10 najväčších chýb, ktoré robíme pri nakupovaní topánok

1132

Nakupovanie topánok môže byť miestami hotová alchýmia. Vojdete do obchodu, vidíte tam milión modelov a neviete si vybrať. Existujú iba dva hlavné typy spotrebiteľského správania v rámci nakupovania topánok: 1. idete si kúpiť topánky, lebo už naozaj nejaké potrebujete alebo 2. chcete si urobiť radosť a kupujete si niečo nové a štýlové. V oboch prípadoch sa najskôr pozeráme na cenu a potom na ostatné atribúty. Keď chce človek zainvestovať, tak si vyberie niečo kožené, keď chce naopak niečo lacné, tak nejaký priedušný materiál. Naše nohy nás však nosia celý život, a preto by sme si mali uvedomiť aj iné dôležité aspekty nakupovania topánok.

Nikdy nenakupujte topánky ráno alebo v doobedňajších hodinách

3 44
Zdroj: canva

Nech vám to znie akokoľvek smiešne alebo poverčivo, ide len o to, že naše nohy počas dňa menia svoju veľkosť. Dokážu napuchnúť aj o 8%, aj keď to voľným okom nevidíme. V prípade topánky, sediacej na milimeter presne, to môže byť problém a budete sa cítiť nepohodlne. Takéto topánky pravdepodobne  vyhodnotíte, že sú malé a hodíte ich do skrine. Skúste si preto topánky kupovať poobede a uvidíte ten rozdiel.

Nemáte ani poňatie, aký typ nôh máte

4 30
Zdroj: canva

Nakupujete topánky podľa toho, čo vám padne do oka a nie podľa toho, čo vám sedí. Základom je vedieť či máte ploché nohy alebo nie. Veľa ľudí to nerieši a necháva svoje nohy celý život trpieť. Keď to neviete rozoznať, nemusíte chodiť na nejaké špeciálne vyšetrenia. Stačí ísť do lepšej obuvi a dámy v obsluhe vám s tým rady pomôžu. Ďalej je fajn vedieť, čí máte vysoký nárt a či máte široké alebo úzke chodidlo. Značne to urýchli váš výber topánok. Najmä páni, ktorí neznášajú nakupovanie, si takto uľahčia život a zároveň kúpia pohodlné topánky, ktoré im perfektne sedia, za polovicu času.

Nepoužívate vložky do topánok

5 33
Zdroj: canva

Tak ako je každý človek jedinečný, tak je jedinečná aj každá noha. Preto pokiaľ nie ste v poriadnom balíku a nedávate si šiť topánky u nejakého talianskeho majstra na mieru, mali by ste zvážiť používanie vložiek. Všeobecne medzi nami panuje názor, že „Načo vložky do topánok? Veď mám nové topánky!“. Keď ste však na nohách celý deň, neverili by ste, čo taká vložka do topánok dokáže. Spomínané rozdiely v chodidlách v bode vyššie, môžu by ľahko vyriešené práve vložkami do topánok. Odbremeníte tým vaše nohy, chrbticu a vaše celkové držanie tela sa tým môže zlepšiť. Pokiaľ si zase neviete rady, v každom obchode s obuvou vám radi poriadia a pomôžu.

Nemeníte si topánky

6 26
Zdroj: canva

Máme naše obľúbené topánky, ktoré nám najlepšie sedia a nosíme ich každý deň. Je to chyba! Je oveľa zdravšie topánky striedať a meniť, aby ste si chodidlo „nevyšliapali“ iba v jednom smere, aby ste nenamáhali nohu stále jedným spôsobom a aby sa vaša noha vďaka tomu nevykrivila z osi. Nemusíte mať 30 párov topánok, na každý deň v mesiaci jedny. Ale je fajn si z času na čas vymeniť typ aj materiál topánok.

Nepoznáte svoje miery

7 25
Zdroj: canva

Určite ste sa už stretli s tým, že každá značka topánok má vlastné strihy a vlastné číslovanie. Môžu to byť topánky, ktoré sú takmer identické, ale kvôli rozdielnym značkám sa môže stať, že bude rozdiel vo veľkosti aj o číslo. Každý z nás zažil, že už len rozdiel pol čísla, spôsobí pri nosení totálne nepohodlie. Preto je fajn poznať svoje číslo, ako si aj premerať chodidlo presne na centimetre, aby sa nám topánky od jednotlivých značiek kupovali ľahšie.

Materiál na podrážke

8 11
Zdroj: canva

Vždy sa opýtajte a poraďte sa. Je rozdiel v podrážke, na topánkach do telocvične, na beh v exteriéry alebo do ľadového počasia, keď je vonku sneh a mráz. Keď viete načo budete topánky používať, tak je najmenej zistiť akú majú podrážku a tým si vybrať tie správne.

Skúšate iba jednu topánku

9 9
Zdroj: canva

Asi ťažko by sa našiel na svete človek, ktorý má symetrické, identické chodidlá. Topánky sú však vyrábané tak, aby boli rovnako veľké a jedna bola na pravú a druhá na ľavú nohu. Je teda viac ako nutné vyskúšať si obe topánky a prejsť sa v nich. Je to najmenej, čo môžete spraviť preto, aby ste si boli istí , že sedia.

Nakupujete iba topánky na podpätkoch

10 9
Zdroj: canva

Pokiaľ si chcete uľaviť od bolesti nôh a chodidiel, kupujte aspoň topánky s hrubšou podrážkou, keď už musia byť všetky na podpätku. Pomôže to mierne zredukovať stres, ktorému sú chodidlá vystavené počas celodenného nosenia podpätkov. Ak nosíte iba takýto typ topánok, mali by ste sa svojim nohám venovať o niečo viac. Masáž je minimum, čo môžete pre svoje nohy spraviť.

Preceňujeme životnosť topánok na športovanie

11 7
Zdroj: canva

Ak ste aktívny alebo pasívny športovec, je nutné si meniť topánky na šport na pravidelnej báze. Takéto topánky sú vystavované úplne inej záťaži a pokiaľ si nechcete spôsobiť akútne alebo chronické zranenie, dbajte na to, že ich pravidelne kontrolujete a vymieňate.

Milujete „žabky“

12 5
Zdroj: canva

Príde leto a vy si automaticky nahodíte „šľapky“, ktoré nosíte pomaly až do začiatku jesene. Je super, že vaše nohy sú celý deň na vzduchu, ale odborníci odporúčajú nosiť takýto typ obuvi iba na pár hodín denne. Okrem iného v nich noha nie je napevno a tak ste náchylnejší na rôzne zranenia a iné nepríjemnosti.

Zdroj

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.