Iný kraj, iný mrav. Prečítajte si o rozmanitosti a zvláštnostiach iných krajín.

1730

Ak ste väčšinu svojho života prežili v jednej a tej istej krajine bez toho, aby ste cestovali a naživo spoznávali zákonitosti a tradície v iných kultúrach možno vám prídu niektoré zvyky, ktoré vám predstavíme, zvláštne. Netreba však zabúdať na to, že rovnako nazerajú cudzinci aj na nás a naše tradície. Občas sa sami medzi sebou nestačíme diviť ako fungujú veci, čo i len v inom regióne, nie to ešte v inej krajine.

A práve v tom tkvie čaro rozmanitosti sveta. Poďme sa pozrieť ako žijú ľudia v iných krajinách, aké zvláštnosti nás prekvapia, no nezabúdajme, že aj keď sa nájde mnoho vecí, ktoré nás budú “rozdeľovať”, jedno nás stále spája – všetci sme ľudia. 

Grécko – pozor na prílišný hluk počas siesty

pink and white flower tree near blue and white concrete house during daytime
Autor tejto fotografie je Dimitris Kiriakakis

Nielen Taliansko či Španielsko je typické uznávaním a dodržiavaním siesty! Ale aj v niektorých dedinkách v Grécku, ju hlavne v letných mesiacoch, zaviedli do praxe. V takom prípade od 15-tej hodiny poobede do 18-tej vyzerajú tieto miesta nadmieru opustene. Ľudia v tom čase oddychujú doma, aby potom mohli byť večer dlho hore a zabávať sa. 

Treba však dávať pozor na to, aby ste náhodou počas siesty nerobili prílišný hluk – môžete za to totiž dostať pokutu. 

Južná Kórea – je neslušné sám si naliať hoci i pohár vody 

person pouring wine in wine glass
Autor tejto fotografie je Louis Hansel

V praxi to funguje tak, že pokiaľ sedíte za stolom s ostatnými ľuďmi, môžete prevziať iniciatívu a naliať nápoj do pohárov všetkým spolustolujúcim. Potom by ste si však mali naspäť sadnúť a počkať, kým niekto nenaleje nápoj vám. Ak to totiž urobíte vy, vyslúžite si od každého veľmi nepríjemné pohľady. 

Pakistan – váš šéf vás bude v práci očakávať cez víkend i neskoro večer bez nároku na výplatu 

person standing near the stairs
Autor tejto fotografie je Hunters Race

Žiadna koncepcia nadčasov alebo príplatkov – nie v Pakistane. Pracovné stretnutia sa môžu natiahnuť aj do polnoci, pričom zaplatené ľudia dostanú len za zazmluvnenú pracovnú dobu. 

Na druhej strane v Pakistane nie je neslušné, ak niekam meškáte (samozrejme, sa to nemôže týkať práce). Meškať na vlastnú svadbu ale vylúčené nie je.  

Vo Švédsku je nezákonné cenzurovať nahotu v televízii

a black and white photo of a woman wrapped in plastic
Autor tejto fotografie je Velizar Ivanov

Stačí si pozrieť film alebo seriál švédskej produkcie. Nahota sa tam naozaj neskrýva a v podstate môžu ukázať čokoľvek, ak pri tom nie sú zranení ľudia alebo zvieratá. Protikladom k tejto krajine môže byť napríklad Turecko, kde sú prísne pravidlá zobrazenia intímností alebo nahoty.

Vietnam – okrem narodenín oslavujú aj smrť človeka 

pink and white flowers
Autor tejto fotografie je Mayron Oliveira

My sme skôr zvyknutí na oslavu narodenín alebo menín. Vietnam je ale krajina, kde sa oslavuje aj deň úmrtia a to ľudí po dobu troch generácií. Takže môžete oslavovať úmrtie svojich rodičov, starých rodičov aj prarodičov. 

Na oslave sa zhromaždí rodina aj priatelia zosnulého, pričom sa podáva “typické” jedlo – varené kura s citrónom. Časť jedla sa dokonca odloží aj pre mŕtvu osobu. 

Írsko – hostia by mali ponúkané jedlo aj pitie slušne odmietnuť

stainless steel fork and knife on white ceramic plate
Autor tejto fotografie je Zane Persaud

V Írsku sa od vás priam očakáva, že odmietnete, ak vám niečo ako hosťovi ponúknu. Nezáleží na tom, či vám ponúkajú kávu, čaj alebo len minerálku. Aspoň trikrát by ste mali odmietnuť predtým ako privolíte. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.