20 spôsobov, ako si ničíte život vo svojich 20 rokoch

2523

Každý z nás si to zažil alebo to práve zažíva. Nemusíte mať presne 20, stáva sa to kľudne aj o dekádu neskôr. Vo Vašom živote sa dejú rôzne veci, ktoré si vôbec neuvedomujete, ale Vašim postojom k nim si vytvárate cestu pre Vašu budúcnosť. Nikto nie je dokonalý a každý robí nešťastné rozhodnutia. A to nielen v mladosti. Je však zopár nevinne vyzerajúcich maličkostí, ktoré Váš život môžu ovplyvniť negatívnym spôsobom. Spísali sme zoznam 20-tich vecí, nad ktorými sa oplatí zamyslieť.

Neriskujete

3 83
Zdroj: canva

Ste v najlepších rokoch svojho života. Konečne ste dosť starí na to, aby ste robili všetko, na čo ste vždy čakali, no stále dosť mladí na to, aby ste nemali plné odhodlanie byť dospelým (deti, hypotéka, manželstvo atď.) – pokiaľ sa tak nerozhodnete. Je to čas vo Vašom živote, kedy by ste mali riskovať, aby ste sa stali osobou, ktorou chcete byť.

Neurobíte nič, čo by pomohlo vašej budúcnosti

pexels mikhail nilov 9301503 scaled
Zdroj:pexels/Mikhail Nilov

Iste, je zábavné vyhodiť všetky svoje peniaze. Je zábavné cestovať a udržať si prácu barmana. Ale chcete byť barmanom celý život? Ak nie, mali by ste skutočne pouvažovať o kariére v profesii, ktorej sa chcete venovať. Je ťažké nájsť si prácu na mieste, kde nepotrebujete minimálne 3 roky praxe. Vaše budúce ja vás nakopne, ak zrazu zistíte, že máte 30 a nemáte žiadne relevantné skúsenosti.

Obklopujete tými istými ľuďmi

pexels cottonbro studio 4881606 scaled
Zdroj: pexels/cottonbro studio

Vaši priatelia zo strednej školy sú skvelí, ale je tiež super rozšíriť svoje pole pôsobnosti a obklopiť sa ľuďmi, ktorí sú iní ako Vy. Neizolujte sa tým, že sa stále stretávate s tými istými ľuďmi, pretože nikdy neviete, kam tieto spojenia môžu viesť.

Nikdy neopúšťate svoju komfortnú zónu

pexels rachel claire 4992603 scaled
Zdroj: pexels/Rachel Claire

Rovnako ako sa celý život obklopujete tými istými ľuďmi, opustenie zóny pohodlia je nesmierne dôležité pre váš individuálny rast ako človeka. Na sny sa dá myslieť v zóne pohodlia, ale je to to isté miesto, kde umierajú. Je dôležité posunúť sa na novú úroveň, pri ktorej jasne vidíte, koľko dokážete zvládnuť, a ako vďaka tejto výzve osobnostne a profesne rastiete.

Rozhodujete o svojej hodnote na základe sociálnych médií

pexels oladimeji ajegbile 3314294 scaled
Zdroj: pexels/Oladimeji Ajegbile

Ste oveľa, oveľa viac ako dvociferné alebo trojciferné čísla Vašich lajkov a komentárov na sociálnych sieťach. Tieto čísla v žiadnom prípade neurčujú Vašu hodnotu. Ani váš počet sledovateľov. Určite stojíte za viac a je potrebné si to uvedomiť.

Pociťujete potrebu zdôvodniť svoje voľby

Ak chcete ukončiť svoju prácu, kde sedíte od 9 do 17, pretože sa cítite mizerne, nemusíte sa za to ospravedlňovať. Ak chcete zostať doma, keď všetci Vaši priatelia idú von, nemusíte sa ospravedlňovať. Musíte len robiť to, čo Vás robí najšťastnejšími a iní ľudia nepotrebujú vysvetlenie, prečo.

Nasledujete dav

pexels caio 59884 scaled
Zdroj: pexels/Caio

Tlak rovesníkov mohol byť jedným z najväčších vplyvov v Vašom živote, keď ste boli tínedžer. Ale v 20-tke? Nie. Ak niečo nechcete robiť, tak to neurobte. Mali by ste vedieť, čo chcete robiť, čo Vás robí šťastnými a aby ste sa cítili dostatočne pohodlne na to, povedať druhým nie. Nepotrebujete si zahuliť, aby som sa cítili „cool“, stačí povedať „nie, ďakujem“ a vybavená vec. Úplne jednoduchá veta. Skúste ju použiť.

Snažíte sa naplniť očakávania svojich rodičov namiesto toho, aby si išli za tým, čo chcete

Snom Vašich rodičov je pravdepodobne, aby aby ste si našli zamestnanie so skvelými benefitmi a vysokým ročným príjmom. Znamená to, že sú to aj Vaše sny? Nemusíte robiť to, čo chcú Vaši rodičia, pretože nie vždy sa to bude zhodovať s tým, čo chcete Vy a čo Vás robí šťastnými. Samozrejme sa určite nájdu aj prípady, keď cesta, ktorú pre Vás Vaši rodičia vybrali je pre Vás ta pravá. V tom prípade nemáme žiadne námietky. Len si musíte byť istí.

Porovnávate sa s ostatnými

pexels shvets production 6975558 scaled
Zdroj: pexels/ SHVETS production

Porovnávanie sa s ostatnými je jedným z najväčších zabijakov vlastnej identity a snov. Môžete si myslieť, že v zrkadle v posilňovni vyzeráte skvele, kým sa vedľa Vás nepostaví niekto s väčšou svalovou hmotou a Vy saokamžite začínate cítiť zle. Porovnávať sa s ostatnými je hrozné, nerobte to. Ani telom, so vzťahmi, s kariérou, jednoducho neporovnávajte sa.

Hľadáte neustále overenia „zvonka“

Hľadanie externého overenia môže byť škodlivé, rovnako ako porovnávanie sa s ostatnými, ale je to niečo, čo robí v podstate každý. Vo všeobecnosti si vystačíme sami so sebou. Je to však to chvíle, kým niekto nepríde a nepodelí sa s nami o svoj názor. Od toho momentu začíname pochybovať a  potom neustále hľadáme ich potvrdenie, súhlas, názor na nás namiesto toho, aby sme boli spokojní s tým, že my sme si istí. Z nejakého dôvodu máme vždy pocit, že je lepšie mať súhlas od ostatných, než len robiť niečo na základe vlastného inštinktu.

Premrhanie všetkých peňazí na drinky v bare

pexels isabella mendes 1304475 scaled
Zdroj: pexels/ Isabella Mendes

Rozbíjať prvé zarobené peniaze v 20-ke je v poriadku. Je to zábavné, je to niečo, čím si prejde každý. Neplytvajte však všetkými peniazmi platením drinkov pre všetkých vo štvrtok, piatok a sobotu. Je to skvelé, ľudia Vás budú milovať. Vaše budúce ja a Váš bankový účet vás za to budú nenávidieť. Namiesto toho so sebou nenoste kartu, vyberte si určitý obnos peňazí a keď ich miniete, choďte domov. Neutrácajte zakaždým stovky euro v bare, keď idete von. Môžete tieto peniaze ľahko ušetriť a mať oveľa lepšiu finančnú situáciu.

Odmietate priznať, keď sa mýlite

Mýliť sa je nepríjemné, ale zároveň ľudské. Nikto nepriznáva rád, že sa mýli, ale zvyknite si na to. Získate oveľa viac rešpektu a uznania od ľudí, ak dokážete priznať, že sa mýlite. Bude z Vás oveľa príjemnejšia osoba, pretože hádajte čo? Každý sa občas mýli, pretože nikto nie je dokonalý.

Zotrvávate vo vzťahu, pretože sa bojíte byť sám

pexels timur weber 8560383 scaled
Zdroj: pexels/Timur Weber

Moderné randenie je tak trochu šialené. Nájsť niekoho, kto sa k Vám hodí je komplikované a ťažké. Napriek tomu, ak nie ste vo vzťahu šťastní – odíďte. Vážne, odíďte. Nezostávajte s niekým, kto bol na Vás dobrý na začiatku a už sú to mesiace alebo roky. Nie je to dobré pre Vás a ani to nie je zdravý vzťah. Byť sám nie je také strašidelné, ako sa zdá. Zostať s niekým, kto z Vás už nerobí lepšieho človeka, ničí Váš život.

Vôbec nespochybňujete svoj život

Spochybňovať svoj život a svoje rozhodnutia je skvelé, pretože to znamená, že sa neupokojujetes priemernými, nudnými vecami, ale chcete sa posúvať ďalej. Tým, že sem-tam prehodnocujete, kde ste, kde ste sa dostali a ako to vlastne celé ide, si iba robíte láskavosť. Zdravý náhľad a sebareflexia, z Vás robí lepšieho a vyspelejšieho jedinca.

Počúvate ľudí, ktorí Vám hovoria, že ste neschopní, pretože ste mladí

pexels mart production 7335367 scaled
Zdroj: pexels/MART PRODUCTION

To, že ste mladí, Vás nerobí neschopnými. Môžete dosiahnuť všetko, čo si zaumienite a čo naozaj chcete.. Môžete sa stať generálnym riaditeľom, milionárom, nájsť liek na rakovinu. Nedovoľte nikomu, aby Vám povedal, že niečo nemôžete, pretože ste mladý.

Nečítate

4 71
Zdroj: canva

Čítajte. Čítajte veľa. Vzdelávajte sa a naplňte svoj mozog myšlienkami zvonka. Pomôže to Vám pomôže rozšíriť si obzory mimo sveta, v ktorom žijete a môže to byť nevyhnutné pre Váš osobný rast. Čítanie kníh môže zmeniť celý Váš pohľad na život.

Necestujete

Ponorte sa do iných kultúr. Vyskúšajte si vlastnej koži, ako žijú. Bojujte s jazykovými bariérami, vystúpte sa zo svojej komfortnej zóny, vyskúšajte nové jedlo, naučte sa nový jazyk. Cestujte a presvedčte sa, že Eiffelovka naozaj existuje. Uvidíte iné životy, iné miesta, iné hodnoty. Cestovanie prináša úplne nový náhľad na život a prináša kopu skvelých zážitkov a spomienok, ktoré budú pre Vás v starobe tým najcennejším pokladom.

Beriete si toho na plecia príliš veľa

Nerobte naraz desať vecí, keď máte čas len na dve. Akokoľvek by ste chceli urobiť všetko alebo všetkým vyhovieť, nedá sa to. Ak sa o to pokúsite, zničí Vás to. Musíte dať svoje potreby na prvé miesto a postarať sa o seba. Potom môžete postupne a s úsmevom na tvári riešiť všetky vecí, ktoré Vám život pripraví do cesty.

Nechávate strach iných ľudí, aby diktoval Vaše rozhodnutia

pexels mart production 8458996 scaled
Zdroj: pexels/MART PRODUCTION

Iní ľudia radi pretláčajú svoje obavy na Vás. Napríklad ukončenie práce je desivé ako aj venovanie sa vlastnej firme. Ak to je to, čo chcete robiť, urobte to! Nepočúvajte, ako Vám niekto vymenováva, čo sa môže pokaziť, lebo to všetko už viete. Nasledujte svoj vnútrorný hlas a urobte to. Nedovoľte, aby strach iných diktoval Vaše rozhodnutia a bránil Vám hýbať sa vpred.

Robíte vecí z povinnosti

Nerobte veci z povinnosti. Nehovorte áno, keď naozaj chcete povedať nie. Nerobte to, pretože to robia ostatní. Robte to, čo Vás robí šťastnými, pomáhajte, keď môžete a buďte dobrým človekom. Nerobte však veci z povinnosti. V živote sa neoplatí plytvať časom nad vecami, ktoré robíte iba z povinnosti a neprinášajú Vám žiadnu radosť.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.