Najničivejšie erupcie na svete a 9 ďalších zaujímavých faktov o sopkách a láve, ktoré Vás pravdepodobne prekvapia

7820
Mnohí ľudia v rôznych krajinách sveta nemajú problém bývať v ich okolí, iní sa k nim zas nechcú ani priblížiť. Väčšina ľudí si ich však rada aspoň obzrie. Veď prečo nie, erupcie sopiek bývajú obrovským divadlom. To všetko je síce pekné, ale v tomto článku sa na sopky pozrieme z tej „druhej“ strany.

Vezuv, Taliansko

Je možné, že ste už o nej počuli. Ak nie, rýchlo Vám to objasníme. Jedná sa o činnú sopku blízko mesta Neapol v Taliansku. Najväčší výbuch sa odohral po dlhšej nečinnosti v roku 79 nl. Tento výbuch zdevastoval Pompeje a Herculaneum, čím vznikla obrovská strata na životoch. Pozostatky mnohých ľudí uchoval popol, ale odhaduje sa, že tisíce ďalších bolo tiež zabitých. Sopka naposledy vybuchla v marci 1944.

Mount Vesuvius fotografia
Foto od -Jeffrey-

Nevado del Ruiz, Kolumbia

Ide o sopku v Južnej Amerike, ktorá je zodpovedná za druhú najhoršiu sopečnú katastrofu 20. storočia. V roku 1985 sa odohrali až dva výbuchy, samozrejme s katastrofálnymi následkami. Láva dotiekla až 30 míľ ďaleko od sopky a zničila mestá naokolo. Následky by neboli až tak hrozné, ak by sa nevtvoril tzv. tok tečúcej lávy, pred ktorým ľudia nestihli ujsť. Vyžiadal si až 25,000 obetí a zanechal za sebou iba obrovskú skazu. Naposledy táto sopka vybuchla v roku 2016, ale je aktívna častejšie, ako priemerné sopky…

Nevado del Ruiz fotografia
Foto od Dr EG

Peleé, Karibik

Vyššie bola spomenutá druhá najhoršia sopečná katastrofa 20. storočia. Rada Vás teda informujem, že sme sa dostali k tej prvej a síce najhoršej. Stalo sa to začiatkom 20. storočia, presnejšie v roku 1902. Na ostrove Martinik v Karibiku došlo k hroznej sopečnej erupcii, ktorá zabila až 30,000 ľudí. Prítok lávy však našťastie zastavilo more, čím sa počet možných obetí pravdepodobne o veľa znížil. Posledný výbuch nastal v roku 1932, potom sa sopka uložila na spánok.

Pelée fotografia
Foto od Boston Public Library

Krakatoa, Indonézia

Taktiež jedna z tých aktívnejších sopiek, bohužiaľ. V roku 1882 došlo k výbuchu, ktorý si vyžiadal až 35,000 obetí. Najviac obetí si vyžiadali vlny Tsunami, ktoré vznikli po výbuchu. V nasledujúcich mesiacoch však obyvatelia Sumatry a Jávy pokoj nenašli. Sopka niekoľkokrát vybuchla do masívnych rozmerov, raz mala dosluch až 2,000 míľ ďaleko, teda sa zvuk výbuchu dostal až na druhý kontinent a to Afriku. Naposledy vybuchla v marci 2014.

Krakatoa fotografia
Foto od LadyJaws

Tambora, Indonézia

Datoval sa 10. apríl 1815. Sopka Tambora začala vybuchovať, čo trvalo až niekoľko dní a malo tie najhoršie následky. Vzduch zaplnil sopečný prach, ľudia začali masovo zomierať na choroby spôsobené erupciou, obilie na Malých Sundách (veľká časť obživy tamojších ľudí) bolo zničené a klimatické zmeny zasiahli až v Severnej Amerike. Samotný výbuch spôsobil „len“ 10,000 smrtí, no ďalšie faktory si ich vyžiadali ešte ďalších 80,000. Naposledy vybuchla v roku 1967 a potom už bol pokoj.

Tambora fotografia
Foto od Black_Claw

Časovaný zabijak – Yellowstone, USA

Aj keď nie je jediná, ak vybuchne, nezničí len celú Ameriku, ale pravdepodobne celý svet. Predpokladá sa, že obete sa budú rátať v miliónoch, možno miliardách a nebude úniku. Yellowstone naposledy vybuchol pred 600,000 až 700,000 rokmi, keď zrejme zasiahol celú Severnú Ameriku. Okrem tejto sopky však môžeme nájsť ešte niekoľko podobných supervulkánov, napr. v Nemecku, alebo Japonsku.

Yellowstone vulcano fotografia
Foto od Redeo

Zaujímavosti o láve

1. Láva sa nenazývala lávou až do výbuchu sopky Vezuv v roku 1737. Vtedy ju tak prvýkrát pomenoval Francesco Serao.

2. Rozdiel medzi magmou a lávou? Ako náhle magma vyjde na povrch, stáva sa z nej láva.

3. Delíme ju do niekoľkých skupín na základe konzistencie, rýchlosti a štruktúry.

4. Jeden z druhov dosahuje teplotu približne až 3,600°F (439°C). Ide o nesmierne nebezpečnú zmiešaninu rôznych látok, aj keď ani nie nadpriemerne horúcu.

5. Farba lávy nie je vždy rovnaká. Svetlo-oranžová indikuje 1,000°C a tmavo-červená teplotu medzi 650°C až 800°C.

6. Sopečná činnosť na Jupiterovom mesiaci Io je až tak silná, že v auguste 2013 po ňom tiekli až niekoľko stoviek kilometrov dlhé pásy tekutej lávy.

7. Po jednej strane indonézskej sopky „Kawah Ijen“ tečie tzv. „elektro-modrá láva“, ale ide však len o zlúčeninu plynov a výparov zo sopky.

Kawah Ijen fotografia
Foto od alxdup

8. Yellowstone by svojou magmou naplnil Grand Kaňon skoro dvanásťkrát (11,2).

9. Podiel na vyhynutí dinosaurov. Presne tak, lebo pred 65 miliónmi rokov láva pokrývala celé územie dnešnej Indie. Jedovaté výpary zo sopiek a náraz asteroidu do druhej strany planéty napomohol výbuchom. Čo myslíte, je dobre, že už na svete nenájdete žiadneho pôvodného dinosaura, iba ich „potomkov“?

zdroje: bbc, discovermagazine

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

4 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Eliáš
31. augusta 2018 19:59

Článok celkom v pohode ale pokial viem tak Kolumbia je v južnej Amerike.

Lucia
26. novembra 2018 19:33

Dobré ale boli zaujímavé len 1. a 5.

Angelika Némethová
19. januára 2019 19:32

dobre ale doho dni mesa že mi odpíšete na odpod no zaujalamalen 1a7 A POKIAL VIE TAKKOLUMBIA JE VJUžNEJ AMERIKE.

Jozef
16. novembra 2022 19:23

Pri Nevado del Ruiz nezabijalinlavovebprudy či vôbec láva, ale lahary. Keď erupcia roztavili snehovú a ladovcovu „čiapku“ hory voda sa zmiešala so sopečnými usadeninami a tá zmes sa rútila po svahoch a ničila obce, mesta a zabíjala.