10 dobrých skutkov, ktoré urobili najväčšie beštie v histórii ľudstva (II. časť)

7559

V predchádzajúcom článku sme vám predstavili prvých päť diktátorov, vládcov či panovníkov, ktorí sa preslávili svojou krutosťou a napriek tomu nájdeme na zozname ich činov aj dobré skutky. V tomto článku vám predstavíme ďalších piatich.

Mao Ce-Tung priniesol mier do Číny

Wliiam·Shakespeare, listverse.com
Wliiam·Shakespeare, listverse.com

Mao Ce-Tung vyvraždil viac svojich vlastných obyvateľov ako akýkoľvek iný vládca. Počas jeho politiky „veľkého skoku vpred”, ktorý mal priblížiť Čínu ku komunizmu, zabil počas štyroch rokov viac ako 45 miliónov ľudí.

Napriek tomu všetkému zavládol v krajine po dlhých rokoch mier, aký Čína roky nepoznala. Aj pred vládou Mao Ce-Tunga bola Čína zvyknutá na brutalitu a násilnosti. Kým sa dostal k vláde Mao Ce-Tung bola krajina zmietaná zápasom o moc, neskôr ju napadlo Japonsko a nakoniec prišla občianska vojna. Keď prišiel k moci Mao Ce-Tung vojny skončili a začala dlhá éra bez vojenských konfliktov.

Vzdelanie a zdravotná starostlivosť pre každého počas vlády Saddama Husseina

history.co.uk, listverse.com
history.co.uk, listverse.com

Jeden z najväčších nepriateľov Spojených štátov amerických na začiatku 21. storočia bol práve Saddam Hussein. Hussein spáchal neuveriteľné zverstvá a bolo by to ešte horšie, keby sa dostal k silnejším zbraniam.

Napriek tomu všetkému investoval veľké financie do rozvoja Iraku a zlepšil každodenný život Iračanov. Irak disponoval jednými z najlepších vysokých škôl a nemocníc v arabskom svete, ktoré boli bezplatne prístupné všetkým občanom. Gramotnosť obyvateľstva stúpla z 52% na 80% za desať rokov.

Jeho spôsob vlády plný tyranie a väznenia nepohodlných osôb mal pre obyvateľov aj tak trpkú príchuť. Po jeho smrti nastali veľké oslavy a občania likvidovali jeho sochy. To, že si všetko mohli prečítať v novinách, je ale iba jeho zásluhou.

Pol Pot – obľubenec farmárov z Kambodže

usefulstooges.com, listverse.com
usefulstooges.com, listverse.com

Počas vlády Pol Pota prišla o život viac ako polovcia kambodžskej populácie – viac ako tri milióny ľudí. Napriek tomu, že takmer všetci ho nenávideli, farmári mali na jeho vládu iný názor.

Pred Pol Potom vládol v krajine Lon Nol, ktorý bol neslávne známy korupčnými praktikami. Keď začal vládnuť Po Pot, dal chudobným roľníkom oveľa viac moci ako mali dovtedy. Farmy, ktoré boli v súkromnom vlastníctve, prinavrátil do rodinného vlastníctva. Spisovateľ Israel Shamir sa osobne rozprával s kambodžskými roľníkmi a potvrdili mu, že Pol Pota vnímajú ako hrdinu, ktorý im vrátil späť ich pôdu.

Práva žien napredovali míľovými krokmi pošas vlády Muammara Kaddáfího

International Business Times, listverse.com
International Business Times, listverse.com

Colonel Muammar Gadhafi bol krutým lídrom. Keď sa občania Lýbie konečne postavili na odpor proti nemu, vytiahol proti nim svoje vlastné zbrane a útočil na nich bombami a ohňom. Počas boja porušoval všetky zákony, ktoré upravujú vedenie vojny.

Napriek tomu krajine priniesol aj pozitívne zmeny. Podporoval sociálnu politiku, sociálnu rovnosť, zabezpečil bezplatné všeobecné vzdelanie pre mužov aj ženy a bezplatnú zdravotnú starostlivosť pre všetkých. Pokúsil sa zabezpečiť aj ubytovanie pre všetkých obyvateľov zadarmo. Tento sen sa mu nepodarilo dosiahnúť. Ženám umožnil uplatniť sa v priemysle a dokonca niekoľko žien sa nachádzalo aj v jeho vláde. V jeho osobnej stráži pôsobilo elitné komando žien, ktoré sa volali Amazonky.

Ivan Hrozný vytvoril obchodné spojenia, ktoré znovu postavili Rusko na nohy

Wikimedia, listverse.com
Wikimedia, listverse.com

Ivan hrozný trpel paranojou. Kvôli nej vyvražďoval vlastných ľudí a zabil aj svojho vlastného syna. Ivan veril, že každý spriada plány ako sa ho zbaviť. Ľudí, ktorých sa obával, odstránil krutým spôsobom. Paradoxom je, že môžeme byť radi, že sa nikto nezbavil jeho. Zaviedol niečo ako konštitučnú monarchiu v Rusku. Jednotlivé provincie si volili svojich vlastných správcov. Nadviazal obchodné spojenia s Anglickom a Holandskom. Ekonomika rástla a obchod rozkvital.

Práve obchodné kontakty z vlády Ivana Hrozného pomohli neskôr Petrovi Veľkému urobiť z Ruska jednu z najväčších veľmocí.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre