10 telesných zmien, ktoré vám napovedia, že váš zdravotný stav nie je dobrý

11181

Niektoré zdravotné problémy sú z vášho pohľadu nezávažné na to, aby ste kvôli ním vyhľadali lekára. Niekedy je však veľmi dôležité začať konať ešte v ich počiatočných fázach. Lekári neustále tvrdia, že čím skôr ľudia so svojimi problémami prídu, tým ľahšia bude liečba a v niektorých prípadoch vám včasné diagnózy môžu zachrániť život. Poďme sa teraz pozrieť na niekoľko zmien vo vašom tele, ktoré neveštia nič dobre.

Vrúbkovaný jazyk

Vrúbkovaný jazyk je situácia, keď jeho okraje vyzerajú ako zvlnená koláčová kôra a v podstate to znamená, že jazyk sa stáva väčším ako spodná čeľusť. Tento stav je zvyčajne spôsobený opuchom. Opuch môže byť výsledkom niekoľkých vecí, niektoré môžu byť vyriešené jednoducho a bez návštevy lekára, ako je napríklad dehydratácia. Ak však máte aj iné príznaky, ako sú bolesti, kŕče, vypadávanie vlasov, nízky krvný tlak či podliatiny, môže ísť o príznak poruchy štítnej žľazy.

Čierne čiary na nechtoch

Nechty prezrádzajú veľmi veľa o našom zdraví. Niektorí ľudia majú prirodzene veľmi silné alebo tenké nechty, ale ak si všimnete akúkoľvek zmenu v ich štruktúre či farbe, mali by ste si ju nechať skontrolovať. Tmavé zvislé čiary sú jednou z nich a môžu byť znakom melanómu. Ak si nepamätáte alebo nemáte zrejmé vysvetlenie, prečo by mohlo dôjsť ku krvácaniu alebo čo spôsobilo tmavú čiaru, mali by ste si to nechať skontrolovať odborníkom.

Tmavnutie a zhrubnutie pokožky

Ak si všimnete hnedé alebo žlté škvrny, ktoré sú mierne opuchnuté a objavujú sa na miestach, kde sa vaša pokožka krčí – napr. v podpazuší alebo krku, neignorujte to. Môže to byť príznak inzulínovej rezistencie a určite by ste sa mali nechať skontrolovať. V tom horšom prípade môže ísť o stav, keď telo na inzulín nereaguje tak, ako by malo a mohlo by to viesť k cukrovke 2. typu.

Nepríjemné červené vyrážky na čeľusti a brade

Pod pokožkou máme veľa drobných žliaz, ktoré produkujú prírodné oleje a tie udržujú pokožku v dobrom stave. Oleje sa premiestňujú cez póry. Ak z nejakého dôvodu tieto žľazy vyprodukujú viac oleja, ako naša pokožka dokáže absorbovať, póry sa upchajú. U žien môže byť červená vyrážka pozdĺž čeľuste príznakom hormonálnej nerovnováhy – čiže vyprodukuje príliš veľa mužského hormónu, ktorým je testosterón.

Riedke obočie

Ako ľudia starnú, prirodzene strácajú vlasy, no rednutie obočia môže byť príznakom hypotyreózy, čiže zhoršeného stavu štítnej žľazy. Ak štítna žľaza nefunguje správne, môže to viesť k prílišnému alebo nedostatočnému množstvu konkrétneho hormónu a obidve tieto stavy spôsobujú zoslabenie vlasov. Vypadávanie vlasov je prirodzený proces vtedy, ak ich nahradia nové vyrastajúce vlasy. Ak je produkcia hormónov nevyvážená, ovplyvňuje to rast nových vlasov a vypadnuté vlasy sa nenahrádzajú.

Vyrážka, ktorá sa nehojí

Takmer všetci máte skúsenosti s vyrážkami, tie sú nočnou morou najmä u žien. Ak však máte hruškovitú vyrážku, ktorá jednoducho nechce zmiznúť celé týždne a ľahko začne krvácať, mali by ste si to nechať skontrolovať, pretože by to mohol byť príznak karcinómu bazálnych buniek. Aj keď to znie strašidelne, tento druh rakoviny kože je najmenej riskantný, nerozširuje sa a dá sa liečiť relatívne rýchlo, najmä ak je diagnostikovaný včas.

Nezvyčajné ochlpenie u žien

Ak náhle začnete zarastať na miestach, kde je to typické pre mužov, napríklad nad perami, okolo brady alebo pod pupkom, môže to byť príznak syndrómu polycystických ovárií (PCOS), vtedy sa vaječníky zväčšia v dôsledku hormonálnej nerovnováhy. Majte však na pamäti, že dôvodom môže byť aj genetika.

Bolesť prstov

Citlivé prsty môžu byť príznakom rakoviny pľúc. Keď sa nádory pľúc vyvíjajú, uvoľňujú do krvi určité chemikálie, ktoré stimulujú rast tkanív pod nechtom a na koncoch prstov, čo spôsobuje bolesť. Ak máte zhrubnuté alebo opuchnuté prsty, opýtajte sa na to odborníka, vždy je lepšie byť v bezpečí, ako neskôr ľutovať.

Žltnutie kože a bielok

Žltá farba na koži alebo na bielkach je častým kožným príznakom problémov s pečeňou. Oči sa zvyčajne sfarbujú nažlto, pretože sa v krvi hromadí chemikália nazývaná bilirubín. Určite by ste mali navštíviť lekára hneď ako si všimnete žltú farbu, pretože včasná diagnóza môže zabrániť vážnym zdravotným komplikáciám.

Tmavé kruhy pod očami

Tie sú zvyčajne výsledkom problémov so životným štýlom. Nedostatok spánku, zlé stravovacie návyky alebo nezdravý životný štýl, to všetko prispieva k tomu, že tukové tkanivo okolo očí sa zmení a pokožka sa stáva tenšia. Aj keď tieto tmavé škvrny vo všeobecnosti nevyžadujú lekársku starostlivosť, pre vás je to správa, že by ste sa mali o seba lepšie starať.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre