Čo vieme o starovekých Egypťanoch? Vynašli papier, mumifikovali faraónov a stavali záhadné pyramídy, ktorých tajomstvá poprední svetoví vedci dodnes neodhalili. To všetko je samozrejme mimoriadne zaujímavé, ale o starovekom Egypte existuje veľa ďalších, nemenej pôsobivých faktov. Napríklad tie, o ktorých sa dočítate práve teraz.

Fakt č. 1: Ženy v starovekom Egypte mali rovnaké práva ako muži. Mohli vlastniť a kontrolovať majetok. Napríklad vlastníctvo pôdy sa prevádzalo výlučne materskou líniou. Egyptské ženy sa obliekali tak, ako chceli, sami si vybrali manžela, mohli požiadať o rozvod a mohli sa dokonca druhýkrát vydať.

Fakt č. 2: Napriek tomu, že väčšina žien bola v domácnosti, niektoré z nich (väčšinou z nižších vrstiev spoločnosti) pracovali rovnako ako muži. Pracovali v pradiarňach, varili pivo či nahradili muža v obchode, keď on pracoval na poli. Ušľachtilé egyptské ženy mali príležitosť získať vzdelanie a vo výnimočných prípadoch mohli zaujať vysoko autoritatívne pozície, od zákonodárok a lekárok až po kňažky ženských božstiev, ba dokonca sa mohli vypracovať aj na pozíciu vládkyne štátu.

Fakt č. 3: Existovali ženy so zvláštnym postavením, ktoré sa starali o cudzie deti. V starovekom Egypte si ich zvlášť vážili a boli dokonca považované za božstvá. Napriek tomu, že boli na svoj čas medicínsky vyspelí lekári, pôrodom sa nevenovala zaslúžená pozornosť – preto veľa žien zomrelo pri pôrode. Navyše, v horúcom podnebí bolo dojčenie považované za nesmierne dôležité, pretože mlieko zabránilo dehydratácii detí. Preto bohaté rodiny často podpísali zmluvu s takými ženami, ktoré sa v prípade smrti matky starali o dieťa.

 

Fakt č. 4: Staroegyptská strava pozostávala väčšinou z ovocia a zeleniny. Mäso jedli iba počas sviatkov a osláv, pretože sa v horúcom podnebí rýchlo kazilo. Zatiaľ čo pivo bolo k dispozícii pre kohokoľvek, víno bolo dostupné iba pre bohaté vrstvy spoločnosti. Kokosové orechy boli ďalšou pochúťkou, ktorá sa do Egypta dovážala z iných krajín.

Fakt č. 5: Pyramídy nestavali otroci, ale najatí zamestnanci a potvrdzujú to aj hrobky nájdené v blízkosti pyramíd v Gíze. Štúdia kostier, ktoré sa tam našli, ukázala, že pochovaní jedinci veľmi ťažko pracovali. Archeológovia sa zhodujú, že pyramídy stavali práve oni. Umiestnenie hrobky navyše potvrdzuje, že zosnulí nemohli byť otrokmi, pretože iba vážení ľudia mohli mať tú česť byť pochovaní v blízkosti posvätných hrobiek faraónov.

Fakt č. 6: Narodeniny oslavovali v starovekom Egypte iba príslušníci šľachty, ale neurobili to tak, ako to poznáme my dnes. V deň svojej korunovácie usporiadali veľkú slávnosť. Niektorí historici sa domnievajú, že zvyk nosiť korunky počas narodeninovej oslavy vznikol práve vtedy.

Fakt č. 7: Meno osoby bolo po celý život utajované. Podľa legendy, ak sa ho niekto naučil, tak mohol na danú osobu pôsobiť magickým spôsobom. Preto Egypťania používali prezývky alebo takzvané milé mená. Mimochodom, toto je dôvod, prečo veľa faraónov prijalo pri nástupe na trón mená veľkých predkov. Verili, že tieto mená sú zárukou ich vlastnej bezpečnosti.

Fakt č. 8: Egypťania sa báli zomrieť mimo svojej vlasti. Verili totiž, že sa znovu narodia a že ich duša bezpečne prejde do posmrtného života iba vtedy, ak budú pochovaní v posvätnom údolí Nílu. Z tohto dôvodu obyvatelia Egypta, na rozdiel od iných národov, veľa necestovali a nemohli sa chváliť svojimi dojmami z iných krajín, napríklad ako Gréci.

Fakt č. 9: Zlaté mostíky, ktoré sa našli u niektorých múmií dokazujú, že Egypťania praktizovali zubnú protetiku. Stále však nie je známe, či boli nasadené počas života človeka alebo až po jeho smrti pri balzamovaní tela.

Fakt č. 10: Egypťania používali penicilín medzi prvými a možno si to ani neuvedomili. Nanášali si plesnivý chlieb na rany. Obyvatelia Egypta mali dosť starostí s osobnou hygienou. Vďaka tomu bola pooperačná úmrtnosť v starovekom Egypte nižšia ako v ktorejkoľvek európskej nemocnici, a to až do polovice minulého storočia.

Fakt č. 11: Nie všetci Egypťania si mohli dovoliť topánky, preto veľa z nich (dokonca aj šľachtici) často chodili bosí, najmä po svojich domovoch. Aby si chránili nohy pred slnkom a hmyzom, nanášali si na nich špeciálne masti. Najbohatší Egypťania mali dokonca svojich osobných špecialistov, ktorí sa zameriavali na pedikúru. Na starostlivosť o nechty používali nože i pilníky a toto povolanie bolo dokonca také čestné, že bolo uvedené na hrobe osoby po jej smrti.

Fakt č. 12: V tom čase boli manželstvá v rodine veľmi rozšírené. Spočiatku to praktizovali výlučne vládnuce dynastie, aby sa zachovala čistota pokrvnej línie a zúžil sa okruh ľudí, ktorí by sa mohli uchádzať o trón. Faraóni sa často vydávali za svoje sestry. Vyskytli sa aj prípady, keď sa faraón oženil s dievčaťom, ktoré bolo jeho neterou, a to aj v prípade, keď tá bola spoločnou dcérou jeho brata a sestry. Časom sa to stalo samozrejmosťou aj pre bežných Egypťanov.

Fakt č. 13: Výskum ukázal, že Tutanchamonovy rodičia boli súrodencami, zatiaľ čo sám faraón sa oženil s jeho nevlastnou sestrou Ankhesenpaaten. Dvojici sa narodili 2 mŕtve dcéry. Kleopatra bola zas 3 roky vydatá za svojho brata Ptolemaia XIII.

 

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.