10 úžasných faktov o úžasných zvieratách

7100

Na našej planéte sa nachádza toľko rozličných organizmov a úkazov, že je zrejme naozaj nemožné, aby sme dokonale spoznali každého z nich. O to viac radosti a úžasu nám môžu priniesť živočíchy, ktoré už ľudská rasa pozná a študuje a o ktorých už čo-to vieme. No aj tieto zvieratá ľudstvo neprestávajú prekvapovať. Myslel si si, že vieš o zvieratách pomerne dosť? Tak sa spoločne s nami poď pozrieť na pozoruhodné fakty zo sveta zvierat, o ktorých tuší naozaj len málokto…

1. Výskum publikovaný v Royal Society Open Science odhalil, že šimpanzy voľne žijúce v Guinei majú tendenciu byť podnapité. Do tohto stavu sa dostávajú popíjaním kvasenej palmovej miazgy.

2. Žaby dokážu v zime zamrznúť a nemusia zomrieť. Na tento úkaz poukázal profesor univerzity v Carltone. Dochádza k nemu prirodzene v zime. Po skončení mrazov, zvyčajne na jar, žaba jednoducho teplom odmrzne a žije ďalej.

3. Chobotnice dokážu cítiť chuť pomocou ich chápadiel. Dokážu to vďaka prísavkám, ktorými sú pokryté ich chápadlá. Prísavky dokážu rozpoznávať vo vode aromatické molekuly.

Octopus, Fish, Deep Sea, Monster, Eat
https://pixabay.com

 

4. Sobie oči v zime menia farbu. Oči tohto párnokopytníka v zime menia farbu na modrú, aby dokázali zachytiť viac slnečného svetla.

5. Embryá morských korytnačiek dokážu dýchať cez škrupiny vajec. Vajíčka morských korytnačiek sú porézne, čo umožňuje zárodkom dýchať cez ne.

6. Axolotly dokážu regenerovať časti svojho tela, ako napríklad pokožku, končatiny, chvost, čeľuste či chrbty.

Axolotl, Leucistique, Male, Ambystoma
https://pixabay.com

7. Dážďovky dokážu skákať. Okrem zvláštnej schopnosti odstránenia svojho vlastného chvosta majú aj túto zvláštnu schopnosť, o ktorej málokto tuší.

8. Aligátory sa môžu dožiť 100 rokov.

9. Korytnačky v horúcom podnebí menia svoju farbu. Kým obyvatelia chladnejšieho podnebia môžu byť zvyknutí na korytnačky s tmavou kožou, v tropických pásmách s veľkými horúčavami sú tieto zvieratá často svetlejšej farby. Korytnačka africká tam často získava svetlohnedý odtieň miesto pôvodného zeleného.

10. Krokodíly sú schopné šprintu. Je veľký omyl považovať tieto zvieratá za rýchle a obratné len vo vode. V prípade veľkého nebezpečenstva sa dokážu krokodíly aj na súši pohybovať veľkou rýchlosťou, aby unikli. Ba čo viac, v období kriedy žili obrovské krokodíly, ktoré sa na zemi pohybovali tak rýchlo, že dokázali prenasledovať a uloviť dinosaurov.

Animal, Crocodile, Wild, Predator
https://pixabay.com

 

Zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre