10 znakov, že ste skutočne génius (aj keď si to nemyslíte)

4079

Čo keby sme vám povedali, že ste génius? Pravdepodobne by ste si povedali, že sme blázni. V skutočnosti však existujú niektoré málo známe znaky, ktoré by vás mohli označiť za génia alebo aspoň naznačiť, že ste na správnej ceste sa ním stať.

Vyčnievate z radu

3 14
Zdroj: canva

Zo všetkých znakov, že ste skutočne génius, je toto číslo jedna. Nezmestíte sa do škatule. Premýšľate jedinečne a pristupujete k problémom a riešeniam spôsobom, ktorý prekvapí a niekedy aj zmiatne okolie.Dokonca niekedy aj vás. Nie každý génius je Albert Einstein. Niektorí vymýšľajú nové spôsoby, ako pestovať jedlo a existovať v prírode, zatiaľ čo iní filozofujú, aby zistili jadro toho, ako existencia skutočne funguje.

Vaša zvedavosť je nekonečná

4 13
Zdroj: canva

Ďalším z veľmi silných znakov toho, že ste skutočne génius, je to, že máte nekonečnú zvedavosť. Ak prevádzkujete pekáreň, nevenujete sa len chlebu: venujete sa aj stovke iných vecí. Môžete byť uznávaným maliarom, ale keď narazíte na dokument o starých Mayoch a astronómii, presedíte celé hodiny ako očarení.Vaša zvedavosť jednoducho nemá hraníc. Nejde len o to, že sa radi učíte nové veci. Je to tak, že si pamätáte, čo ste sa naučili a obohacujte životy iných tým, čo viete. To sú veci geniálneho kalibru.

Ste väčšinou hanblivý

5 9
Zdroj: canva

Ďalším z málo známych znakov génia je plachosť. Teraz netvrdím, že každý hanblivý človek je génius. To nie. Ale väčšina géniov sú plachí ľudia, ktorí majú sklon byť dosť bojazliví. Často majú takú plachosť, že sa dokonca diagnostikuje ako sociálna úzkosť. Ako vysvetľuje Josie Griffiths: “Podľa The Gifted Development Center je asi 60 percent šikovných detí introvertných. A viac ako 75 percent ľudí s IQ 160 alebo vyšším je tiež hanblivých.“

Poznáte svoju vlastnú silu

6 9
Zdroj: canva

Existuje niekoľko veľmi inteligentných ľudí, ktorí nikdy nebudú géniovia a nebudú schopní zdieľať svoje znalosti a postrehy. Smutnou pravdou je, že aj mnohé skvelé mysle sú ochromené pochybnosťami o sebe. Majú toho toľko na zdieľanie a toľko priestoru na rast, no prenasleduje ich pocit nedostatočnosti a majú strach z toho, že ich budú posudzovať ostatní.

Nemôžete vydržať priemernosť a spokojnosť

7 9
Zdroj: canva

Ďalším znakom génia je neschopnosť zmieriť sa s priemernosťou a apatiou. Géniovia v každej oblasti sú zvedaví, oddaní a inovatívni. Keď narazia na ľudí, ktorým je to jedno, sú šokovaní a zdesení. Pretože im na tom záleží a chcú veci zmeniť. V skutočnosti majú géniovia často tendenciu byť perfekcionistami a snažia sa neustále zlepšovať svoju odbornosť. Spomeňte si na Elona Muska: Nielenže naštartoval Teslu a potom si dal pohov a usadil sa s popcornom a diaľkovým ovládačom. Každý deň pracuje na inováciách vo vesmíre a rôznych iných technológiách. Ako píše Robert Cornish: „Géniovia nemôžu tolerovať priemernosť, najmä sami vsebe. Nikdy sa ľahko neuspokojte sami so sebou. Vždy sa snažte robiť to lepšie.“

Ste veľmi flexibilný a prispôsobivý

8 3
Zdroj: canva

Géniovia sa prispôsobia, priemerní a menej zdatní praskajú a zlomia sa. Jednou z kľúčových charakteristík skutočného génia je, že je to niekto, kto sa dokáže prispôsobiť meniacej sa dynamike života bez toho, aby sa zlomil. To platí v osobnej aj profesionálnej oblasti. Myseľ a reakcie génia sa podľa potreby posúvajú a ohýbajú. Má silné základné hodnoty a kľúčové záujmy, ale nikdy nedopustí, aby tieto veci zväzovali veci a obmedzovali prieskum. Objavy, práca a spojenia pokračujú, aj keď prekvapenia prichádzajú každý deň. Neúspechy a sklamania sú len posilňovaním mysle a šancou beta testovania nových prístupov k starým problémom.

Duchovných guru beriete s rezervou

9 3
Zdroj: canva

Ďalším z kľúčových znakov toho, že ste skutočne génius je, že sa ľahko nezamilujete do emocionálne manipulatívnych ľudí. Nie ste veľmi dôverčivý. Aj keď možno máte hlboko zakorenené náboženské alebo duchovné presvedčenie, nedovoľte iným, aby za vás vytvorili váš ideologický rámec.

Váš vnútorný monológ je intenzívny

10 2
Zdroj: canva

Géniovia prichádzajú vo všetkých typoch, ako načrtávajú Gardenerove kategórie. Umelecké, matematické, hudobné, verbálne, vizuálne a mnohé ďalšie. Ale jeden spoločný faktor géniov je, že majú tendenciu mať intenzívne vnútorné monológy. Môžu sa pohybovať od dosť temných a prchavých hlasov, ako sú tie, ktoré sužovali Vincenta van Gogha, až po inšpiratívnejšie a euforickejšie hlasy, ktoré informovali géniov, ako je Johann Goethe. Pravdou je, že géniovia nie sú o toľko „múdrejší“ ako iní ľudia, ale sú zosilnenou formou ľudskej bytosti. Fungujú na inej úrovni a nie je to vždy príjemné. Ale vždy je to intenzívne.

Máte tendenciu prehodnocovať

11 2
Zdroj: canva

Géniovia nielen veľa premýšľajú. Majú tendenciu hraničiť s nadmernou analýzou. Ak vám hlavou prebehnú určité myšlienky alebo otázky a nemôžete sa ich zbaviť, kým neuspokojíte svoju zvedavosť, môžete byť génius. Príkladom by mohla byť najzákladnejšia filozofická otázka zo všetkých: Prečo sme tu? Ďalším príkladom môže byť ten, ktorý prekračuje hranicu medzi filozofiou, fyzikou, prírodným prostredím, fyzickým a duchovným: čo je čas? Pre niektorých ľudí to môžu byť vtipné otázky, o ktorých by sa mali zamyslieť, keď sú trochu rozčúlení alebo len pozerajú skvelý dokument. Pre génia sú to celoživotné otázky, ktoré nikdy nekončia.

Priznávate, keď ste bezradný

12 1
Zdroj: canva

Sokrates slávne povedal, že jediné, čo skutočne vedel, bolo, že nevedel nič. Géniovia sú takíto. Nie je to tak, že by boli vždy pokorní alebo sebapodceňujúci, ide o to, že majú tendenciu byť extrémne vedomí. V dôsledku toho si géniovia intenzívne uvedomujú hranice intelektuálneho poznania. Uvedomujú si, že nemôžu byť odborníkmi na všetko a nadávajú, keď na niečo nevedia odpovedať. „Zdá sa im produktívnejšie priznať si, že niečo nevedia, keď nevedia,“ píše Regi George Jenarius. „Uvedomujú si, že to, že nevedia, je pre nich príležitosťou, aby sa o tom dozvedeli.“

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.