15 nepravdivých chýrov z minulosti aj súčasnosti, o ktorých sú takmer všetci presvedčení, že sú pravdivé

67598

Poznáte to, niekto vypustí nejakú nepotvrdenú informáciu a z tej informácie sa stane verejne zdieľaná myšlienka, ktorej uveria takmer všetci. Niekedy si však treba preveriť, či je tá ktorá informácia naozaj pravdivá a nejde len o akýsi nepravdivý mýt. My vám dnes takéto chýry z minulosti aj prítomnosti predstavíme a vyvrátime. A zrejme budete prekvapení.

1. Vikingovia nemali rohy na svojich helmách

Autor fotografie je Gioele Fazzeri

Obraz Vikingov, ktorí nosia prilby s rohmi v skutočnosti vychádza zo scénickej tvorby cyklu opery Der Ring des Nibelungen z roku 1876, ktorej autorom bol Richard Wagner. Avšak, neexistuje žiaden dôkaz o tom, že ich nosili.

2. Neexistuje žiaden alfa samec vo vlčej svorke

Autor fotografie je Jeroen Bosch

Vo voľnej prírode sú vlčie svorky podobné bežným rodinám – neexistuje definovaný zmysel pre hodnosť, rodičia sú zodpovední, kým mladí nevyrastú a nezaložia si vlastné rodiny, mladší jedinci rešpektujú starších a spoločenské dominancie sú situačné.

3. Sochy starovekých Grékov mali žiarivé farby

Autor fotografie je Steve Barker

Dnes sú biele, pretože za tie roky stratili svoju pôvodnú farbu, len málo je takých, kde vidno ich pôvodné farby.

4. Pôvodný Buddha nemal nadváhu

buddha fotografia
Foto od CharlesRondeau

Je to čínsky hrdina, ktorého zrod sa datuje na 10. storočie. Prečítajte si tiež zaujímavosti o Budhizme.

5. Columbus nebol prvý Európan, ktorý sa dostal do Ameriky

Autor fotografie je Austin Neill

Leif Erikson a prípadne ďalší Vikingovia pred ním preskúmali oveľa skôr Vinland, ktorý bol buď ostrovom Newfoundlandu – časť modernej Kanady, alebo termínom pre dnešný Newfoundland a časť severoamerickej pevniny. Zrúcaniny na L´Anse aux Meadows dokazujú, že v Newfoundlande bola postavená aspoň jedna nórska osada.

6. Veľký čínsky múr nie je viditeľný z vesmíru

Autor fotografie je Jamie Street

Žiadny z astronautov Apolla nehlásil, že by videl nejaký konkrétny ľudský výtvor z Mesiaca a dokonca aj astronauti obiehajúci okolo Zeme ho môžu vidieť iba ak si ho dostatočne zväčšia.

7. Koláčiky šťastia vymysleli Japonci

Autor fotografie je Meritt Thomas

Často sa spájajú s čínskou kuchyňou, no v skutočnosti sú v Číne mimoriadne zriedkavé, pretože ich tam považujú za symboly americkej kuchyne. Do USA ich totiž priniesli Japonci.

8. Thomas Edison nevynašiel žiarovku

Autor fotografie je Zach Lucero

Prvú praktickú žiarovku síce vyvinul v roku 1880 (s využitím karbonizovaného bambusového vlákna), no Joseph Swan v roku 1881 vynašiel oveľa účinnejšiu žiarovku, ktorá už používala celulózové vlákno.

9. Šampón a kondicionér nedokáže renovovať vaše rozštiepené končeky a zničené vlasy

Predovšetkým môžu iba predísť tomu, že dôjde k poškodeniu.

10. V spánku nejete žiadnych pavúkov

Autor fotografie je Kinga Howard

Reči o tom, že človek počas spánku zje množstvo pavúkov nie sú pravdivé. Spiaci človek spôsobuje dýchaním všetky druhy hluku a vibrácií, taktiež tlkot srdca, chrápanie atď., všetko to varuje pavúky pred nebezpečenstvom.

11. Nepotrebujete vypiť 8 pohárov vody k tomu, aby ste boli zdraví

Potrebné množstvo vody sa líši podľa osoby a jej hmotnosti, stravy, úrovne aktivity, oblečenia či prostredia (teplo a vlhkosť). Voda sa navyše nemusí piť iba v čistej forme, ale pochádza aj z tekutín, ako sú džúsy, čaj, mlieko, polievky atď.. Taktiež z potravín – vrátane ovocia a zeleniny.

12. Einsteina nevyhodili z matematickej triedy

einstein fotografia
Foto od ParentRap

Nie je pravda, že tento vedecký génius nikdy neabsolvoval matematickú skúšku. „V matematike som nikdy nezlyhal. Predtým, ako som mal pätnásť rokov, som už zvládol diferenciálny a integrálne počty,“ povedal samotný Einstein. Je pravda však to, že neabsolvoval svoju prijímaciu skúšku na švajčiarskej škole v roku 1895. Bol o dva roky mladší ako jeho spolužiaci, ale v sekciách matematiky a prírodných vied bol nesmierne úspešný, prijímaciu skúšku si tak zopakoval.

13. Napoleon nebol extrémne nízky

Bol dokonca o niečo vyšší ako v tom čase priemerný Francúz. Meral 1,70 m. Napoleona často sprevádzal jeho cisársky strážca, ktorý bol vybraný pre svoju výšku – to mohlo prispieť k pocitu, že bol Napoleon veľmi nízky.

14. Ľudia majú viac ako 5 zmyslov

Počet zmyslov v rôznych kategorizáciách sa pohybuje od piatich do viac ako 20. Okrem zraku, vône, chuti, hmatu a sluchu môžu ľudia vnímať rovnováhu a zrýchlenie, bolesť, polohu tela a končatín a tiež relatívnu teplotu. Ďalšími identifikovanými zmyslami sú čas, echolokácia, svrbenie, tlak, hlad, smäd, plnosť žalúdka, potreba močenia či potreba defekácie. Prečítajte si tiež zaujímavosti o ľudskom tele.

15. Zlaté rybky majú mnoho spomienok

gold fish fotografia
Foto od ivabalk

Tvrdenie, že zlaté rybky si dokážu niečo zapamätať len na pár sekúnd je nepravdivá. Je to omnoho dlhšie, spomienky im zostávajú v pamäti mesiace.

 

S akými zaužívanými mýtmi ste sa stretli vo svojom živote vy? Podeľte sa o ne v komentároch.

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre