Fidel Castro, muž ktorý prežil viac ako 600 pokusov o jeho zabitie

700

Fidel Castro sa stal celosvetovým symbolom komunistickej revolúcie v Latinskej Amerike, oblečený v partizánskych uniformách s kubánskou cigarou medzi perami. Castro skutočne dohliadal na násilné a okamžité otrasy v kubánskej spoločnosti a ekonomike, za čo bol nenávidený aj vážený. Od revolúcie po dôchodok, tu je 10 faktov o dlhoročnom kubánskom vodcovi.

Screenshot 20221125 1337382
Zdroj: YouTube Screenshot

 

1. Fidel Castro sa narodil 13. augusta 1926

Castro sa narodil v Biráne, malom meste na východnej Kube, a bol synom bohatého španielskeho farmára s cukrovou trstinou. Jeho matka Lina pracovala ako slúžka v rodine jeho otca a porodila ho spolu s jeho 6 súrodencami.

2. Vyštudoval právo na Havanskej univerzite

Počas štúdia sa Castro začal zaujímať o ľavicovú a protiimperialistickú politiku a vstúpil do protikorupčnej ortodoxnej strany. Čoskoro prehlásil, že bude súčasťou toho, čo bol neúspešný pokus o prevrat proti neľútostnému diktátorovi Dominikánskej republiky Rafaelovi Trujillovi.

Po promócii v roku 1950 a otvorení právnickej praxe tiež dúfal, že bude kandidovať do kubánskej Snemovne reprezentantov len o 2 roky neskôr. K voľbám však nikdy nedošlo. V marci sa moci chopil kubánský vojenský diktátor Fulgencio Batista. Castro reagoval plánovaním ľudového povstania s cieľom zosadiť Batistu. 

3. V júli 1953 Castro viedol neúspešný útok na kasárne Moncada v Santiagu de Cuba

Útok zlyhal. Castro bol zajatý a odsúdený na 15 rokov väzenia, zatiaľ čo mnohí z jeho mužov boli zabití. Na pamiatku útoku na Moncadu Castro premenoval svoju skupinu na „Hnutie 26. júla“ (MR-26-7).

Batista v snahe čeliť svojmu autoritárskemu obrazu prepustil Castra v roku 1955 ako súčasť všeobecnej amnestie. Teraz voľný Castro odcestoval do Mexika, kde sa stretol s argentínskym revolucionárom Ernestom ‚Che‘ Guevarom. Spoločne plánovali návrat na Kubu.

Screenshot 20221125 1336112
Zdroj: YouTube Screenshot

4. Castro bol priateľom s ikonickým revolucionárom Che Guevarom

V novembri 1956 sa Castro a 81 ďalších plavili na palube lode Granma na východné pobrežie Kuby. Okamžite ich prepadli vládne sily. Castro sa so svojím bratom Raúlom a Che Guevarom narýchlo stiahli do pohoria Sierra Maestra s niekoľkými ďalšími preživšími, no takmer bez zbraní a zásob.

5. Fidel Castro založil v roku 1959 prvý komunistický štát na západnej pologuli

V roku 1958 sa Batista pokúsil zastaviť partizánske povstanie masívnou ofenzívou. Napriek tomu sa partizáni držali na mieste a začali protiútok, pričom sa im 1. januára 1959 podarilo prevziať kontrolu od Batistu.

O týždeň neskôr Castro víťazne dorazil do Havany, aby prevzal funkciu kubánskeho premiéra. Medzitým revolučné tribunály súdili a popravovali členov starého režimu za vojnové zločiny.

6. V roku 1960 Castro znárodnil všetky americké podniky so sídlom na Kube

Veril, že krajina je klasifikovaná ako socialistická, ak jej výrobné prostriedky kontroluje štát. Medzi podniky, ktoré znárodnil, patrili ropné rafinérie, továrne a kasína (všetky odvetvia s vysokými zárobkami). Majiteľom z USA neponúkol kompenzáciu.

To podnietilo Spojené štáty, aby ukončili diplomatické vzťahy a uvalili na Kubu obchodné embargo, ktoré trvá dodnes a je najdlhším obchodným embargom v histórii.

Screenshot 20221125 1334002
Zdroj: YouTube Screenshot

7. Castro sa koncom roku 1961 verejne vyhlásil za marxistu-leninistu

V tom čase sa Kuba užšie spájala a viac závisela od ekonomickej a vojenskej podpory ZSSR. Kubánski exulanti vycvičení a financovaní CIA, čoraz viac ohrozovaní Castrovým spojenectvom so Sovietmi, sa v apríli 1961 vylodili v blízkosti „Zátoky svíň“ v nádeji, že Castra zvrhnú. Ich plány sa však skončili katastrofou a nezabití boli zajatí.

Castro ich oslobodil v roku 1962 výmenou za zdravotnícky materiál a detskú výživu v hodnote 52 miliónov dolárov.

8. Kuba sa za Castra radikálne zmenila

Od chvíle, keď prevzal kontrolu nad Kubou, zaviedol politiku, ktorá zrušila právnu diskrimináciu, priniesla na vidiek elektrinu, zabezpečila plnú zamestnanosť a pokročilé vzdelanie a zdravotnú starostlivosť výstavbou nových škôl a zdravotníckych zariadení. Obmedzil aj množstvo pôdy, ktorú môže vlastniť jedna osoba.

Castro však zatvoril aj publikácie, ktoré sa stavali proti jeho režimu, uväznil politických oponentov a nekonali sa riadne voľby.

9. Castro vládol Kube 47 rokov

Ako otec kubánskej revolúcie bol Fidel Castro vodcom malého karibského ostrova v rokoch 1959 až 2008. Počas tejto doby mali v USA 10 prezidentov: 

  • Dwight Eisenhower
  • John F. Kennedy
  • Lyndon B. Johnson
  • Richard Nixon
  • Gerald Ford
  • Jimmy Carter
  • Ronald Reagan
  • George H.W. Bush, 
  • Bill Clinton 
  • George W. Bush

Oficiálne bol premiérom až do roku 1976, potom bol dlhý čas prezidentom Štátnej rady a Rady ministrov.

Screenshot 20221125 1337222
Zdroj: YouTube Screenshot

10. Fidel Castro zomrel 25. novembra 2016 vo veku 90 rokov

Jeho smrť oznámila kubánska štátna televízia a potvrdil ju aj jeho brat Raúl. Castro rezignoval v roku 2008 po tom, čo podstúpil vážnu operáciu čriev, pričom kontrolu odovzdal Raúlovi, ktorý sa stal prvým tajomníkom Komunistickej strany Kuby (najvyššia politická pozícia v krajine).

Zaujímavé je, že CIA sa ho snažila zabiť celých 40 rokov cez 600 krát. Pokúsili sa o to rôznymi spôsobmi. Medzi nimi napríklad boli pokusy zabiť ho cigarou, v ktorej mala byť výbušnina alebo otrávenou zmrzlinou, ktorú mal Castro v obľube.

Screenshot 20221125 1335482
Zdroj: YouTube Screenshot

 

Zdroj: 1, 2

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.