15 vecí, ktoré môžu spôsobiť zánik ľudstva v najbližších 100 rokoch – Niektorým konšpiráciám sa budete smiať, no iné majú niečo do seba

5728

Pravdepodobne Vás hneď napadne aspoň 10 spôsoby, ako by mohol zaniknúť svet. Možno niektoré nebudú ani tak šialené, ako by sa zdalo. Prírodné katastrofy patria medzi tieto spôsoby tiež a tým sa zabraňuje len veľmi ťažko. Ak Vás napadnú ešte ďalšie spôsoby, určite sa s nimi podeľte s ostatnými v komentároch.

Kontaktovanie mimozemskej civilizácie

SETI (Program na hľadanie mimozemského života) aktívne vysielala signály do vesmíru na kontakt s „mimozemšťanmi“. Vedci ako Stephen Hawking však veria, že je to nebezpečná hra, ktorá nás môže zabiť. Rovnako ako keď Kolumbus prišiel do Južnej Ameriky a zničil domorodé obyvateľstvo, „Mimozemšťania“ prichádzajúci na Zem by mohli urobiť to isté.

Aliens fotografia
Foto od (: Rebecca-louise :)

Posun zemských pólov

Občas sa zemské póly posunú a nemusí to byť katastrofa. Niektorí vedci však tvrdia, že by nás to mohlo prestať chrániť pred smrteľnými časticami, ktoré klesajú na Zem. To isté sa vraj stalo s Marsom. Jeho atmosféra bola „napadnutá“ slnečným vetrom kvôli slabému magnetickému poľu. Preto je možné sa domnievať, že to isté sa môže stať aj na Zemi.

Earth Pole Shift fotografia
Foto od Internet Archive Book Images

Umelá inteligencia

Počítače a umelá inteligencia už zaberajú tisíce ľudských pracovných miest a skôr, či neskôr nezostane veľa práce pre ľudí. Elon Musk, ako aj Stephen Hawking varujú, že akonáhle umelá inteligencia naberie vlastné vedomie a začne vnímať svet, môže to znamenať koniec ľudstva. Teórie sú, že sa buď zlúčia s ľuďmi, alebo na nich zaútočia.

Zničenie biotopov

Úrovne spotreby ľudstva stále stúpajú a tak sa sústavne, aj keď postupne ničia biotopy voľne žijúcich živočíchov. To zahŕňa oceány, lesy, púšte a džungle. Zničením týchto biotopov rýchlo spôsobujeme zánik mnohých druhov. To by mohlo viesť k celému radu problémov vrátane hladomoru a hospodárskeho kolapsu.

Vyhasnutie Slnka

Zatiaľ čo vedci sa domnievajú, že Slnko tu pravdepodobne bude ešte päť miliárd rokov a zároveň dávajúc Zemi miliardy rokov, vždy existuje možnosť, že slnko vyhasne skôr, než sa očakávalo. Je normálne, keď raz za čas chladne. Ale ak by stratilo toľko energie, aby neposkytlo dostatok tepla, naša krajina by bola príliš chladná, na to, aby na nej existoval nejaký život. Podobnou teóriou je aj veľká solárna erupcia. Navigačné systémy by prestali pracovať, čo by viedlo ku mnohým kolapsom a katastrofám.

Výbuch Supervulkánu

Sedíme na tichej bombe, nazývanej „jadro Zeme“ (príkladom môže byť aj Yellowstone) Asi pred 75 000 rokmi toto jadro vybuchlo s takou silou, že vytvorilo dnešnú Indiu. Táto udalosť vyhladila 95% druhov na planéte. Predpokladá sa, že máme čas tak 80 rokov, kým nevypukne podobná katastrofa. Našťastie, ak sa to stane, budeme vedieť že prichádza, pretože výkyvy zemského jadra sú sledované. Avšak, niet pochýb o tom, že väčšinu života na Zemi to značne poškodí.

Super Volcano fotografia
Foto od jeffgunn

Nezastaviteľná epidémia

Či už ide o SARS, H1N1, Ebolu, vírus Zika alebo nejakú inú chorobu, existuje vysoká pravdepodobnosť, že dôjde k obrovskej epidémii a nebudeme ju schopní zastaviť. Už teraz je väčšina z týchto chorôb odolná voči antibiotikám, ak by sa stali úplne imúnne, rozšírili by sa veľmi rýchlo, mohli by destabilizovať celý svet, prudko znížiť ekonomiku a obmedziť ľudí a ich činnosti. Okrem toho, že by sme sa nakazili, vznikli by nepokoje, vypukli vojny a tie by zabili ešte viac ľudí.

Preľudnenie

Vzhľadom na obmedzené zdroje a obrovskú spotrebu ľudstva, je možne že nadmerná populácia pravdepodobne povedie k nášmu zániku. S pokrokmi v technológii, ktoré predlžujú život, populácia nad deväť miliárd ľudí „ochromí“ naše schopnosti uživiť každého (ako by sa to už nedialo teraz). Nedostatok zdrojov povedie k hospodárskemu kolapsu a celosvetovému hladomoru.

Nanovírus

Nanotechnológia je schopnosť vytvárať počítačmi veci na úrovni atómov. Momentálne sa táto technológia rozvíja na na liečenie rakoviny a na liečbu chorôb. Dá sa povedať, že by sa ju dalo použiť na vytvorenie v podstate všetkého, čo chceme. Mnohí však tvrdia, že táto technológia by sa mohla replikovať a zničiť všetko, čo jej stojí v ceste. Vedci veria, že táto teória je technicky možná a pravdepodobne by bolo ľahké ju spôsobiť.

Náraz asteroidu

Áno, to sme na Zemi už raz mali – „za dinosaurov“. Ak by prišiel ďalší asteroid, pravdepodobne by tiež zničil ľudstvo a mnoho ďalších tvorov na planéte. Bohužiaľ, zatiaľ čo Hollywood miluje riešenie tejto krízy astronautmi a jadrovými zbraňami, NASA naozaj nemá spôsob, ako zastaviť šírenie asteroidov smerom k Zemi. Ak by sa k nám nejaký asteroid blížil, mali by ste dostať textovú správu. Ale nezačínajte hneď panikáriť a kontrolovať si správy na mobile. Pravdepodobnosť, že sa tak stane, je malá.

Asteroid Impact fotografia
Foto od NASA Goddard Photo and Video

Celosvetový hladomor

Netreba veľa na zničenie ľudstva. Stačí odstrániť naše potraviny a vodné zdroje a skončíme poriadne rýchlo. Či už jadrovým útokom, vírusom, ničením plodín, morom alebo preľudnením, celosvetový hladomor by bol pravdepodobne hlavným spôsobom, akým skončí ľudstvo. Bohužiaľ, na rozdiel od niektorých ďalších možností, hladomor je rizikom už vo väčšej miere.

Geneticky modifikovaný Super-ľudia

Veľmi podobná možnosť ako tá s umelou inteligenciou. S úsvitom genetickej vedy začnú vedci editovať všetky novorodenecké ľudské genómy, aby ľudia boli múdrejší, rýchlejší a silnejší, ako sme my dnes. Vďaka novej generácii vysoko inteligentných a pokročilých ľudí, pravdepodobne pôjdu Homo Sapiens Sapiens (teda my) cestou neandertálcov, budeme sa systematicky zabíjať a postupne sa vytláčať a tým vytvoríme cestu pre nový druh. Trošku šialená teória, nie?

Kyber terorizmus

Keďže sa svet stáva viac závislým na počítačoch, Kyber terorizmus sa stáva rastúcou hrozbou v politickom i hospodárskom svete. Podobne ako biologická epidémia, ak by niekto vytvoril počítačový vírus, ktorý by mohol znížiť celú internetovú a počítačovú infraštruktúru, mohlo by to viesť k ekonomickému kolapsu a politickým nepokojom.

Klimatické zmeny

V poslednej dobe celkom často preberaná téma.Zatiaľ čo niektorí vedci sú optimisti a myslia si, že ju môžu spomaliť a potenciálne aj zvrátiť, iní si myslia, že je príliš neskoro a hlavne existuje veľmi málo možností, čo môžeme robiť. Zmena klímy by mohla viesť k nepriaznivému počasiu, suchu, hladomoru a vojne. Ak nebude zastavená, bude to ešte horšie, kým svetová populácia nezanikne…

Jadrová vojna

Tretia svetová vojna by bola jadrová vojna. Na svete existuje momentálne približne 15 000 jadrových zbraní. Väčšina národov by nemala šancu využiť ich predtým, než by Rusko a USA „vypustili“ svoje obrovské zásoby jadrových zbraní. Ale na to, aby sa Zem stala neobývateľnou, by stačilo 50-100 výbuchov. Ak by Vás nezabili, ozón v kombinácii s jadrovou zimou by zničil väčšinu známeho jedla na planéte, čo by viedlo k hladomoru. Pozostalí z jadrovej vojny by nakoniec umierali hladom…

zdroj: list25

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.