Amsterdam odškodní židov, ktorí boli po 2.sv.vojne pokutovaní lebo neplatili v čase neprítomnosti nájom

628

Počas nemeckej okupácie Amstredamu v rokoch 1940-1945 bolo deportovaných 80 000 židov z ktorých prežilo iba 18 000 . Niektorí z nich sa po skončení druhej svetovej vojny rozhodli vrátiť do svojich opustených domovov v ktorých ich čakalo nemilé prekvapenie. Podľa archívu približne 240 židov bolo povinných zaplatiť pokutu pretože neplatili v čase svojej „neprítomnosti“ nájom mestu.

Holokaust
Foto: Pixabay

Pokuta sa pohybovala v závislosti od viacerích faktorov ako napríklad dĺžka neprítomnosti. Priemerne šlo však o sumu 1800 EUR spolu. Holandsko si túto nepríjemnú pokutu uvedomilo a dnes sa snaží pozostalých odškodniť . Je však náročné sa k príbuzným obetiam holokaustu dopátrať a aj z tohto dôvodu zriadilo mesto osobitnú webstránku, kde si o odškodnenie môže priama rodina požiadať.

Miestny podnikateľ napísal v tej dobe rozhorčený list 29. Júna 1946 v ktorom píše:

Sme to naozaj my, kto má platiť? My, ktorí predošlé roky sme strávili uzamknutí v biede a od ktorých si vzali Nemci všetko?

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre