10 najstarších stromov na svete, ktoré sú stále živé

1091

Tieto starodávne stromy boli svedkami vzostupu a pádu civilizácií, prežili meniace sa podnebie a dokonca vytrvali počas horlivého priemyselného veku.

Zdroj Subtle Cinematics

Metuzalém

Do roku 2013 bola starobylá borovica najstarším známym neklonálnym organizmom na Zemi. V roku 1957 mala 4 789 rokov, čo znamená, že v roku 2024 má 4 856 rokov. Metuzalém sa donedávna považoval za najstarší strom na svete. Avšak v Bielych horách v Kalifornii bola objavená ďalšia, ešte staršia borovica rovnakého druhu. Aby sa zachovali, sú miesta, kde rastú utajené. Metuzalém je stále nažive a môžete navštíviť háj, kde rastie, ale musíte uhádnuť, ktorý strom to je.

Sarv-e Abarqu

Sarv-e Abarqu je cyprus v provincii Yazd v Iráne, starý najmenej 4 000 rokov. Tento strom, ktorý prežil úsvit ľudskej civilizácie, je iránskou národnou pamiatkou a pravdepodobne najstaršou živou bytosťou v Ázii.

Zdroj Julia Maudlin from Lake Oswego, Oregon, USA

Llangernyw Yew

Tento neuveriteľný tis sa nachádza na cintoríne kostola sv. Dygaina v dedine Llangernyw v Severnom Walese. Ľudia ho zasadili v dobe bronzovej a stále rastie. Llangernyw Yew je tiež súčasťou waleskej mytológie a spája sa s duchom Angelystor, teda „Zaznamenávajúci anjel“.

Zdroj Stemonitis

Alerce

Alerce pochádza z Ánd. Väčšina starších stromov tohto druhu bola vyrúbaná, takže ich presný vek je ťažké určiť. Botanici veria, že sú druhými najdlhšie žijúcimi stromami na svete, po borovici štetinovej zo Severnej Ameriky. Najstarší známy žijúci exemplár, nazývaný Grand Abuelo, je najmenej 3 600 rokov starý a možno aj starší ako Metuzalém.

Zdroj PatagoniaArgentina

Patriarca da Floresta

Posvätný strom Patriarca da Floresta je starý viac ako 2000 rokov. Tento druh je však ohrozený kvôli odlesňovaniu v Brazílii, Kolumbii a Venezuele.

Senátor

Obrovský, z polovice holý cyprus na Floride, bol pred požiarmi v roku 2012 najväčším a najstarším známym stromom svojho druhu v USA. Jeho vek sa odhaduje na 3 500 rokov. Slúžil ako orientačný bod pre Seminole a iné domorodé kmene. Strom vydržal mnoho hurikánov, vrátane jedného v roku 1925, ktorý znížil jeho výšku o 12 metrov.

Zdroj Anthony Scotti

Olivovník vouves

Tento starobylý olivovník na gréckom ostrove Kréta je jedným zo siedmich v Stredozemnom mori, ktoré sú najmenej 2 000 až 3 000 rokov staré. Vek tohto stromu sa odhaduje na viac ako 3 000 rokov, pričom stále plodí vysoko cenené olivy. Olivovníky sú známe svojou odolnosťou voči suchu, chorobám a ohňu, čo prispieva k ich dlhovekosti.

Zdroj David P Hodgson

Jómon Sugi

Jōmon Sugi, nachádzajúci sa na japonskej Jakušime, je najstarším a najväčším kryptomeriovým stromom na ostrove. Tento fakt prispel k tomu, že je ostrov zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Strom je starý najmenej 2 000 rokov, no niektorí odborníci veria, že môže byť starší ako 3 000 rokov.

Zdroj Hans


Gaštan sto koní

Tento strom na Etne na Sicílii je najväčší a najstarší známy gaštan na svete. Jeho vek sa odhaduje na 2 000 4 000 rokov. Existencia gaštanu je obzvlášť pôsobivá, pretože Etna je jedna z najaktívnejších sopiek na svete. Strom rastie len 8 kilometrov od krátera. Názov pochádza z legendy, ktorá hovorí o 100 rytieroch, ktorí sa pod stromom ukryli počas silnej búrky.

Zdroj Rabe!

Generál Sherman

Obrovská sekvoja v národnom parku Sequoia v Kalifornii má približne 2 500 rokov a je považovaná za najmocnejšiu obrovskú sekvoju. Jej kmeň má najväčší objem zo všetkých neklonálnych stromov.

Zdroj Mike Monteiro

Tieto stromy boli svedkami mnohých udalostí tohto sveta. Sú symbolom odolnosti a vytrvalosti prírody.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre