11 faktov o znečistení našej planéty

9721

Znečistenie sa týka nás všetkých, bez rozdielu vzdelania, pohlavia alebo politických názorov. Preto by sme sa tejto téme nemali vyhýbať a mali by sme prijať zodpovednosť za náš život a jeho dopad na planétu Zem. Každý jedinec je schopný podniknúť obrovské a pritom zdanlivo malé kroky, ktoré pozitívne ovplyvnia život na planéte ďalších generácii. Však kto z nás by nemohol sústavne separovať odpad, na záhradke si zriadiť kompost, občas vymeniť auto za bicykel či MHD či jesť menej mäsa?

Wikipedia
Wikipedia

Znečistenie je jedným z najväčších svetových zabijakov. Postihuje viac ako 100 miliónov ľudí. Toto číslo je porovnateľné s obeťami globálnych chorôb ako je malária a HIV.

Vyčistenie znečistenia planéty môže zachrániť životy nespočetne veľa zvierat a ľudí. Iniciatíva v čistení môže tiež odradiť ľudí od znečisťovania v budúcnosti.

V roku 1975, Národná akadémia vied odhadla, že nákladné a výletné lode vyhodili do oceánu vyše 7000 ton odpadu.

Viac ako milión morských vtákov a 100 tisíc morských cicavcov každý rok zahynie kvôli znečisteniu morí a oceánov.

plastic-pollution.org
plastic-pollution.org

Ľudia, ktorí žijú v mestách s vysokou úrovňou znečistenia v ovzduší sú vystavený o 20% vyššiemu riziku úmrtia na rakovinu pľúc než ľudia, ktorí žijú v menej znečistených oblastiach.

Rieka Mississippi odhadom obsahuje 1,5 milióna ton dusíkatého znečistenia a nesie ho do Mexického zálivu. Každoročne tak v zálive vyhubí rastliny aj živočíchy žijúce v tejto zóne.

Približne 40% jazier v Amerike sú príliš znečistené na rybárčenie, vodný život alebo plávanie.

Američania tvoria cca 5% svetovej populácie. Avšak, USA využíva 25% svetových zdrojov. 25% svetového uhlia, 26% ropy a 27% zemného plynu.

Wikipedia
Wikipedia

Každý rok vznikne asi 45 miliárd hektolitrov nespracovaného odpadu.

Kým deti tvoria 10% svetovej populácie, viac ako 40% celosvetového zaťaženia zo znečistenia má dopad práve na ne. Viac ako 3 milióny detí ročne, mladších ako 5 rokoch, zomiera na faktory životného prostredia.

V roku 2010, pomocou recyklácie a kompostovania sa podarilo vyprodukovať o 85 miliónov ton odpadu menej. V roku 1980 to bolo len 18 miliónov ton.

mrswestaphg.weebly.com
mrswestaphg.weebly.com

Zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre