15 faktov zo „života″ najznámejšej kancelárie – Oválnej pracovne

4664

Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie Biely dom? Mnohí si predstavia Oválnu pracovňu. Miesto, ktoré poznáme ako kanceláriu prezidenta. O prezidentoch toho vieme veľa, ale o Oválnej pracovni sa už toľko nehovorí. Teraz vám o nej prinášame 15 zaujímavých faktov.

obamawhitehouse.archives.gov, CC BY 3.0
  1. Počas prvých 100 rokov existencie Bieleho domu neexistovala špeciálna pracovňa pre prezidenta.

2. Na začiatku prezidenti pracovali v miestnostiach, kde aj žili. Za centrum pracovného života sa považovala takzvaná Lincolnova spálňa, ktorá je oficiálnou predchodkyňou Oválnej pracovne.

3. V roku 1902 už bolo v Bielom dome skutočne tesno. Theodore Roosevelt nariadil vybudovať západné krídlo. Práve tu sa presunulo pracovicko prezidenta do Rooseveltovej izby, ktorá na rozdiel od Oválnej pracovne mala tvar štvorca.

4. Prvým prezidentom, ktorý navrhol pôvodnú verziu Oválnej pracovne bol Taft. Postavili ju v roku 1909 z miestnosti, ktorá predtým patrila tajomníkovi. Časť miestnosti bola kruhová, a tak z nej stavitelia urobili ovál.

wikimedia commons, public domain

5. Oválne miestnosti sa tešili popularite od začiatku americkej histórie. Už George Washington využíval na stretnutia oválnu miestnosť vo svojom dome vo Philadelphii. Plnila predovšetkým socializačnú funckiu. Hostia sa neskrývali po rohoch a rýchlo nadviazali medzi sebou kontakty.

6. Taft dal vybudovať Oválnu pracovňu priamo v centre západného krídla. Chcel byť čo najviac v centre každodennej prezidentskej agendy.

7. Keď nastúpil do úradu prezident Franklin Roosevelt, nepáčila sa mu lokalita v centre západného krídla a taktiež fakt, že miestnosť nemala okná. Nakoniec sa rozhodol presunúť Oválnu miestnosť do rohu západného krídla, kde sa pôvodne sušila bielizeň.

8. Dnes má oválna miestnosť dĺžku približne 10,5 metra a šírku 7,5 metra. Každý prezident, ktorý nastúpi do úradu, si kanceláriu zariadi tak trochu po svojom.

wikimedia commons, public domain, PD-USGov-POTUS

9. Oproti stolu, kde sedí prezident sa nachádza krb s dvoma stoličkami. Na tomto mieste prezident prijíma zahraničné návštevy.

10. V niektorých televíznych programoch alebo filmoch to môže vyzerať ako keby Oválna pracovňa ani nemala dvere. Pravdou je, že sa tu nachádza štvoro dverí. Dvoje dverí na severnej strane splývajú so stenou.

11. Jimmy Carter bol jedným z mála prezidnetov, ktorý si nemenil dekorácie v pracovni. Bol taký šetrivý, že nechcel plytvať ani na interiér Oválnej pracovne.

12. John F. Kennedy si vyzdobil pracovňu obrazmi oceánu a námorníctva.

wikimedia commons, public domain,

13. Bill Clinton mal za svojím stolom vystavené dve busty svojich obľúbených amerických prezidentov. Nachádzal sa tam Franklin Roosevelt a Abraham Lincoln. Busty boli v modrej, červenej a zlatej farbe. Neskôr ich George W. Bush prefarbil na antickú zlatú a zavesil si množstvo obrazov Texasu.

14. Barack Obama povymieňal veci v interiéri a stavil na neutrálne farby a kombináciu tradičného a moderného umenia.

15. Dva predmety sa za celú históriu poslednej Oválnej pracovne nikdy nepohli. Sú to zástavy, ktoré sa nachádzajú za prezidentovým stolom. Prezidentská zástava ostáva po prezidentovej ľavici a zástava Spojených štátov amerických sa nachádza po pravici.

zdroj

 

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre