ktoré samec oplodní spermiami. Po tomto procese ich samec vezme do úst a stráži ich, až kým sa nevyliahnu (asi jeden mesiac). Následne mu z úst vyplávajú malé rybičky.

Počas tejto doby samec neprijíma potravu, no občas môže pár vajíčok prehltnúť, čo mu dodá výživu (nevie sa, či je to náhoda alebo zámer).

Samec dikobraza močí na samicu, aby ju povzbudil k páreniu

Zdroj: wikimedia common

Pripravenosť samíc dikobraza k páreniu trvá asi len 12 hodín. Takže, aby prilákala samca a “uviedla ich do obrazu” uvoľní zmes moču a hlienu s charakteristickým zápachom.

Následne samce medzi sebou bojujú. Dominantný samec, ktorý vyhrá sa môže so samicou spáriť, aby sa ale uistil, že nedôjde počas styku k zraneniu ostňami, vystrekne na samicu moč zo vzdialenosti vyše jedného metra, ak je samica stopercentne pripravená nadvihne chvost a môže dôjsť k aktu.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre