14 zlých vecí, ktoré sa stanú, keď ste príliš milí

4091

Platilo len jedno pravidlo. Tvrdo pracujte a buďte milí a všetko pôjde dobre. To by malo byť pravidlom aj pre život… Ale, samozrejme, takto to nešlo.“ – Autorka Lisa Unger. Všetci máme radi milých ľudí. Existuje však niečo ako „príliš milý“. Všetci poznáme človeka, ktorý sa ohýba a robí čokoľvek pre iných ľudí, no zabúda sa starať o seba. Je veľa vecí, ktoré sa môžu pokaziť, keď ste príliš milý. Tu je zoznam.

Necháte sa stiahnuť

3 65
Zdroj: canva

Keď ste príliš milý, ste oveľa zraniteľnejší voči podvádzaniu a manipulácii. Dokonca aj ľudia, ktorí sú vo všeobecnosti čestní alebo slušní, môžu vo vás vycítiť „ľahkú korisť“ a vtiahnuť vás do svojich problémov. Láskavosť a ohľaduplnosť k ostatným v kombinácii s tvrdosťou a kompetenciou môžu byť víťaznou kombináciou. Ale byť príliš príjemný, láskavý a otvorený („príliš milý“), bohužiaľ, niektorí ľudia považujú za spôsob, ako získať výhodu a vás využiť. Ste príliš milý? Skvelé, práve vám zobrali prácu, manželku a sebaúctu. Ak je vo vašom živote niekto, koho rešpektujete, ale začal sa k vám správať zle? Odrežte ich. Byť milý nie je práve zlá povahová črta, ale tiež musíte myslieť aj na seba.

Vaše hranice sa prekračujú… opakovane

Keď sa k ľuďom správate s rešpektom, je to skvelá vec, najmä ak sa to na oplátku stretnete s rešpektom. Ale byť príliš milý je niečo úplne iné. Jednou zo zlých vecí, ktoré sa stávajú, keď ste príliš milý je, že na vás šliapu a znova a znova sa porušujú vaše hranice. Kým sa nenaučíte povedať nie, môžete mať pocit, že ste nejaký druh navádzacieho majáka pre negatívnu energiu. Ale v skutočnosti je to len tak, že predátori a nestabilní ľudia vidia niekoho, kto znesie ich kecy. Nebuďte tou osobou. Stojíte za oveľa viac.

Vaše potreby zostanú nenaplnené

4 44
Zdroj: canva

Keď ste príliš milý, zostanete pozadu vo svojich záležitostiach. Môžete sa pozrieť späť na mesiace a roky, keď ste tu vždy boli pre priateľov, rodinu a svojho partnera a uvidíte, že ste ako neviditeľná silueta. Ak ste k sebe skutočne úprimní, budete musieť priznať, že sú veci, ktoré potrebujete, vrátane základov, ako je láska, konverzácia a zábava. Ľudia, ktorí sú príliš milí, sa potrebujú naučiť silu slova nie, píše Dr. Pat Aitcheson.„Slabé hranice pozývajú ostatných, aby po vás chodili. Rohožku používa každý, ale nikto si ju poriadne nevšíma. Zakaždým, keď dáte svoje potreby na druhé alebo posledné miesto, ťahá vás to dole, ťažko ležíte na chrbte, kde pravdepodobne ani nevnímate, čo sa deje . Niekedy takmer poviete nie, ale prehltnete to – a súhlasíte.

Vaša vlastná pohoda prudko klesá

Náklady na vždy uprednostňovanie iných ľudí pred sebou môžu byť veľmi vysoké. Vaša vlastná pohoda môže klesnúť a dosiahnuť nové minimá. Môže to vo vás vyvolať, že ste:

Neviditeľný

Nedôstojný

Slabý

Nedocenený

Vylúčený

Osamelý

Môže vám trvať aj roky, kým som si uvedomíte, že všetku svoju silu dávate mimo seba namiesto toho, aby stesa najprv sústredili na to, čo máte pod kontrolou. Keď ste príliš milý, ste smutný a nahnevaný. To potom spôsobí, že vaša milosť bude ešte falošnejšia a neúprimnejšia.

Priťahujete nechcenú romantickú pozornosť

5 33
zdroj:canva

Jednou z najnepríjemnejších a najhorších vecí, ktoré sa stávajú, keď ste príliš milý, je nechcená romantická pozornosť. Správate sa k ľuďom láskavo a oni si to zle vysvetlia a pozvú vás na rande. Je to bežnejšie u nežného pohlavia, ale stáva sa to aj chlapom. Byť milý sa nesprávne vykladá ako romantický záujem. Keď potom vysvetlíte, že v skutočnosti nie ste „do“ tejto osoby, môžete sa stretnúť s horkosťou a hnevom.“Ale čo keď si…“ Áno, bol si len milý…Ide o to, že byť „milý“ vám neprinesie úspech v láske. Oveľa dôležitejšie je pochopiť, čo váš partner skutočne od vzťahu chce.

Ľudia vám nedôverujú

Ďalšou zo zlých vecí, ktoré sa stávajú, keď ste príliš milý, je to, že vám veľa ľudí nedôveruje a myslia si, že máte nejaký skrytý úmysel. Aj keď ste čo najúprimnejší a snažíte sa byť milým chlapom alebo dievčaťom, niektorí ľudia budú reagovať negatívne. To zahŕňa aj zoznamovací svet, kde byť príliš milý môže často pôsobiť strašidelne. Ženy sa čudujú, čo skrýva „príliš milý“ muž a muži sa čudujú, aká dráma môže byť pod povrchom „príliš milej“ ženy. Ich obavy nie sú náhodné: Mnohých z nás rôznymi spôsobmi popálili ľudia, ktorí boli veľmi „milí“, no po tom, ako ich spoznáte alebo sa s nimi zapletiete, sa z nich stala nočná mora.

Súhlasíte s vecami, ktoré v skutočnosti nechcete robiť

6 33
Zdroj: canva

Ľudia, ktorí sú príliš milí, neustále zisťujú, že súhlasia s tým, že budú robiť veci, ktoré v skutočnosti robiť nechcú. Môžu sa cítiť povinní starať sa o chorého priateľa, celé hodiny telefonovať s otravným starým známym alebo na seba vziať ďalšie dobrovoľnícke a pracovné povinnosti, ktoré sú pre nich priveľa. Riešením je poznať svoj limit a zostať v ňom. Pre každého z nás má deň rovnaký počet hodín a byť príliš ochotný prevziať úlohy, na ktoré nemáte čas ani energiu, je prehraná stávka. V skutočnosti niekedy nejde ani o to, že nemáte čas alebo energiu, ale o to, že sa vám jednoducho nechce.

Žijete v nereálnom svete snov

Ďalšou zo zlých vecí, ktoré sa stanú, keď ste príliš milý, je, že skončíte v bubline. Prispieva tomu  aj „toxická pozitivita“. Vtedy ste takí pozitívni, že to vedie k represii. Byť príliš milý môže byť len formou toho, čo Freud nazval popieraním. Potláčate svoje vlastné negatívne pocity, ignorujete pocity druhých a vytvárate fantazijný svet, v ktorom je všetko po celý čas negatívne. Byť príliš milý týmto spôsobom môže byť úprimne naozaj otravné. Len preto, že sa ultramilý človek rozhodne vidieť svet ružovými okuliarmi, neznamená to, že má právo to vnucovať všetkým ostatným. Je skvelé vidieť krásu a zázraky života, ale predstierať, že nás nič nerozčuľuje, ostatných určite rozčuľuje. A ak chcete žiť svoj najlepší život, musíte vidieť realitu takú, aká je.

Pomáhate ľuďom, ktorí vašu pomoc zneužívajú

7 33
Zdroj: canva

Ďalšou zo zlých vecí, ktoré sa stávajú, keď ste príliš milý je, že môžete pomôcť ľuďom, ktorí vašu láskavosť využívajú na zlé veci. Vždy vidieť v ľuďoch to najlepšie a správať sa k nim s rešpektom môže znieť na papieri dobre, ale v chladnom a drsnom svete to môže vyzerať trochu inak. Klasickým príkladom by bolo umožniť niekomu dostať sa do špirály sebaľútosti, kde sa jeho depresia a problémy zhoršia, pretože ste taký „milý“ a nechcete mu ublížiť tým, že poviete škaredú pravdu. Ďalším príkladom by bolo tolerovať alebo byť milý k niekomu, kto sa chváli tým, že zle zaobchádza s inými ľuďmi alebo im ubližuje. Vaša láskavosť umožňuje, aby ich zlé správanie zostalo nekontrolované.

Môže to viesť k potláčanej frustrácii a odporu

Keď ste príliš milý, jednou zo zlých vecí, ktoré sa stávajú je, že potláčate odpor. To vedie k cyklu byť ešte viac navonok milý, zatiaľ čo sa budete cítiť ešte viac nemilým. Obviňujete sa z toho, že sa cítite skľúčení z toho, že preberáte váhu sveta a ešte viac sa snažíte získať súhlas a uznanie ľudí okolo vás. Namiesto toho však skončíte ako emocionálna troska, ktorá sa cíti nedocenená. Extrémna láskavosť nie je pekná, je to závislosť.

Zvyknete sa príliš často ospravedlňovať

8 13
Zdroj: canva

Povedať príliš veľa prepáč je jedna zo zlých vecí, ktoré sa stávajú, keď ste príliš milý. Po prvé, je to jednoducho nepríjemné. Po druhé, prílišné vyjadrenie ľútosti odráža zmýšľanie a emocionálny stav niekoho, kto má nízku sebaúctu. Zakaždým, keď sa ospravedlňujete, je tu časť vás na nejakej hlbšej úrovni, ktorá sa v podstate ospravedlňuje za vašu existenciu a priestor, ktorý zaberáte. Nie je to skromné alebo múdre, je to sebazničujúce a často to môže v iných ľuďoch vyvolať tie najhoršie inštinkty. Vidia vás, ako sa v podstate ospravedlňujete za priestor, ktorý zaberáte a za svoj vlastný život a inštinktívne vás na podvedomej úrovni devalvujú. Neznehodnocujte sa nestálym ospravedlňovaním.

Zavalíte sa povinnosťami a úlohami navyše

Keď ste príliš milí, zvyknete ste ako rohožka a bijete sa so všetkým, čo ostatní nechcú robiť. Každá maličkosť, ktorá príde, nejako skončí na vašom tanieri. Možno sa čudujete, čo ste urobili preto, že ste sa stali tými, ktorí vám pomôžu pri každej ďalšej práci alebo upratovaní, ktoré treba urobiť a odpoveď je jednoduchá: Boli ste tam a mali ste úsmev na tvári. Iní ľudia boli pevní a povedali nie. Naučiť sa povedať nie môže byť jednou z najdôležitejších vecí, ktoré sa v živote naučíte.

Stávate sa magnetom pre porazených a ufňukaných

9 12
Zdroj: canva

Problém s prílišnou milosťou je, že sa z vás často stáva terč ľudí, ktorí majú problémy a chcú ich niekde vyvetrať. Počúvanie priateľov alebo rodiny a ich problémov môže byť láskavá a premyslená vec. Existuje však tenká hranica medzi dobrým poslucháčom a tým, že sa stanete rohožkou pri problémoch iných ľudí. Byť porazeným znamená chcieť sa radšej ospravedlňovať a zbierať ľútosť, než hľadať riešenia. Byť príliš milý z vás môže často urobiť boxovacie vrece pre ostatných, ktorí sa chcú len vyventilovať namiesto toho, aby skutočne prichádzali s odpoveďami a akčnými odpoveďami na svoje problémy.

Zmeškáte svoje povýšenia

Ďalším problémom s prílišnou milosťou je, že sa môžete stratiť v práci. Je úžasné vychádzať s kolegami a vytvárať pozitívne pracovné prostredie. Problémom je, keď ste taký milí, že vás vaši nadriadení a kolegovia začnú považovať za „vážneho“ a začnú sa k vám správať skôr ako ku kancelárskej rastline, ktorú občas treba zaliať troškou reči. Stávate sa neviditeľným a zabudnuteľným a často prichádzate o to, že vás zvažujú na povýšenie. Veríme, že láskavosť, ohľaduplnosť a zdravý rozum ocení takmer každý. Ale milosť v zmysle performatívne šťastného exteriéru a neustále pozitívnej a príjemnej osobnosti môže byť priam agresívna.

Zdroj

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.