10 najpoužívanejších jazykov sveta

5621

Takmer polovica svetovej populácie považuje za svoju materinskú reč jeden z 10 jazykov. Určiť najrozšírenejšie jazyky na svete je náročnejšia úloha, než si možno predstavuješ. Uhádol by si, že bengálčina je v prvej desiatke najpoužívanejších jazykov?

1. Čínština – 1,3 miliardy rodených hovoriacich

Z toho približne 1,1 miliardy hovorí mandarínskou čínštinou (jedna zo základných dialektových skupín čínštiny). Ak sa chceš naučiť jazyk, ktorým hovorí každý šiesty človek na svete, toto je ten pravý pre teba. Vzhľadom na to, že čínština je tónový jazyk, ktorý na zápis používa tisíce logogramov, zaručene sa nejaký čas rozhodne nebudeš nudiť. 

jazyky
Ray in Manila/flickr

2. Španielčina – 471 miliónov rodených hovoriacich

Krajiny, v ktorých sa hovorí po španielsky sú: Španielsko, Mexiko, Guatemala, Kolumbia, Venezuela, Salvador, Panama. Ak by sme sa mali pozrieť len na rodených hovoriacich, španielčina predbehla angličtinu. Ak chceš vedieť jazyk, ktorý otvára cestu ku viacerým kontinentom, španielčina je dobrou voľbou. Tak, ako pri všetkých jazykoch v tomto zozname, aj tu je jazyková politika veľmi sporná. Bolo by dobré spýtať sa Kataláncov alebo Kečuáncov, či je španielčina ich miestnym jazykom. Pravdepodobne by sme dostali odlišnú odpoveď. Určite je však hlavným jazykom väčšiny krajín Južnej a Strednej Ameriky, Španielska a častí USA.

jazyky
Mike McBey/flickr

3. Angličtina – 370 miliónov rodených hovoriacich

Medzi anglicky hovoriace krajiny patria Spojené kráľovstvo, USA, Kanada, Austrália a Nový Zéland. Ak čítaš tento článok, možno patríš medzi 978 miliónov ľudí, ktorí ňou hovoria ako druhým jazykom. To svedčí o úspechu angličtiny ako lingua franca v oblasti obchodu, cestovania a medzinárodných vzťahov. Relatívna jednoduchosť, s akou sa angličtina dá osvojiť (najmä v porovnaní s čínštinou), a všadeprítomný vplyv americkej kultúry znamená, že bude v dohľadnej budúcnosti naďalej dominovať na svetovej scéne. Pre niektorých je angličtina stále synonymom príležitostí a lepšej kvality života.

jazyky
anonym/pxhere.com

4. Hindčina – 342 miliónov rodených hovoriacich 

India má 23 úradných jazykov, medzi ktorými je na prvom mieste hindčina/urdčina. O tom, či ide o jeden jazyk – hindustánčinu – alebo o dva dialekty, sa stále vášnivo diskutuje. Hindčina, ktorou sa hovorí najmä v severnej Indii a v niektorých častiach Pakistanu, používa písmo dévanágarí, zatiaľ čo urdčina používa perzský zápis. Je medzi nimi ešte jeden rozdiel – hindčinu uprednostňujú hinduisti a urdčinu zas moslimovia. Ak budeš niekedy cestovať po indickom subkontinente, hindčina sa ti zíde. Navyše je to jazyk, ktorý nám dal výrazy ako šampón, džungľa a bungalov.

5. Arabčina – 315 miliónov rodených hovoriacich

V krajinách Blízkeho východu a severnej Afriky sa hovorí arabsky. Podľa najnovších údajov hovorí arabčinou približne 315 miliónov rodených hovoriacich. Je to však ďalší príklad toho, že čísla nevypovedajú o všetkom. Arabčina, podobne ako čínština, sa v jednotlivých dialektoch tak veľmi líši, že ide vlastne o niekoľko jazykov, ktoré sú zoskupené ako jeden. Modernú štandardnú arabčinu predstavuje predovšetkým písomná forma, ktorá je úzko spätá s klasickou arabčinou Koránu. Hovorené formy arabčiny napríklad v Ománe a Maroku sú dosť odlišné.     

Ilyass2020/Wikimedia Commons

6. Portugalčina – 232 miliónov rodených hovoriacich

Portugalsky hovoriacimi krajinami sú: Portugalsko, Brazília, Angola, Mozambik. Ide o ďalší jazyk, ktorý za svoje rozšírenie vďačí koloniálnej minulosti. V 15. storočí priniesli svoj jazyk portugalskí obchodníci a dobyvatelia do Afriky, Ázie a Ameriky. Šírenie portugalčiny spočiatku súviselo s európskou kolonizáciou, ale kolonizované krajiny si vytvorili vlastné živé kultúry, ktoré tento jazyk navždy zmenili. Dnes portugalčinou hovorí 232 miliónov rodených hovoriacich v krajinách ako Brazília, Angola, Mozambik, Kapverdy, Guinea-Bissau, Svätý Tomáš a Princov ostrov a Macao. 

Vitor Oliveira/flickr

7. Bengálčina – 229 miliónov rodených hovoriacich

Nečakal si, že bengálčina bude na zozname najpoužívanejších jazykov? Rozdelenie Bengálska Britmi v roku 1947 oddelilo (prevažne hinduistické) Západné Bengálsko, ktoré je teraz súčasťou Indie, od jeho (prevažne moslimského) náprotivku Východného Bengálska, ktoré je teraz Bangladéšom. Je to jazyk Kalkaty, Andamanských ostrovov a 130 miliónov Bangladéšanov. Predpokladá sa, že do budúceho storočia sa počet obyvateľov zdvojnásobí, zatiaľ čo 15% rozlohy krajiny zmizne pod stúpajúcou hladinou morí.

8. Ruský jazyk – 154 miliónov rodených hovoriacich

S približne 154 miliónmi rodených hovoriacich je ruština ôsmym najpoužívanejším jazykom na svete. Je známa svojou nevyspytateľnou gramatikou a písmom, ktoré sa používa – cyrilikou. Zostáva jedným zo šiestich jazykov, ktorými sa hovorí v Spojených národoch, a je stelesnením tvorby literátov ako Dostojevskij, Nabokov, Čechov, Gogoľ, Tolstoj a Puškin.

Jorge Láscar/flickr

9. Japončina – 126 miliónov rodených hovoriacich

Takmer všetci zo 126 miliónov rodených hovoriacich žijú v Japonsku, ktoré je geograficky najkoncentrovanejšie zo všetkých jazykov v tomto zozname. Japončina sa môže pochváliť dvoma odlišnými systémami písma, hiraganou a katakanou, a tiež rozsiahlym používaním čínskych znakov kandži. Najväčšie skupiny používateľov japončiny žijúce mimo Japonska sa nachádzajú v Spojených štátoch, na Filipínach a v Brazílii.

jazyky
Suren293430/pxhere.com

10. Lahnda (západná pandžábčina) – 118 miliónov rodených hovoriacich

S rôznymi odhadmi približne 118 miliónom rodených hovoriacich patrí posledné miesto na zozname. Umiestnila sa na ňom lahnda, pakistanský jazyk, ktorým sa rozpráva predovšetkým v západnom Pandžábe. Pred niekoľkými rokmi vyradila zo zoznamu top svetových jazykov nemčinu. Nepatrí sem ale východná pandžábčina, ktorou sa hovorí v Indii. Pandžáb bol po odchode Britov rozdelený na dve časti a milióny ľudí boli nútené opustiť svoje domovy, podniky a rodiny. 

Keď spočítame 10 najpoužívanejších jazykov podľa celkového počtu ľudí, ktorí nimi hovoria (bez ohľadu na to, či je daný jazyk ich materinským jazykom alebo nie), osem z 10 jazykov z vyššie uvedeného zoznamu sa v ňom stále objavuje, ale s niekoľkými rozdielmi. Angličtina tesne predbehla čínštinu a je na prvom mieste, japončina a pandžábčina stratili svoju pozíciu. Francúzština a indonézština pribudli do prvej desiatky.


1. Angličtina – 1,348 miliardy všetkých hovoriacich
2. Mandarínska čínština – 1,120 miliardy všetkých hovoriacich
3. Hindčina – 600 miliónov všetkých hovoriacich
4. Španielčina – 543 miliónov hovoriacich
5. Štandardná arabčina – 274 miliónov všetkých hovoriacich
6. Bengálčina – 268 miliónov všetkých hovoriacich
7. Francúzština – 267 miliónov všetkých hovoriacich
8. Ruský jazyk – 258 miliónov všetkých hovoriacich
9. Portugalčina – 258 miliónov všetkých hovoriacich
10. Urdčina – 230 miliónov všetkých hovoriacich

Zdroj: 1

Frederika Schallerová
Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre