15 vynálezov, ktoré vznikli len náhodou

5668

Vynálezy väčšinou uzrú svetlo sveta až po mesiacoch (ak nie rokoch) dôkladného vedeckého výskumu, plánovania, konštruovania, pokusov a omylov a po dlhej a tvrdej práci. A ani potom ešte nie je zaručené, že zmenia svet, budú mať úspech alebo sa zapíšu do histórie. Dokonca ani v prípade, že sú predchodcami niečoho skvelého, ako sú smartfóny, ktoré dnes všetci máme. Niektoré vynálezy vyžadujú veľa úsilia, niektoré z nich vznikli… náhodne. A niekedy si bez nich nevieme predstaviť život. A tieto bláznivé vynálezy sa uchytili.

Vazelína

Dvadsaťdvaročného chemika Roberta Augusta Chesebrougha zaujali možnosti využitia ropy a rozhodol sa vycestovať do miesta jej objavu – Titusville v Pensylvánii, aby s ňou experimentoval. Látka známa ako vazelína vznikla na základe pozorovania bádateľa. Všimol si, že robotníci, ktorí vŕtali ropu, si na pokožku často nanášali vedľajší produkt – látku podobnú želatíne, aby si ošetrili rezné rany a popáleniny.

hellabella/flickr

Bublinková fólia

Hoci bublinkovú fóliu zámerne vytvorili inžinieri Marc Chavannes a Alfred Fielding, nikdy sa nemala používať ako baliaci materiál. Po tom, čo sa bublinkové fólie ako tapety neujali, podnikatelia zmenili smerovanie a začali svoj výrobok predávať ako izoláciu skleníkov a neskôr, v roku 1960, ako ochranný obal.

Poznámkový blok

Vedec spoločnosti 3M, doktor Spencer Silver pri skúmaní lepidiel objavil také, ktoré „jemne priľnulo k povrchom, ale silno sa k nim neprilepilo“. Keď ho objavil, nemal ani poňatia, čo s ním robiť. O niekoľko rokov neskôr však Art Fry, ďalší vedec spoločnosti 3M, oslovil Silvera, aby vyvinul záložku, ktorá by dokázala priľnúť k papieru bez toho, aby ho roztrhla. Táto záložka sa nakoniec vyvinula do podoby poznámkového bloku.

pxhere.com

Kaučuk

Charles Goodyear v roku 1839 náhodou vytvoril kaučuk, ktorý sa dnes používa na výrobu odolných predmetov, ako sú napríklad pneumatiky na autá. Roky sa snažil vyrobiť gumu odolnú voči poveternostným vplyvom, ale podarilo sa mu to až vtedy, keď omylom vložil do horúceho ohňa trochu klasickej gumy zmiešanej so sírou a zistil, že si zachovala svoju štruktúru.

Nanuky

Frank Epperson, 11-ročné dieťa, vytvorilo nanuky, keď omylom zmiešalo práškovú sódu s vodou a nechal ju cez noc vonku. Svoju zmrazenú zmes sa rozhodol ochutnať a zistil, že chutí celkom dobre.

COLORED PENCIL magazine/flickr

Čajové vrecúška

Vrecúško s čajom bolo predmetom patentovej prihlášky dvoch žien v roku 1901, ale Thomas Sullivan, obchodník s čajom, sa zaslúžil o vytvorenie moderného čajového vrecúška v roku 1908. Hoci Sullivanovým zámerom nebolo, aby spotrebitelia používali malé hodvábne vrecúška, v ktorých posielal svoje vzorky čaju, ako čajové vrecúška, aj tak to robili a tešili sa, aké je to pohodlné.

Chinín

Hoci chinín bol známou liečivou látkou už oddávna, jeho prvé použitie ako lieku proti malárii sa pripisuje Charlesovi Marie de La Condamine v roku 1737.

Joshua Mayer/flickr Iowa County

Rádioaktivita

V roku 1896 sa fyzik Henri Becquerel pokúšal dosiahnuť, aby fluorescenčné materiály pri vystavení slnečnému žiareniu vyžarovali röntgenové lúče. Musel ich nechať v zásuvke, pretože týždeň bolo zamračené. Keď konečne vyšlo slnko, otvoril zásuvku a zistil, že uránová hornina, ktorú používal, zanechala stopu na fotografickej platni, ktorá bola v blízkosti, bez toho, aby bola vystavená svetlu.

Superlepidlo

Harry Coover hľadal v roku 1942 materiál na výrobu priehľadných plastových mieridiel pre vojnové zbrane, keď narazil na chemickú zmes, ktorá sa prilepila na všetko, s čím prišla do kontaktu. V roku 1951 Coover a jeho kolega Fred Joyner, výskumník spoločnosti Eastman Kodak, znovu použili ten istý recept.

Andrew Gustar/flickr

Kukuričné vločky

Neúspešný pokus o uvarenie pšenice v roku 1894 bol určujúci pre vznik kukuričných vločiek. John Kellogg v tom čase viedol lekárske oddelenie v sanatóriu adventistov siedmeho dňa v Battle Creek. John sa s pomocou svojho brata Williama, ktorý tam tiež pracoval, pokúšal vytvoriť diétne jedlo pre pacientov sanatória. Jedného dňa bratia pri pokuse o jeho prípravu omylom prevarili trochu pšenice. Pšenica sa rozdelila na vločky, keď sa ju pokúšali rozvaľkať na cesto. Ako zistili, vločky sa dali upiecť.

Teflón

Teflón je syntetický polymér, ktorý sa používa na výrobu všetkého od lakov na nechty až po nepriľnavé panvice. Roy J. Plunkett, človek, ktorý tento výrobok objavil, to urobil úplne omylom. Keď si uvedomil, že plyn, s ktorým v tom čase pracoval, sa zmenila na biely prášok, testoval materiál ďalej. Dospel k záveru, že látka má nízke povrchové trenie a je odolná voči teplu, čo z nej robí ideálny materiál na to, na čo sa používa dnes.

Taken/pixabay.com

Chemické čistenie

Hoci Jean Baptiste Jolly pracoval ako textilný výrobca v odevnom priemysle, novú techniku chemického čistenia objavil náhodne. Neuvedomil si, že petrolej robí obrus čistejším, až kým jeho slúžka neúmyselne neprevrhla lampu. Vďaka pozorovaniu vzniklo prvé chemické čistenie.

Prvé umelé sladidlo

Constantin Fahlberg vyrobil v roku 1878 prvé umelé sladidlo, sacharín. Ruský chemik zistil, aké sladké sú niektoré látky, s ktorými pracoval, keď ich nechtiac ochutnal počas práce v laboratóriu. Po vykonaní výskumov dospel k záveru, že reakciou kyseliny o-sulfobenzoovej s chloridom fosforečným a amoniakom vzniká sulfinid benzoový alebo sacharín.

moritz320/pixabay.com

Dynamit

Hoci Ascanio Sobrero vytvoril výbušninu nitroglycerín v roku 1846, Alfred Nobel bol ten, kto ju použil na vytvorenie dynamitu. Počas pobytu v Paríži začal v roku 1860 experimentovať s nitroglycerínom. Zmiešaním tejto tekutej chemickej zlúčeniny s diatomitom (horninou) vytvoril pevnú výbušninu odolnú voči tlaku, čím chcel uľahčiť konštrukčné či banské práce. No dynamit sa stal využívaným aj v zbrojárskom priemysle. Pri experimentovaní zahynulo niekoľko ľudí vrátane Nobelovho brata Emila.

Žuvačka

Aj keď žuvačky existovali v rôznych podobách už od čias starých Grékov, moderný druh vznikol až koncom 19. storočia. Žuvaciu pochúťku objavil americký vynálezca menom Thomas Adams starší, ale až po tom, čo sa pokúsil premeniť zložku používanú na výrobu žuvačky na gumu, čo sa mu nepodarilo.

Zdroj

Frederika Schallerová
Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre